Jump to content

Υπολογισμός Ροής Υπερχείλισης.


donnie

Recommended Posts

Καλησπέρα, πως θα υπολογίσω πόσα λίτρα την ώρα θα κατεβάζει η υπερχείλιση νερό προς το sump ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου. Υπάρχει κάποιος κανόνας ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε donnie.

Η ποσότητα νερού που κατεβάζει μια υπερχείλιση έχει σχέση με τον σχεδιασμό της υπερχείλισης,το μέγεθος του σωλήνα,και την αντλία επιστροφής.Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας θα έλεγα είναι πολλοί που θέλουν πολύ ροή και άλλοι που προτιμούν λιγότερη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε donnie.

Η ποσότητα νερού που κατεβάζει μια υπερχείλιση έχει σχέση με τον σχεδιασμό της υπερχείλισης,το μέγεθος του σωλήνα,και την αντλία επιστροφής.Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας θα έλεγα είναι πολλοί που θέλουν πολύ ροή και άλλοι που προτιμούν λιγότερη.

Ναι το γνωρίζω, απλά ρωτάω πόσες φορές είναι καλό να γυρνάνε τα λίτρα ώστε να προχωρήσω στον σχεδιασμό της υπερχείλισης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ερώτηση φίλε μου.

Θα σου πώ την άποψη μου.Πολλοί θα έχουν διαφορετική αλλά κουβέντα να γίνεται πάνω σε ενυδρειακά θέματα και ειδικά για reef.

Γιαυτό υπάρχει το Aquazone.

Η υπόθεση σάμπ-φίλτρανση berlin-ζωντανός βράχος-σκίμμερ-ζωντανή άμμος.

Το κύριο μέρος φίλτρανσης το δίνει ο βράχος και ο αραγωνίτης που φιλοξενούν βακτήρια.Το σκίμμερ συνήθως είναι στο σάμπ. Με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ το σκίμμερ όσο περισσότερο μπορώ.Η αργή ροή (φ25PVC eheim 2000+αντλία επιστροφής)1000 λίτρα μου πάει καλύτερα στα 150 λίτρα ενυδρείο.Το νερό περνάει από το σκίμμερ περισσότερη ώρα και πιο πολλές φορές στο σάμπ και είναι πιο αποδοτικό με 7-8 φορές/ώρα τον συνολικό όγκο νερού να περνάει από εκεί.

Υπόθεση με ζωντανό βράχο,cryptic zone,chaetomorphia ή άλλο είδος άλγης.στο σάμπ

Τα ωραία αυτά υλικά που κάνουν φοβερή δουλειά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εμείς οι θαλασσινοί,(ΝΟ3/ΡΟ4)θέλουν αρκετή κυκλοφορία για να δουλέψουν και να προσφέρουν την απόδοση που περιμένεις. Συνήθως θέλουν και έξτρα ροή με κυκλοφορητή. Θα έλεγα 12-15 φορές/ώρα τον συνολικό όγκο νερού.

Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις που θέλει κάποιος εξοπλισμό όπως αντιδραστήρες για ζεόλιθο,αντιδραστήρες διοξειδίου του άνθρακα/ασβεστίου κτλ εκεί κάθε μαραφέτι θέλει δικιά του αντλία.

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου το πρόβλημα είναι σχεδιασμός του σάμπ .Όσο μεγαλύτερο και πιο άνετο το κάνεις τόσο πιο καλά θα δουλεύει και θα συντηρείς πανεύκολα τον εξοπλισμό σου.Η ροή διορθώνεται εύκολα με μια βάνα στην κάθοδο ένα μη λειτουργικό σάμπ όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...