Jump to content

Diy Mame Style Pvc Overflow (Υπερχείλιση)


x-nos

Recommended Posts

Η δουλειά που έχει κάνει αυτός ο τύπος είναι αξιοσημείωτη και ήθελα να την μοιράσω και στους υπόλοιπους. Το πιο καλό θα ήταν αν κάποιος από την ομάδα μετάφρασης το έκανε πιο εύκολο και πιο προσβάσιμο και για αυτούς που δεν ξέρουν Αγγλικά ή ακόμα και για τους υπόλοιπους που δεν τα πάνε καλά με κάποιες ορολογίες.

Ακολουθείστε τον σύνδεσμο εδώ

Έγινε επεξεργασία - x-nos
Link to comment
Share on other sites

Ότι πλαστικούρα και να βάλεις δεν μπορείς να φτιάξεις την τελειότητα του χειροποίητου γυαλιού.H πλαστική δεν είναι δοκιμασμένη λύση γιατί το έψαξα ενδελεχώς.

Το θέμα το έχω συζητήσει αρκετά με τον Αίολος και δεν σου κρύβω οτι προς το παρών τα κομμάτια αυτά είναι δυσεύρετα ακόμα και στην Αμερική και πανάκριβα.

Εμένα μου αρέσει και το σκίμερ της Mame...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ΜΑΜΕ.... καθαρά, και κρυστάλλινα, αλλά όταν αρχίσουν να δουλεύουν θα πιάσουν και αυτά άλγες και μπίχλα!!

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που έχει κάνει αυτός ο τύπος είναι αξιοσημείωτη και ήθελα να την μοιράσω και στους υπόλοιπους. Το πιο καλό θα ήταν αν κάποιος από την ομάδα μετάφρασης το έκανε πιο εύκολο και πιο προσβάσιμο και για αυτούς που δεν ξέρουν Αγγλικά ή ακόμα και για τους υπόλοιπους που δεν τα πάνε καλά με κάποιες ορολογίες.

Ακολουθείστε τον σύνδεσμο εδώ

φοβερη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ότι πλαστικούρα και να βάλεις δεν μπορείς να φτιάξεις την τελειότητα του χειροποίητου γυαλιού.H πλαστική δεν είναι δοκιμασμένη λύση γιατί το έψαξα ενδελεχώς.

Το θέμα το έχω συζητήσει αρκετά με τον Αίολος και δεν σου κρύβω οτι προς το παρών τα κομμάτια αυτά είναι δυσεύρετα ακόμα και στην Αμερική και πανάκριβα.

Εμένα μου αρέσει και το σκίμερ της Mame...

Συμφωνώ απόλυτα Άλεξ αλλά αν δεν έχεις να δώσεις τα λεφτά για την MAME καλή και η πλαστικούρα (που λέει ο λόγος).

Αυτό με τα κομμάτια δεν το γνώριζα να σου πω την αλήθεια αλλά βρήκα ένα κατάστημα από ΑΘήνα που έχει πααααρα πολλά.

Το σκίμερ απλά τα σπάει... και εγώ δεν σου κρύβω πως άκουσα για έναν μπάρμπα στην Θεσσαλονίκη που φτιάχνει δοκιμαστικούς σωλήνες γυάλινους και σκεφτόμουν να του κάνω μια επίσκεψη για μια ρέπλικα του σκίμερ που είναι και εύκολη κατασκευή. :)

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτια εννοώ της Mame Χρήστο...και όχι τα PVC....δές λίγο πόσο κάνει στο e-bay αυτή η υπερχείλιση που αποτελεί φετίχ και όνειρο για μερικούς απο τότε που βγήκε ...Aν θέλεις PVC έχει απέναντι απο τα δικαστήρια ένα μαγαζί που έχει ότι θέλεις.

Αν πελαγώσεις πάντως γιατί η DIY κατασκευή της συγκεκριμένης αναπλήρωσης δεν δουλεύει σωστά είναι γιατί η σωλήνα είναι χοντρή και έχει λίγο ύψος...

φυσικά το γυάλινο έχει πατέντες που ξεπερνάνε τις αδυναμίες τις ιδοκατασκευής όπως και αυτόματη εκκίνηση με σωλήνες....αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω είναι χειροποίητη.

Δοκίμασε να φτιάξεις κάτι σε PVC με 2πλό U είναι πολύ πιο απλή κατασκευή και δουλεύει απροβλημάτιστα σε πολλά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Αλέξη τότε εγώ κατάλαβα λάθος. Έχω δει πόσο κάνει και ακόμα πονάω. Το γνωρίζω εκείνο το μαγαζί πήγα χθες για άσχετο λόγο αλλά σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Δεν είχα σκοπό να την φτιάξω απλά την βρήκα πολύ ενδιαφέρον σαν κατασκευή και είπα να την μοιραστώ. Εγώ είμαι σε σκέψη για κατασκευή επίπλου και sump αλλά για υπερχείλιση θα φτιάξω αυτή που έβαλε ο Αίολος που είναι πιο απλή και πιο κομψή σαν κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο εσύ απόφαση και θα την κολλήσουμε μαζί Χρήστο...σκέψου κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Άλεξ. Αυτή δεν είναι πάλι λίγο ογκώδες για ένα nano στις διαστάσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...