Jump to content

Η DIY υπερχείλιση μου


kiamilgr

Recommended Posts

Παρακάτω σας παραθέτω την προσωπική μου εκδοχή του overflow κατά την οποία η έξοδος του νερού είναι από την μέση και την επιφάνεια του ενυδρείου στην οποία έχω ρυθμίσει το ύψος που θα σταματήσει το νερό από το εξωτερικό T (όπως το σχέδιο 2 του fisakis). Για το εύκολο ξεκίνημα

και για τυχόν πρόβλημα αστοχίας λόγω φυσαλίδων ή λόγω αναρρόφησης αέρα που μπορεί να γεμίσει στο 1ο U, το έλυσα συνδέοντας στο 1ο U το σωληνάκι στην αντλία επιστροφής από το sump να ρουφάει τον αέρα όταν ξεκινάει (όπως λειτουργεί η αντλία του mce600 που ρουφάει αέρα). Το έχω δοκιμάσει ήδη μια φορά και το έχω θέσει σε επιτυχή λειτουργία αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στην τελειωτική φάση για να μπορώ να εκφραστώ για την πλήρη και μακροχρόνια λειτουργία του.

Ελπίζω το σχέδιο που σας παραθέτω να είναι κατανοητό και ευδιάκριτο

post-49835-0-26880800-1351427688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο φιλε μου πολυ εξυπνο αυτο που εφτιαξες!Το αυτοματο ξεκινημα σου ειναι πολυ μπροστα.Θα ηθελα πολυ να το δω να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Στο σωληνάκι αεραντλίας να βάλεις και μια αντεπίστροφη βαλβίδα.

Αν σταματήσει χωρίς να υπάρχει βαλβίδα, θα γεμίσει όλο το άνω "U" αέρα. Στο ξεκίνημα πρέπει να τραβήξει και από το "U" του ενυδρείου αλλά και από το εξωτερικό, το οποίο θα βρει άδειο. Χωρίς υποπίεση δε θα γεμίσει.Το ορίζει και νόμος του Vileda. :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,και στο κάτω μέρος θα έχει είσοδο νερού;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα, οπως το βλεπω το συστημα ειναι τελειο! Εκτος απο το θεμα εκκινησης και την εισαγωγη νερου απο τα χαμηλα επιπεδα του ενυδρειου, παιζει να ειναι ακομη περισσοτερο αθορυβη η υπερχειληση. Δοκιμασε το και ανεβασε βιντεο να δουμε την εκκινηση, λειτουργια και το τερματισμο!

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβάει και από χαμηλά,όταν σταματήσει θα αδειάσει όλο το ενυδρείο.Μελέτησε το.

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβάει και από χαμηλά,όταν σταματήσει θα αδειάσει όλο το ενυδρείο.Μελέτησε το.

εγω εχω την εντυπωση οτι θα αδειασει μεχρι το ταφ "εξοδος νερου"

Link to comment
Share on other sites

Το ταφ είναι πολύ ψηλά,θα έχει δύναμη να κατεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα αυτή η είσοδος χαμηλά είναι έγκλημα...και θέμα χρόνου.

Επίσης το ταφ της εξόδου βάλτο χαμηλά και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,και στο κάτω μέρος θα έχει είσοδο νερού; ναι αυτο ηταν το concept να τραβαει και απο κατω νερο

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα αυτή η είσοδος χαμηλά είναι έγκλημα...και θέμα χρόνου.

Επίσης το ταφ της εξόδου βάλτο χαμηλά και είσαι έτοιμος...

Αυτήν την υπερχείλιση την έχω δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα προσθέτοντας σωληνάκι αεραντλίας στον κυκλοφορητή ο οποίος τραβάει νερό και αέρα λόγω φυσαλίδων που δημιουργούνται στο 1ο U. Το όλο θέμα ήταν να τραβάει και από κάτω νερό διότι η “μπίχλα” δεν είναι μόνο στην επιφάνεια άλλα στην μέση και στο κάτω μέρος του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

αν ανεβαζες ενα βιντεακι φιλε μου με εκκίνηση και τεστ "διακοπης ρευματος" θα ηταν ολα καλυτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να τραβας και απο κατω το βρωμικο νερου του ενυδρειου, μπορεις να το κανεις και χωρις ειδικες μετατροπες. Εχοντας τη αρχικη πατεντα της υπερχειλησης, απλα τοποθετεις ενα σωληνα μεγαλυτερου διαμετρηματος (τουλαχιστον 2 εκατοστα μεγαλυτερη διαμετρο) στην εισαγωγη του βρωμικου νερο.

Επειδη ειναι δυσκολο να το περιγραψω, βρηκα μια φωτο που εχω απο το ενυδρειο, εκανα μερικες επεμβασεις σχεδιου και την επισυναπτω. Ελπιζω να ειναι κατανοητη η περιγραφη.

Θα πρεπει να παιξεις λιγο με το μηκος της σωληνας και το υψος της, ωστε να βρεις τη καταλληλη θεση.

Παντως και η δικη σου, εξακολουθω να πιστευω οτι θα δουλεψει μια χαρα.

post-6427-0-32671200-1351527255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ταφ είναι πολύ ψηλά,θα έχει δύναμη να κατεβάσει;

Το ταφ το έβαλα ψηλά υπολογίζοντας το όριο που θα σταματήσει το νερό του ενυδρείου. Έχεις δίκιο δεν έχει την δύναμη που θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις δοκιμές σου χωρίς να κολλήσεις τίποτα μόνιμο.Στεγανοποίηση με ταινία τεφλόν και όταν φτάσεις στο ιδανικό κολλάς. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ

Η υπερχειλιση δούλεψε άλλα όχι στα επιθυμητά επίπεδα διότι το ταφ ήταν ψηλά και κατέβαζε πολύ λιγότερο νερό απ'οτι θα έπρεπε (έχει δίκιο FotisGt, Alexpsycho), άλλα πολύ καλύτερα δούλεψε η φώτο του fisakis με μεγαλύτερου διαμέτρου σωλήνας από την έξω πλευρά thx, σκέφτομαι να το φτιάξω με μαύρο plexiglass για να μην φαίνεται ο σωλήνας. Το σωληνάκι αεραντλίας με προβλημάτισε διότι δεν τραβούσε τον αέρα στην εκκίνηση άλλα όταν τράβηξα τον αέρα και είχε νερό τραβούσε όλες τις φυσαλίδες χωρίς να χρειάζεται ανεπίστροφη βαλβίδα

Link to comment
Share on other sites

Θα πλημμυρίσεις . Θα έρθει η ώρα .

Το σωληνάκι του αέρος δέν θα πρέπει να τραβάει φυσαλίδες σε νορμάλ λειτουργία , αν και θεωρώ οτι δεν χρειάζεται .

Να δουλέψεις καλύτερα αυτο που σου είπε ο fisakis με τον εσωτερικό σωλήνα αρκετα πιο χαμηλά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...