Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Μελών Β.ε.


Road Tail

Recommended Posts

Καλησπέρα,

λόγω της οικονομικής στενότητας των περισσοτέρων από εμάς αλλά και της επιθυμίας πολλών από εμάς, όχι μόνο στο θαλασσινό κομμάτι για την υλοποίηση ενός reef ή απλά ενός fish only θαλασσινού ενυδρείου, σκέφτηκα και προτείνω

να προσφέρουμε ο καθένας από εμάς, καθώς και η αποθήκη θεσσαλονίκης εξοπλισμό, έτσι ώστε να φτιάξουμε ένα

μικρό θαλασσινό ενυδρείο, από κοινού εμείς εδώ στην Βόρεια συμπρωτεύουσα.

Μπορεί να στηθεί και να φιλοξενηθεί στο σπίτι ή στο μαγαζί (ακόμα καλύτερα) κάποιου από τα μέλη ή ακόμα και στο καφέ

που κάνουμε τις συναντήσεις. Απλά, όμορφα και ωραία, χωρίς πολλά πολλά έξοδα, με την φροντίδα όλων μας και ένα

ημερολόγιο που οφείλουμε να τηρούμε, ας το ξεκινήσουμε και στο τέλος ας το χαρίσουμε στο παιδάκι που θα κερδίσει

το πρωτοχρονιάτικο φλουρί του φόρουμ.

- Έχω στο ντουλάπι 2 λεντόμπαρες του house of led που μου στοίχισαν περί τα 80€ με τα μεταφορικά και προσφέρω για

έναν τέτοιο σκοπό, αφιλοκερδώς φυσικά, που μπορούν να στηρίξουν ένα reef μέχρι και 30-40L άνετα.

Ίσως και με μια ακτινική και μια λευκή Τ8 (τις έχω και αυτές με τα μπαλαστ) να στήσουμε και μεγαλύτερο. :)

- Edit Μπορεί να λειτουργήσει και σαν φραγκιέρα με κοραλάκια ή αναπαραγωγή κλόουν πχ

Πείτε τις ιδέες σας, τις απόψεις σας, τα υπέρ και τα κατά της σκέψης μου κα ιτο βλέπουμε ......

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Κωνσταντίνος

ps Βαγγέλη, ίσως είναι θέμα συζήτησης αύριο στην συνάντηση, ανέλαβέ το αν υπάρχει ενδιαφέρον αφού

εγώ δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ για λόγους υγείας.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Κων/νε καλή είναι η σκέψη σου και να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου σε ότι χρειαστεί αλλά αν σκέφτεσαι κάτι σε δωρεά εγώ θα έλεγα να ετοιμάσουμε ένα κομπλέ και να το χαρίσουμε σαν aquazone σε κάποιο ίδρυμα, ορφανοτροφείο ώστε να δώσουμε μεγάλη χαρά τις γιορτινές μέρες σε παιδάκια, το να το πάρει ακόμα ένα μέλος του φόρουμ δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερα, προσωπική πάντα άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κων/νε καλή είναι η σκέψη σου και να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου σε ότι χρειαστεί αλλά αν σκέφτεσαι κάτι σε δωρεά εγώ θα έλεγα να ετοιμάσουμε ένα κομπλέ και να το χαρίσουμε σαν aquazone σε κάποιο ίδρυμα, ορφανοτροφείο ώστε να δώσουμε μεγάλη χαρά τις γιορτινές μέρες σε παιδάκια, το να το πάρει ακόμα ένα μέλος του φόρουμ δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερα, προσωπική πάντα άποψη.

Γρηγόρη, συμφωνώ απόλυτα για την δωρεά σε ίδρυμα αφού θα χαροποιήσει δεκάδες παιδάκια, όμως η συντήρηση και το κόστος αυτού πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο για το ίδρυμα αφού δεν υπάρχουν χρήματα που να περισσεύουν.

Ίσως αν απλά το εγκαθιστούσαμε εμείς εκεί και πηγαίναμε κάθε εβδομάδα μια αποστολή για συντήρηση και παρακολούθηση. Πιστεύω όμως ότι αυτό σύντομα θα ξεφτίσει αφού το περιβάλλον με τα άπορα ή ορφανά παιδιά δεν είναι ευχάριστο για επίσκεψη τακτικά και τελικά θα ναυαγήσει η προσπάθεια. Ίσως και να κάνω λάθος.

Θα προτιμούσα στο καφέ που πηγαίνουμε για τις συναντήσεις, θα ομορφύνει το χώρο, μπορούμε να πάμε με την παρέα μας αλλά και με τα παιδιά από εδώ, αλλά και να συνδράμμουν και τα τοπικά καταστήματα απλά με κάποιο ενδεικτικό ταμπελάκι αφού θα μας κάνουν την τιμή να μας προμηθεύσουν ένα κουτάκι φαγητό για τα ψαράκια που στοιχίζει μόλις 10€ και θα κρατήσει έναν ολόκληρο χρόνο. Σκέψη κάνω ....

Στην τελική ας τοποθετηθούν οι φίλοι συντοπίτες και θα την βρούμε την άκρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Mου φαινεται λιγο δυσκολο να μπορεσει να σταθει κατι τετοιο στην πραξη.Μην ξεχναμε πως ενα ενυδρειο θελει καθημερινη φροντιδα.Θα μπορουσε ομως να κατασκευαστει και να κληρωθει στην κοπη της πιτας η οπου αλλου μπορει να γινει ,χωρις νερο και ψαρια ομως..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες ιδέες και οι δυο... ας ακουστούν και άλλες προτάσεις, ας το συζητήσουμε εκτενέστερα με όλες τις παραμέτρους και πιθανά προβλήματα που μπορούν να προκύπτουν ώστε να δούμε πως θα μπορούσε να γίνει και που και ποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

στηριζω ολα οσα λεει ο σταθης.πολυ θα ηθελα να γινει αυτο που ξεκινησε να λεει ο κωστας,αλλα προφανως ειναι κατι τετοιο αδυνατο να γινει για πολλους και σοβαρους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Να τους αναπτύξουμε αυτούς του λόγους μήπως και δεν είναι αξεπέραστοι?

Link to comment
Share on other sites

χωρος που θα φιλοξενει το ενυδρειο

απαιτουμενη εβδομαδιαια συντηρηση.

εξοδα αυτης.

προγραμματισμος συντηρησεων και μελη που θα συμμετεχουν ενεργα και με στανταρ προγραμμα.

και αυτα εννοειται πως δεν μιλαμε για θαλασσινο ε...?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα πιστευω αν γινει γλυκου νερου το ενυδρειο θα ειναι πιο ευκολο στην φροντιδα του! συν οτι δεν θελει καποιο ιδιαιτερο κόστος κατασκευης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν όλη η συμμετοχή απ΄την συμπρωτεύουσα ?

Που είναι ο Μότσαρτ ? Που είνια ο Πουτσίνι ? Μα που πήγαν όλοι εκείνοι ?

Που είναι ο Τζονλάζ ? Που είναι ο Βαλές ? Μα που πήγαν όλοι, να γίνει χαβαλές ?

Που είσαι Βαγγέλη ? Που είναι Αλέξη ? Μην ξεχαστείτε, ραντεβού σήμερα στις έξι ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν όλη η συμμετοχή απ΄την συμπρωτεύουσα ?

Που είναι ο Μότσαρτ ? Που είνια ο Πουτσίνι ? Μα που πήγαν όλοι εκείνοι ?

Που είναι ο Τζονλάζ ? Που είναι ο Βαλές ? Μα που πήγαν όλοι, να γίνει χαβαλές ?

Που είσαι Βαγγέλη ? Που είναι Αλέξη ? Μην ξεχαστείτε, ραντεβού σήμερα στις έξι ..... :)

Ξεραθηκα απο το γελιο χαχαχαχαχα.Πολυ καλο :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Υ.Γ Παλι ωρα αλλαξατε....9 δεν ειναι?

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

πιο 9...δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν όλη η συμμετοχή απ΄την συμπρωτεύουσα ?

Που είναι ο Μότσαρτ ? Που είνια ο Πουτσίνι ? Μα που πήγαν όλοι εκείνοι ?

Που είναι ο Τζονλάζ ? Που είναι ο Βαλές ? Μα που πήγαν όλοι, να γίνει χαβαλές ?

Που είσαι Βαγγέλη ? Που είναι Αλέξη ? Μην ξεχαστείτε, ραντεβού σήμερα στις έξι ..... :)

Το ειχα συζητησει το θεμα πριν κανα χρονο με τον Αιολο, οταν ειχα ενα ενυδρειο Ferplast Cayman 80λιτρων. Ειχα πει να το δωσω σε ενα μαγαζι που θα οριζαμε εδω μεσα, και θα λειτουργει σαν fragιερα για ολους μας. Και οτι καθε μηνα θα εδινε ο καθενας μας κανα ευρω, μονο για να βγαινουν τα εξοδα του... αλλαγες νερου κτλ θα το αναλαμβανε οποιοσ ηθελε και μπορουσε. Και ειχα σκεφτει να λειτουργει ως παρε οτι θες-αφησε οτι θες... Μεσα ειμαι κι εγω, να βοηθησω οπου μπορω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εγχειρημα δεν θα ειχε σοβαρο μελλον.σε περιβαλλον μη ελεγχομενο,χωρις προγραμματισμο κλπ θαλασσινο δεν μπορει να υπαρξει.γλυκου νερου θα μπορουσε να γινει αλλα παλι με προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το έχουμε συζητήσει το θέμα,για κοιτάξτε το θέμα διαγωνισμός λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το έχουμε συζητήσει το θέμα,για κοιτάξτε το θέμα διαγωνισμός λίγο...

Τo θεμα ανoιχτηκε για να συζητηθει

Αν συζητηθηκε παλιoτερα απo καπoιoυς κατι αντιστoιχo δεν κρινεται αυτoματα ασκoπo

Παρακαλω μην ακυρωνετε ετσι τα θεματα ανθελετε συμμετoχες καθως και ξειδικευση με τιμητικoυς τιτλoυς στις υπoγραφες μας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω ενα μπραβο στην σκεψη και μακαρι με καποιον τροπο να γινει πραξη...μακαρι να ειχα κατι να προσφερω και εγω και ας ειμαι απο αθηνα....μακαρη να βρειτε μια καλη λυση στο πως να διαχειρησετε το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα συζητήθηκε κι στην συντονιστική ομάδα και συμφωνούμε όλοι φυσικά !!!

Λόγω ότι περιμένουμε "κάτι" που θα σας αρέσει, δεν έκανα ορατό το ποστ μου που είναι λίγο παραπάνω !!! (μετά το #8)

Η ιδέα θα προχωρήσει, απλά λίγο υπομονή για να είναι ολοκληρωμένη !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κατασκευαστει μια φραγκερα η οποια καθε χρονο στην κοπη της πητας ας πουμε... θα γεμιζει νερο και φραγκακια που θελουμε να ανταλαξουμε η να χαρισουμε, με κληρωση η και οχι.Με τον τροπο αυτο θα ερθουμε και ποιο κοντα τα μελη,αλλα θα γινετε και μια πραγματικη προσφορα στο χομπι μας.Φραγκ παρτι μια φορα τον χρονο,τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τo θεμα ανoιχτηκε για να συζητηθει

Αν συζητηθηκε παλιoτερα απo καπoιoυς κατι αντιστoιχo δεν κρινεται αυτoματα ασκoπo

Παρακαλω μην ακυρωνετε ετσι τα θεματα ανθελετε συμμετoχες καθως και ξειδικευση με τιμητικoυς τιτλoυς στις υπoγραφες μας.

Ευχαριστω

Κωνσταντίνε σε παρακάλεσε κανένας να πάρεις μέρος σε κάποια ομάδα?

Έχω γράψει μια πληθώρα άρθρων και έχω κάνει πολλά για το ΑΖ και το χόμπι χωρίς να ζητήσω κανένα αντάλαγμα και χωρίς να είμαι μέλος σε καμία ομάδα και εσύ ειδικά το γνωρίζεις ίσως καλύτερα απο τον καθένα...

Σημασία δεν έχει να κερδίσεις κάτι αλλά τι δίνεις χωρίς αντάλλαγμα γιατί αυτή είναι η αγάπη για το χόμπι.

Αν θέλεις και την προσωπική μου άποψη για το στήσιμο ενός ενυδρείου σε κάποιο ίδρυμα ή σχολείο θα ήταν το μόνο εύκολο.Η συντήρηση όμως δεν θα πέφτει σε μένα και στον Αίολο όμως αλλά και σε αυτούς που ανοίγουνε τέτοια θέματα.

Kαλό θα ήταν λοιπόν να το συζητήσουμε απο κοντά σε κάποια συνάντηση και όχι στο φόρουμ.

Όσο για τις φραγκιέρες...υπάρχει θέμα ανταλλαγή φράγκ...βάλτε τις προτάσεις σας και όποιος θέλει θα σας βρεί...

Εγώ φραγκάκια με κλήρωση συγνώμη αλλά δεν ανταλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε εγώ προσωπικά εκβιασμούς και επιθετικές συμπεριφορές δεν ανέχτηκα από κανέναν ποτέ στην ζωή μου και ούτε πρόκειται.

Όπως θέλεις να ακούγεται η δική σου γνώμη και να την σέβονται έτσι να μάθεις να δέχεσαι και να σέβεσαι την γνώμη των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα (και γενικά οι ιδέες μας στο φόρουμ) δεν ανοίγονται για να μας "απομακρύνουν" αλλά για να μας ενώνουν.

Είμαστε ώριμοι άνθρωποι και αναφέρομαι ειδικά στο "παρεάκι" της Β. Ελλάδας που το "έχουμε" το χαλλλλαρά.

Μη το χαλάσουμε γιατί κάποιος έχει διαφορετική γνώμη, που στο φινάλε ακόμη όλα είναι υπό συζήτηση !!!

Από την πρόταση κάποιου "χτίζεται" και ολοκληρώνεται μια ιδέα λαμβάνοντας υπόψιν και όλες τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...