Jump to content

Help!!τριχοηδη Αλγη Παντου!!!


KLMT

Recommended Posts

καλησπερα εδω και περιπου 2 μηνεσ παλευω να 3εφωρτω8ωτην τριχοηδη αλγη αλλα χωρισ αποτελεσμα.αν υπυρχες μικρι ποσοτητα δν 8α με πηραζε αλλα ειναι ΠΑΝΤΟΥΥΥΥΥΥ στο χαλικη στη ριζα πανω σε φυτα....τι μ προτεινετε?εχω διαβασει οτι μπορουμε να την καταπολεμισουμε αν κλεισουμε τα φωτα του ενυδρειου για 2 μερεσ και το σκεπασουμε με ενα υφασμα ωστε να μν μπαινει κα8ολου φωσ. ισχειει κτ τετοιο?περιμενω τροπυσ αντιμετοπησησ!!

φιλικα δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

βγαλε οση μπορεις να βγαλεις με το χερι και στη συνεχεια σκοταδι για κανα 3αρι μερες

αλλα πρεπει να βρουμε και απο που βγηκε ολη αυτη !!!

ποσες ωρες αναβουν τα φωτα καθημερινα ?

εχεις φυτα στο ενυδρειο ?

καποιο φωτο ειναι ευκολη ?

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα αναβουν 12ωρεσ και εχω μεσα πολυσπερμα και lilaeopsis mauritiana αν μεινουν τα φυτα χωρισ φωσ για 3 μερεσ δν 8α πα8ουν τιποτα?κατα την περιοδο αυτη 8α ταιζω τα ψαρια?οι φοτο ειναι πολυ μεγαλεσ για να ανεβουν

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα αναβουν 12ωρεσ και εχω μεσα πολυσπερμα και lilaeopsis mauritiana αν μεινουν τα φυτα χωρισ φωσ για 3 μερεσ δν 8α πα8ουν τιποτα?κατα την περιοδο αυτη 8α ταιζω τα ψαρια?οι φοτο ειναι πολυ μεγαλεσ για να ανεβουν

3 μερες ειναι πολλες αλλα πιστευω οτι θα κανουν δουλεια , ισως τα φυτα την ακουσουν λιγο , αλλα σκοπος ειναι να φυγει η αλγη .

Μπορεις να αναψεις φωτα την δευτερη μερα για 8 ωρες και βλεπεις τι γινεται , απο εκει και περα θα ανεβαινεις σταδιακα βδομαδα παρα βδομαδα μια ωρα μεχρι να φτασεις τις 10

Οι λαμπες ποσο καιρο ειναι στο ενυδρειο σου ? μηπως ειναι αρκετο καιρο και εχει πεσει η αποδοση τους ?

τα ψαρια δεν θα παθουν τιποτα για 2 μερες νηστεια ;)

τις φωτο καντες σε μεγεθος 800χ600

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπεσ ειναι περιπου 2 μηνων δν νομιζω να εχει πεσει η αποδοση τουσ

Οχι στους 2 μηνες ειναι κομπλε οι λαμπες !!!

Οποτε ψαχνουμε να βρουμε τιποτα αλλο :D

Link to comment
Share on other sites

διαφωτηστεμεε!!! :D νιτρικα εχω γυρο στο 24 λιπασμα εριχνα το sera florena αλλα το σταματισα απο τοτε που εμφανιστηκαν οι πρωτεσ αλγεσ αλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την φορμα γιατι ετσι δεν μπορουμε να βοηθησουμε και βαλε και φωτογραφιες.http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69926

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα φωτα τα ειχες 10 ωρες ποσο καιρο????????? τα εβαλες μηπως 10 ωρες και φουντωσε....???

αποψη μου να κλεισεια τα φωτα 4 μερες....κανε αλλαγη νερου και ξεκινα τα φωτα σου απο6 ωρες και σιγα σιγα ανεβαζε.... και αν μπορεις μειωσε και λιγο τα νιτρικα σου....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τριχοειδη η κλαδοφορα; Μπορείς να βαλεις φοτο;

Αν δεν εχεις ασπόνδυλα μπορεις να ψεκασεις με εξελ τοπικα με τα φιλτρο κλειστά σε διπλή-τριπλή δόση για μερικές μέρες.. Θα ασπρισει και θα πεθάνει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...