Jump to content

20 Λίτρα Για Μονομάχο - Άσχετος!


thodorisg

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, έχω στα χέρια μου ένα ενυδρείο 20λιτρο με φίλτρο (μου το χάρισε ένας φίλος) και σκέφτομαι να βάλω μέσα έναν μονομάχο η οτι άλλο μου συστήσετε... (ίσως 3,4 guppies;;; είμαι άσχετος επαναλαμβάνω, απλά επειδή έπεσε στα χέρια μου θα ήθελα να το χρησιμοποιώ :D )

Απο περιέργια το γέμισα με νεράκι βρύσης να δώ το φίλτρο του γιατι μου είπε πως κάνει θόρυβο, αλλά είναι μια χαρά, ένα απαλό κελάρισμα κάνει. Έβαλα και κανα 3,4 πετρούλες και χαλικάκι που είχα και ένα ψεύτικο φυτό, αφού τα έπλυνα καλά.
Να επισυμάνω πως έχω βάλει επίσης και φωτισμό από πάνω 10watt

Έχω διαβάσει πως πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πριν βάλω μέσα ψαράκι.
Να βάλω αντιχλώριο και βακτήρια... και να περιμένω κάποιες μέρες
-Έχω σκοπό άυριο να πάω σε petshop να πάρω αντιχλώριο, βακτήρια, άμμο-χαλίκι και 2,3 φυτά
Όλα καλά μέχρι εδώ;

Ορίστε 2 φώτο χωρίς να έχω κάνει τίποτα ακόμη, απλά το έστησα και το έβαλα στην πρίζα με νερό
post-51325-0-22867900-1351810061_thumb.jpgpost-51325-0-10255900-1351810073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Η πρώτη σκέψη που είχες για μονομάχο είναι και η σωστή. ;) Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις guppies σε τόσα λίτρα γιατί δεν είναι αρκετά. Δεν θα τα χαρείς και θα βασανιστούν. :)

Για να βάλεις ψαράκι μέσα στο ενυδρείο θα χρειαστείς και έναν θερμοστάτη που θα σου κρατάει τη θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα.

Πάρα πολύ καλά κάνεις και θα πας να πάρεις αληθινά φυτά αντί για ψεύτικα. Για βυθό θα σου πρότεινα χαλικάκι έτσι ώστε να μπορέσουν να πιάσουν τα φυτάκια. Επίσης μπορείς να πάρεις υπόστρωμα (υλικό σαν λίπασμα δες το) και από πάνω να βάλεις το χαλίκι. Καλύτερα να αποφύγεις τη μίξη χαλικιού με άμμο. :)

Πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό είναι να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Δες για siporax mini.

Όπως λες διάβασες για το στρώσιμο του ενυδρείου. Υπάρχουν κάποιες μέθοδοι. Διάβασε εδώ στον Κύκλο αζώτου και Στρώσιμο ενυδρείο και ότι απορίες έχεις ρώτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Ωραία, οπότε καταλήγουμε στο μονομάχο!!!

1. ο θερμοστάτης χρειάζεται και τώρα το χειμώνα; γιατι έχω σκοπό να πάρω απο την άνοιξη-καλοκαίρι και απο ότι διάβασα ο μονομαχος είναι εύκολος στη θερμοκρασία

2. ναι θα χρειαστώ υπόστρωμα λόγω του οτι θέλω να βάλω αληθινά φυτά

3. το siporax mini τι είναι και πώς το τοποθετώ, απλά βρέχω το σφουγγαράκι του φίλτρου;

4. αύριο που θα πάω να πάρω αντιχλώριο, βακτήρια έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Ωραία, οπότε καταλήγουμε στο μονομάχο!!!

1. ο θερμοστάτης χρειάζεται και τώρα το χειμώνα; γιατι έχω σκοπό να πάρω απο την άνοιξη-καλοκαίρι και απο ότι διάβασα ο μονομαχος είναι εύκολος στη θερμοκρασία

Δεν διάβασες καλά ;) Κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά εδώ.

2. ναι θα χρειαστώ υπόστρωμα λόγω του οτι θέλω να βάλω αληθινά φυτά

3. το siporax mini τι είναι και πώς το τοποθετώ, απλά βρέχω το σφουγγαράκι του φίλτρου;

Το siporax mini είναι ένα υλικό επάνω στο οποίο θα δημιουργηθούν οι αποικίες των βακτηρίων. Δες εδώ. Το τοποθετείς μέσα στο φίλτρο σου.

4. αύριο που θα πάω να πάρω αντιχλώριο, βακτήρια έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

Από αντιχλώριο πολύ καλό είναι το prime της seachem. Βακτήρια υπάρχουν πολλά , εγώ μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει αυτά.

Επειδή δεν ξέρω πως θα στρώσεις το ενυδρείο σου , κάνε έναν κόπο και διάβασε αυτά που σου είπα στο προηγούμενο post.

Μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά είναι ο μόνος τρόπος να ξεκινήσεις σωστά και να χαρείς το χόμπι.

Καλό διάβασμα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτο για τον μονομάχο .. χρειάζεται θερμοκρασία 22-28βαθμούς. Δεν θα τους καταφέρω χωρίς θερμοστάτη; Σορυ αλλά δεν τα γνωρίζω γιαυτό και ανναρωτιέμαι...

Εσύ τι τρόπο στωσίματος μου προτείνεις;

Αυτό με την τροφή μου φαίνεται χρονοβόρο...

Εγώ έλεγα να ρίξω το αντιχλώριο, τα βακτήρια αφού φυτέψω τα φυτά μου να το αφήσω μερικές μέρες και να κάνω μετρήσεις με τέστ αμμωνίας... είναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτο για τον μονομάχο .. χρειάζεται θερμοκρασία 22-28βαθμούς. Δεν θα τους καταφέρω χωρίς θερμοστάτη; Σορυ αλλά δεν τα γνωρίζω γιαυτό και ανναρωτιέμαι...

Όχι είναι δύσκολο να το καταφέρεις χωρίς θερμοστάτη. Επίσης καλό είναι να μην πηγαίνει από τους 22 στους 28 και τούμπαλιν η θερμοκρασία. Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25-26°C) λέει το άρθρο. ;)

Εσύ τι τρόπο στωσίματος μου προτείνεις;

Αυτό με την τροφή μου φαίνεται χρονοβόρο...

Εγώ έλεγα να ρίξω το αντιχλώριο, τα βακτήρια αφού φυτέψω τα φυτά μου να το αφήσω μερικές μέρες και να κάνω μετρήσεις με τέστ αμμωνίας... είναι σωστό;

Τα βακτήρια θα τα ρίξεις μετά το αντιχλώριο και αφού περάσει τουλάχιστον μια ώρα. (δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω αυτό δυστυχώς).

Αν ρίξεις βακτήρια και δεν ρίξεις τροφή δεν θα παραχθεί αμμωνία που είναι η τροφή της πρώτης αποικίας. Αν το αφήσεις μερικές ημέρες και μετρήσεις αμμωνία 0 δεν πάει να πει ότι έχει στρώσει.

Για να πεις ότι έστρωσε πρέπει να έχεις αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 και μετρήσιμα νιτρικά.

Επειδή όπως λες είσαι αρχάριος θα σου πρότεινα αυτό με την τροφή. Από την άλλη αν θεωρείς ότι είσαι τυπικός και τακτικός μπορείς να ακολουθήσεις τον τρόπο που αναφέρει η συσκευασία των βακτηρίων αλλά πιστά! ;)

Ρίξε διαβασμαααα !

Link to comment
Share on other sites

σε εστειλα μηνημα το διαβασες?

βαλε αγγελια για μπολι (ειναι αλλος τροπος εαν δεν μπορεις να περιμενης)

αυτος που θα σε δωση το μπολι θα σε φωτισει για της υπολοιπες κινησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

η σειρα εχει ως εξης.

ΠΡΩΤΑ

αγοραζεις αντιχλωριο

αγοραζεις τεστ μετρησεων νερου(οπως σου εγραψα στο μηνημα)

αγοραζεις θερμοστατη για το ενυδρειο σου

αγοραζεις τροφη για τον μονομαχο σου

αγοραζεις το siporax mini που σε ειπαν παραπανω εαν δεν εχει το φιλτρο σου τιποτα μεσα.

ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.(ρωτας οτι δεν γνωριζεις,σε εχω στειλη παραδειγματα)

και μετα πας στον γειτονα σου για μπολι,μπολιαζεις το φιλτρο(ρωτας και απο αυτων να σου πει οτι σε δυσκολευει)

και μετα αγοραζεις (βαζεις τον μονομαχο μεσα στο ενυδρειο,ΑΦΟΥ ΕΧΕΙς ΚΑΝΗ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΗΣ)μπορει να βρης και απο εδω εαν εχει καποιος να σου δωση.

και επειτα μετρας για να δεις εαν επιασε το μπολι.(οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες.μετα θα εισαι ξεφτερι)

τα υπολοιπα μολις κανεις αυτες της κινησεις σου.

εαν ξεχασα κατι θα σου πουν κιαλλοι εδω τι αλλο πρεπη να κανεις.

καλη επιτυχια καλως ορισες στο χομπι μας.

και προσοχη μεγαλη.πρωτα ρωτας και υστερα κανεις ολα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα...το ενυδρειο αυτο ειναι απο τα jumbo και ειναι 15 λιτρα και οχι 20...καλα ειναι για μονομαχο...η γνωμη μου για να μην μπαινεις σε πολλα εξοδα ειναι να μην βαλεις υποστρωμα για φυτα γιατι στα λιτρα αυτα στο συγκεκριμενο ενυδρειο θα σου ειναι δυσκολο στην συντηρισει γιατι ειναι κουτσικο...καλο για αρχη βεβαια..μπορεις να βαλεις ψιλο χαληκακι 4-5 ποντους και να φυτεξεις λιγες κρυπτοκορινες και να δεσεις 2-3 ανουμπιες σε πετρες(να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολιθηκες) και θα εισαι κομπλε με το φωτισνο αυτο που εβαλες...το φιλτρακι του καλο ειναι αλλα εχει μικρο καδο(καδακι ειναι αλλα τεσπα) και μπορεις να βαλεις το μαυρο

Σβουγκαρακι που εχει κατω κατω,το σιπιραξ μινι ή αυτο που εκανα εγω ηταν να παρω το κανονικο και να το σπασω και να βαλω οσο μπορω αφηνωντας 1 ποντο για να μπει μα φλυδα ενυδρειακο

Μαλλι ή στην περιπτωση σου μια φλυδα απο τον υαλοβαμβακα που εχει κανονικα(δεν ξερω επειδη ειναι μεταχειρισμενο αν τον εχεις και σε το κατασταση ειναι)....ξεφωρτοσου ομως αυτηβ την αηδια το πρασινο πλαστικο και σκληρο και καλα φυτο που εχει γιατι μπορει να τραυματιστει το ψαρακι στο μελον γιατι ειναι μυτερο στις ακρες...αυτα για την ωρα απο μενα....καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας!

Να πω και εγω την γνωμη μου πανω στο θεμα.

Κατρχην θα αρχισω απο τον θερμοστατη,ολα τα τροπικα ψαρακια,οπως και ο μονομαχος θελουν μια θερμοκρασια 25-26 βαθμους την οποια την πετυχαινεις με θερμοστατη,οπωτε εσυ χρειαζεσαι εναν θερμοστατη 25w για το ενυδρειο σου και θα εισαι οκ

Θα πρεπει να παρεις και ενα θερμομετρο για να ελεγχεις την θερμοκρασια γιατι συνηθος οι θερμοστατες χανουν και εχουν αποκλεισεις,οπωτε λαμβανεις υποψιν αυτο που γραφει το θερμομετρο σου.

Βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου για να εχεις περισσοτερες αποικιες βακτηριδιων.Αν δεν χωραει το sera siporax μπορεις να βαλεις eheim substract pro που ειναι μικρες μπιλιες.

Αν δεν θες να στρωσεις το ενυδρειο σου με βακτηρια μπορεις να παρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα που μενει κοντα σου.

Θα πρεπει να προμηθευτεις υγρα τεστ για αμμωνια,Νο2 και Νο3 για να μετρας το νερο σου και να βλεπεις σε τι κατασταση βρισκετε.Αργοτερα μπορεις να παρεις και τα υγρα τεστ για ph,kh,gh

Υποστρωμα κατα τη γνωμη μου μη βαλεις,με ενα ψιλοκοκο χαλικακι η αμμο μπορεις να φυτεψεις αρκετα ευκολα φυτα και καποια που δενονται σε πετρες η ξυλα.

Αληθεια τι φωτισμο εχει το ενυδρειο σου?

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...