Jump to content

Diy Αποριες


sifos

Recommended Posts

Εν οψη νεου project και για να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα φτιαχνει θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο ολοκληρωμενο σχεδιο ενυδρειο- sump-υπερχειληση!!Ενωσεις σωληνωσεων εννοω!εξοδος ενυδειου εισοδος στο σαμπ -εξοδος απο το σαμπ κ.ο.κ!!!Η αντλια σε ποιο διαμερισμα μπαινει??ειμαι του σχεδιου και ελεγα μηπως εχει καποιοσ κατι να με βοηθησει!!!Η υπερχειλιση χρειαζεται παντα?ή μονο οταν διακοπει το ρευμα ??οταν σταματησει η αντλια δεν θα κατεβει το νερο στο σαμπ??η υπερχειλιση βασικα χρειαζεται για να μην πλημηρισουμε?(μπορει να ειναι χαζες( για καποιους )αποριες αλλα βασικες)!!Ο σωληνας της υπερχειλισης που καταληγει ? στο σαμπ?Ενα σχεδιο φιλοι μου επειγοντως.........(ευχαριστω εκ προτερων τους εμπειρους)

Link to comment
Share on other sites

Εν οψη νεου project και για να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα φτιαχνει θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο ολοκληρωμενο σχεδιο ενυδρειο- sump-υπερχειληση!!Ενωσεις σωληνωσεων εννοω!εξοδος ενυδειου εισοδος στο σαμπ -εξοδος απο το σαμπ κ.ο.κ!!!Η αντλια σε ποιο διαμερισμα μπαινει??ειμαι του σχεδιου και ελεγα μηπως εχει καποιοσ κατι να με βοηθησει!!!Η υπερχειλιση χρειαζεται παντα?ή μονο οταν διακοπει το ρευμα ??οταν σταματησει η αντλια δεν θα κατεβει το νερο στο σαμπ??η υπερχειλιση βασικα χρειαζεται για να μην πλημηρισουμε?(μπορει να ειναι χαζες( για καποιους )αποριες αλλα βασικες)!!Ο σωληνας της υπερχειλισης που καταληγει ? στο σαμπ?Ενα σχεδιο φιλοι μου επειγοντως.........(ευχαριστω εκ προτερων τους εμπειρους)

Αν κανεις μια αναζητηση στα ενυδρεια μελων,οι στις diy κατασκευες θα βρεις σιγουρα αυτο που θελεις.Ετσι για ενημερωση να σου πω πως η υπερχειλιση ειναι με απλα λογια η σωληνα μια οι δυο που οριζουν το υψος της σταθμης που θα εχεις στο ενυδρειο σου.Απο εκει και πανω το νερο υπερχειλιζει μεσα στις σωληνες και καταληγει στο σαμπ.Απο εκει με την αντλια που θα επιλεξεις το στελνεις παλι πισω στο ενυδρειο και στην ουσια γινεται αυτη η διαδρομη συνεχως.Οταν σταματαει το ρευμα το νερο αδειαζει μεχρι το υψος των σωληνων. Καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρομενο σχεδιο δεν θα βρεις φιλε μου αφου ο καθενας φτιαχνει το σαμπ αναλογα με τις αναγκες του! η υπερχειληση ειναι για να κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο στο σαμπ, μετα το νερο περναει μεσα απο καποια σταδια και καταλήγει στην αντλια οπου το ξαναστελνει πισω στο ενυδρειο!

αν γινουν ολα μελετημένα δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα ουτε στην διακοπη ρευματος ουτε πουθενα! :D

γιατι δεν ριχνεις μια ματια στις κατασκευες να παρεις μια ιδεα? θα το φτιαξεις εσυ το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...