Jump to content

My Nano Reef 50L


x-nos

Recommended Posts

Δεν έτυχε μέχρι τώρα να κάνω μια παρουσίαση του δικού μου nano μια και δεν το έχω και πολύ. Αποφάσισα να κάνω μια πρόχειρη σήμερα σχόλια και παρατηρήσεις είναι πάντα δεκτά.

Το ενυδρείο είναι 50 λίτρα καθαρά, οι διαστάσεις είναι 45Μ x 32,5Β x40Υ και λειτουργεί από τις 5 Αυγούστου. (2012)

Ο εξοπλισμός προς το παρόν είναι ένα εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο της Aquael το Varsamax fzn-1, μια Korallia nano 900 της Hydor, ένας θερμοστάτης 50W unbreakable της aquael και το skimmer της Haquoss "HAQUOSS NANOSKIM" αντιγραφή του γνωστού Resun sk-300. (κακή αγορά)

Στο ενυδρείο έχουν μπει 6 κιλά νεκρού αραγωνίτη καθώς και 4,5 κιλά ζωντανού βράχου και 1,5 νεκρού.

Οι κάτοικοι είναι δυο Ocellaris και κάποια μαλακά κοράλλια όπως μανιτάρια button polyps, green star polyps, xenia, xenia pulse, zoanthus και parazoanthus από φίλους -συνχομπίστες του forum για αυτό και δεν γνωρίζω την ακριβή ονομασία τους. Παρακάτω ακολουθούν σύνδεσμοι από φωτογραφίες και βίντεο με την εξέλιξη του ενυδρείου κατά καιρούς.

Πρώτα οι φωτογραφίες. Συγχωρέστε με αλλά είναι από κινητό...

http://imageshack.us/g/1/9841814/

Έγινε επεξεργασία - x-nos
Link to comment
Share on other sites

Και τα βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το reefακι σου αλλα αλλα προσεξε 3 πραγματακια.....

1) Δεν εχει κολησει τον βραχο σου (με καποια απροσεξια θα πεσει και ισως χτυπησει και χασεις καποιο ζωντανο - κοραλι)

2) Πολυ φιλμ στην επιφανεια (γυρνα καποιο κυκλοφορητη προς την επιφανεια ...)

3) Πολυ φυσαλιδα στο ενυδρειο (μαλλον απο την επιστροφη του skimmer)

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το reefακι σου αλλα αλλα προσεξε 3 πραγματακια.....

1) Δεν εχει κολησει τον βραχο σου (με καποια απροσεξια θα πεσει και ισως χτυπησει και χασεις καποιο ζωντανο - κοραλι)

2) Πολυ φιλμ στην επιφανεια (γυρνα καποιο κυκλοφορητη προς την επιφανεια ...)

3) Πολυ φυσαλιδα στο ενυδρειο (μαλλον απο την επιστροφη του skimmer)

Καλη συνεχεια

1) Ναι το γνωρίζω απλά δεν το κόλλησα (ακόμα) για τυχόν αλλαγή aquascape αν χρειαστεί...

2) Δεν υπάρχει πια έχω ανεβάσει την Korallia ψηλότερα και προς την επιφάνεια

3) Ναι γίνεται χαμός εξ αιτίας του κ**ο skimmer που έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι που το έκλεισα και ησύχασα! :)

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε,

είναι πραγματικά όμορφο το ενυδρειάκι σου και έχει και προοπτικές αφού με λίγα ζωάνθους και μερικά επιπλέον φραγκάκια θα δείξει πραγματικά άλλο ενυδρείο. Θα παρατηρούσα κι εγώ σχετικά με την ανατάραξη της επιφάνειας όπως ανέφεραν παραπάνω, καθώς και τις φυσαλίδες του σκίμμερ.

Νομίζω ότι το μόνο που σου μένει είναι η επιλογή ενός αξιόπιστου σκίμμερ και υπομονή για να καθαρίσεις από διάτομα.

Καλή καλή καλή συνέχεια !!

Κ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ήδη έχω ξεκινήσει το ψάξιμο για ένα καλύτερο skimmer και κάποια στιγμή έναν καλύτερο φωτισμό γιατί τώρα είμαι με ένα DIY με 2 x 15W λάμπες T8 της Arcadia

Link to comment
Share on other sites

Παρτο αναποδα.πρωτα το φως και μετα το σκιμμερ.πλεον φωτιστικο με τ5 βρισκεις πολυ φτηνα και μεταχειρες.

Link to comment
Share on other sites

Λες; Εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτό εδώ

Link to comment
Share on other sites

Α ρε σταθη.δεν τον ξερεις το χρηστο.άο το να το σκεφτετει μεχρι να το παρει μπορει να περασει και ενας χρονος....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρω λεφτά :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Α ρε σταθη.δεν τον ξερεις το χρηστο.άο το να το σκεφτετει μεχρι να το παρει μπορει να περασει και ενας χρονος....

χαχα! Πικρή αλήθεια αλλά είναι πάντα από έλλειψη χρημάτων και όχι από αναποφασιστικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι υποφερουμε απο χρονια ελλειψη...χεχε αυτο ειναι αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το νιώθεις καλύτερα απ'όλους (μετά από μένα) :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Σου εύχομαι καλή συνέχεια, και καλή εξέλιξη στο ενυδρείο σου, μιας και έχεις πολύ μέλλον ακόμα μπροστά σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι πως έχω... να σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έγινε αναβάθμιση με καινούργιο skimmer της aqua medic

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σκιμερακι για τα λιτρα σου !!

Τι φωτισμο ειπαμε οτι εχεις? πολυ κοκκινο το βλεπω .. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ο φωτισμός είναι ο επόμενος στόχος για αναβάθμιση.. τώρα έχω 2 Τ8 από 15W κάθε μία της arcadia μια marine white και μια actinic blue

Link to comment
Share on other sites

Την Xenia μου βλεπω την εβαλες πρωτη μουρη! βαλτην βρε σε καμια γωνια γιατι σε λιγο θα κανει παρτυ εκει μεσα!

Ενα σαρκοφυτακι θα ηταν οτι πρεπει να σου δωσει και λιγο υψος .. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.! Όλα θα γίνουν σιγά σιγά... κάνω υπομονή και βάζω προτεραιότητες Τώρα περιμένω μια pepermint που παράγγειλα γιατί γίνεται της aptaisias το κάγκελο και μετά έναν καλό φωτισμό και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.! Όλα θα γίνουν σιγά σιγά... κάνω υπομονή και βάζω προτεραιότητες Τώρα περιμένω μια pepermint που παράγγειλα γιατί γίνεται της aptaisias το κάγκελο και μετά έναν καλό φωτισμό και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

να εχεις το νου σου με την αλλαγη φωτισμου , μην εχεις καμια εξαρση αλγης - κυανοβακτηριο ....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.! Όλα θα γίνουν σιγά σιγά... κάνω υπομονή και βάζω προτεραιότητες Τώρα περιμένω μια pepermint που παράγγειλα γιατί γίνεται τηςaptaisias το κάγκελο και μετά έναν καλό φωτισμό και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

pepermint που βρικες? Ξερεις αν εχει αλλες?Ψαχνω :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...