Jump to content

Μονομαχία στο “el Algae”


Saridakis

Recommended Posts

Για χαρά και από μένα..

Είμαι καινούργιος στη μεγάλη παρέα σας, και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλες τις δημοσιεύσεις, κάποιες από τις οποίες με έχουν βοηθήσει πολύ.

Μετά από 8 χρόνια με ένα ενυδρείο 120 lt χωρίς φυτά έκανα την πρώτη μεγάλη απόπειρα για ένα 370 lt φυτεμένο.

Όπως οι περισσότεροι από εμάς με παρόμοιο εγχείρημα αντιμετώπισα πρόβλημα άλγης. Με τη βοήθεια των παιδιών από τον «Ωκεανό» προσπαθώ να την «τσακίσω» αλλά έχω κάποια προβληματάκια ...

Πριν προχωρήσω στο πρόβλημα να περιγράψω το περιβάλλον:

Ενυδρείο 350 lt (Διάρκεια ζωής περίπου 1,5 μήνας)

Φίλτρα : JBL clristalprofi 500, 1200lt/h (jbl μακαρόνι, Jbl Τύρφη,

jbl Άνθρακας, 3 κουτιά sera phosvec, jbl σφουγγάρια, jbl βιόσφαιρες)

EHEIM Classic 2217 1000lt/h (Siporax, Substrat, μπλε σφουγγάρια)

Θερ/τες : 1 x 200 w , 1 x 300 w

Λάμπες : Arcadia 2 x 36 w Original Tropical Lamp (?? 10000K)

Arcadia 1 x 36 w Fresh Water Lamp 7500 K

Ώρες Λειτουργίας 08:00 έως 19:00

(Έναρξη - Λήξη Ταυτόχρονη για όλες)

UV Lamp VECTON 15 w , 1300 lt/h (Λειτουργία 24ωρη )

Νερό : pH : 6,8

kH : 3,5

gH : 8

NH4/NH3 : 0

NO3 < 5

PO4 : 1

NO2 : 0

Αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα.

Με κάθε αλλαγή : Flourish 10ml

Aquarium Phar. ProperPh 6.5

Stress Coat

Stress Zyme

Algae Fix: 10ml κάθε 3 ημέρες

Φυτά: Hygrophila corymbosa "Siamensis"

Rotala rotundifolia

Anubias barteri

Microsorium pteropus

Ceratophyllum demersum

Υπόστρωμα JBL Aqua Basis plus 5cm

Κλασσικό μεσαίο χαλίκι 5cm

4 JBL Ξύλινοι Κορμοί

Όχι CO2

Ψάρια : 4 μεσαίοι rainbow Discus

1 μεγάλος rainbow Discus

1 μεγάλος Cobalt Blue Discus

9 Black Neon Tetra

3 Bronze catfish

2 Πλακόστομους albino

1 μονομάχος

Τροφές : JBL Grana Discus (κόκκινοι σπόροι)

JBL NOVO BEL flakes

Κατεψυγμένη καρδιά για δίσκους

Ελπίζω να μη κούρασα πολύ με τη μεγάλη λεπτομέρεια .

Το πρόβλημά μου είναι, ενώ έχω ξεκινήσει τη «θεραπεία» από το προηγούμενο Σάββατο με αλλαγή νερού και προσθήκη Algae Fix κάθε 3 ημέρες καθώς και το Phosvec στο φίλτρο από την Τρίτη , οι μετρήσεις των φωσφορικών είναι ακόμα στο ίδιο επίπεδο . Άλλες ενέργειες που έχω κάνει είναι να μειώσω τη διάρκεια φωτισμού (σε 11 από 15 ώρες), καθώς και τη ποσότητα της κατεψυγμένης τροφής.

Η ανάπτυξη της άλγης μοιάζει να έχει σταματήσει(?????), αλλά με τις τιμές των φωσφορικών τι γίνεται;

Επίσης κάθε φορά που βάζω Algae Fix το νερό θολώνει για 1 - 2 μέρες.

Συγνώμη εάν κούρασα , οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς μας ήρθες. :)

Έχω κάποιες ερωτησούλες:

Το ενυδρείο πως το έστρωσες;

Έχεις KH 3,5 και GH 8. Πως φτιάχνεις το νερό; Όσμωση; πως ρίχνεις μόνο ΚΗ και όχι GH;

Υπόστρωμα υπάρχει;

Η άλγη που λες είναι στα τζάμια, στα φυτά, ξύλα και τι είδους; τριχωειδής, spot;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε μας καλώς ήρθες :)

Είθε να φτιάξεις το ενυδρείο των ονείρων σου....

Και τώρα στο πρόβλημα. Πιστεύω ότι καλά έκανες και μείωσες τις ώρες από τις λάμπες στις 11 γιατί 15 είναι πολλές (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Η άλγη ποτέ δεν σταματάει εντελώς να αναπτύσσεται!!! Είναι κι αυτή ένα φυτό. Απλά με κατάλληλους χειρισμούς δεν είναι ορατή (π.χ. την βάφουμε διάφανη :D ), ή κρατάμε την ανάπτυξή της κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες (ψάρια που την τρώνε, συνθήκες νερού...)

Τώρα σχετικά με το buffer της ΑP 6.5 την είχα πατήσει κι εγώ μόνο που το έμαθα κάποιους μήνες πριν! ΕΧΕΙ ΦΩΣΦΩΡΙΚΑ!!! Αν δεις λέει πάνω στις οδηγίες του να μην χρησιμοποιείται με αληθινά φυτά (γιατί ανεβάζει το PO4). Σταμάτα το για να μην ανεβαίνουν τα φωσφωρικά.

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα φωσφωρικά (εμένα είχαν φτάσει στα 10!!!) έβαλα Phos-zorb. Το πρώτο σακουλάκι μου έριξε τα φωσφωρικά από τα 10 στα 2 και μετά σταμάτησε (προφανώς έπαθε κορεσμό). Αγόρασα δεύτερο, το έβαλα και έχω κατεβάσει τα φωσφωρικά μου στο 1. Στο ενδιάμεσο, όταν τα φωσφωρικά ήταν στο 3-4 έριξα κι εγώ Phosvec αλλά μάλλον δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα Phos-zorb Που πιστεύω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά (δοκιμασμένο :rolleyes: ). Το Algae fix δεν το ξέρω οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά τι γίνεται.

Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο. Συμπληρώσεις πιστεύω θα κάνουν και τα΄υπόλοιπα μέλη του forum Που είναι πιο έμπειρα από μένα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες...Αντιγράφω από το site της API:

"Is PROPER pH a phosphate buffer?

PROPER pH 8.2 is a bicarbonate and carbonate buffer and contains no phosphate. PROPER pH 6.5, 7.0, and 7.5 are phosphate buffers. Phosphate buffers are the most reliable buffers for freshwater aquariums. They are non-toxic to fish and easily "lock in" the pH for extended periods of time."

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις την πηγή των φωσφορικών...

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες...Αντιγράφω από το site της API:

...

3000[/snapback]

Παλιά μου τέχνη κόσκινο... :)

Άμα πάθεις δεν μαθαίνεις (κι έλεγα εγώ όταν δεν ήξερα: "έλα μωρέ τι πειράζει λίγο buffer ακόμα τα φυτά?")

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Όσων αφορά το στρώσιμο, χρησιμοποίησα μέρος από τα υλικά και νερό από το παλιό ενυδρείο και τον τρόπο που προτείνει το NITRIVEC.

Υπόστρωμα ναι χρησιμοποίησα JBL Aqua Basis plus 5cm

Η άλγη είναι λίγη τριχοειδής στα τζάμια και πολύ στα φυτά κατά 90% τριχοειδής και 10% spot. (Δεν είμαι σίγουρος για τη spot).

Για το δε νερό δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο. Νερό από τη βρύση. Το τεστ που έχω δείχνει αποτελέσματα σε ppm.

Το ενυδρείο έχει 80 ppm ή 4.5 dH (γερμανικοί βαθμοί 80 * 0,056) . Είναι το ίδιο το dH με το gH?

Μάλλον έχω κάνει λάθος στην μετατροπή :). Πάντως σε ppm είναι 80 ppm.

Όσο για το πόσο μαλακό είναι το νερό πιστεύω ότι οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη τύρφη και στα ξύλα.

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε μας καλώς ήρθες  :)

Είθε να φτιάξεις το ενυδρείο των ονείρων σου....

Και τώρα στο πρόβλημα. Πιστεύω ότι καλά έκανες και μείωσες τις ώρες από τις λάμπες στις 11 γιατί 15 είναι πολλές (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Η άλγη ποτέ δεν σταματάει εντελώς να αναπτύσσεται!!! Είναι κι αυτή ένα φυτό. Απλά με κατάλληλους χειρισμούς δεν είναι ορατή (π.χ. την βάφουμε διάφανη  :D ), ή κρατάμε την ανάπτυξή της κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες (ψάρια που την τρώνε, συνθήκες νερού...)

Τώρα σχετικά με το buffer της ΑP 6.5 την είχα πατήσει κι εγώ μόνο που το έμαθα κάποιους μήνες πριν! ΕΧΕΙ ΦΩΣΦΩΡΙΚΑ!!! Αν δεις λέει πάνω στις οδηγίες του να μην χρησιμοποιείται με αληθινά φυτά (γιατί ανεβάζει το PO4). Σταμάτα το για να μην ανεβαίνουν τα φωσφωρικά.

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα φωσφωρικά (εμένα είχαν φτάσει στα 10!!!) έβαλα Phos-zorb. Το πρώτο σακουλάκι μου έριξε τα φωσφωρικά από τα 10 στα 2 και μετά σταμάτησε (προφανώς έπαθε κορεσμό). Αγόρασα δεύτερο, το έβαλα και έχω κατεβάσει τα φωσφωρικά μου στο 1. Στο ενδιάμεσο, όταν τα φωσφωρικά ήταν στο 3-4 έριξα κι εγώ Phosvec αλλά μάλλον δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα Phos-zorb Που πιστεύω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά (δοκιμασμένο :rolleyes: ). Το Algae fix δεν το ξέρω οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά τι γίνεται.

Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο. Συμπληρώσεις πιστεύω θα κάνουν και τα΄υπόλοιπα μέλη του forum Που είναι πιο έμπειρα από μένα.

:D

2999[/snapback]

Προφανώς το buffer της ΑP είναι το πρόβλημα :rolleyes: . Δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία.

Θα προχωρήσω σε νέα αλλαγή νερού τη Δευτέρα και θα προσθέσω Phos-zorb. Το θέμα είναι ότι το pH της βρύσης είναι 7,5 και δεν μπορώ να το βάλω απευθείας στο ενυδρείο. Υπάρχει κάποιο ασφαλές προϊόν (εκτός τύρφης που υπάρχει ήδη) , για να κατεβάσω το pH χωρίς ανεπιθύμητες ενέργειες :D .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το Acid Buffer της Seachem το οποίο δεν έχει φωσφορικά.

Δεν το ψάχνεις σιγά σιγά για αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης; Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για να δημιουργήσεις το όξινο περιβάλλον που χρειάζονται οι δίσκοι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει 80 ppm ή 4.5 dH (γερμανικοί βαθμοί 80 * 0,056) . Είναι το ίδιο το dH με το gH?

Μάλλον έχω κάνει λάθος στην μετατροπή :). Πάντως σε ppm είναι 80 ppm.

Όσο για το πόσο μαλακό είναι το νερό πιστεύω ότι οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη  τύρφη και στα ξύλα.

1dGh=17,9 ppm CaCO3

Gh=General Hardness

dGH=deutche Gesamtherte

1Gh=1dGH

Συνεπώς ειναι σωστή η μετατροπή σου ΑΝ το τεστ σου δείχνει σωστά.

80/17,9=4.5

Ποιο σίγουρος θα εισαι αν χρησιμοποιούσες tdsmeter.

Καλό θα ήταν να αφαιρούσες και τον άνθρακα απο μέσα και να πρόσθετες λίγα νιτρικά.

Η τύρφη και τα ξύλα δεν αρκούν για να σου χαμηλώσουν τόσο πολύ την γενική σκληρότητα απο το νερό της βρύσης.

Είσαι σίγουρος οτι τα τεστ σου δείχνουν σωστά;

ΥΓ.

Κάνε και μια μέτρηση το νερό της βρύσης σου

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...