Jump to content

Φωτισμος


Giannakis27

Recommended Posts

Σε ενυδρειο με 80 εκ μηκος,40 εκ πλατος και 30 εκ υψος(96 λιτρα) ποσα βατ θα πρεπει να βαλω?Ξερω οτι ο φωτισμος θα πρεπει να ειναι βατ ανα λιτρο ενω εγω θα εχω μικρο υψος και μεγαλο μηκος θα μπορω να βαλω λιγοτερα βατ για μετρια υδροβια και υδροφιλα φυτα(θελουν 0.50 βατ ανα λιτρο )?

Link to comment
Share on other sites

Και με 0,40 καλυμενος εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος παει αναλογα και με τι φυτα εχεις σκοπο να ασχοληθεις.

Αν θελεις δυσκολα βαλεις υψηλο φωτισμο,αν θες ευκολα λιγο φωτισμο.

Η γνωμη μου ειναι,οτι αφου θα μπεις στη διαδηκασια να φτιαξεις φωτισμο,τοτε καλητερα να βαλεις απο την αρχη καλο φωτισμο και ας ασχοληθεις με μετρια φυτα τωρα,στο μελλον μπορει να θελεις να βαλεις κατι δυσκολο και μετα να τρεχεις για αναβαθμισεις.

Βεβαια σ αυτο παιζει και ο παραγωντας χρημα..

Επεισης να προσθεσω οτι στα φυτα δεν παιζει μονο ρολο ο φωτισμος αλλα και το co2,λιπασματα και υποστρωμα :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επισης τα πολλα βατ(αναλογα τον τυπο καθε φωτιστηκου οπως πχ Τ5-Τ8-LED) ανεβαζουν και την θερμοκρασια τους καλοκαιρινους μηνες και αυξανουν την εξατμισει,οποτε εισαι καλο και σωστο να τα προβλεψεις ολα αυτα απ την αρχη για να μην εχεις προβληματα στο μελλον....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το προβλημα ειναι οτι θα εχω μικρο υψος και αν βαλω μια δυνατη λαμπα ισως ??καψει τα φυτα??.Στο 20λιτρο με υψος 24 εκ εχω 8 βατ Τ5 και παραειναι φωτεινο το ενυδρειο αν και τα φυτα πανε πολυ καλα απο τοτε που εβαλα ξανα diy co2 και υποστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω και δεν εχω ξαναδιαβαση να "καιγοντε" φυτα με δυνατο φως(εκτος τπτ ανουμπιες)καλητερα να απαντησει καποιος πιο εμπειρος σε αυτο να μαθω και εγω...απλα εγραψα τι πρεπει να υπολογισουμε οταν ξεκιναμε μια αναβαθμησει φωτισμου...

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο αρθο ειναι το παρακατω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

Τωρα οσο για τα βατ, δεν υπαρχει θεμα να τα καψεις αλλα υπαρχει θεμα να γεμισεις αλγες εαν τα βατ ειναι πολλα και τα φυτα λιγα ή αργης αναπτυξης ή χωρις διοξειδιο ή, ή ή!

Οποτε οπως καταλαβαινεις παιζουν πολλα, για αυτο αρχινα με ~ 50, 60 βατ και βλεπεις στην πορεια εαν ειναι να προσθεσεις καποια επιπλεων λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...