Jump to content

Resun Sk-300 Ή Haquoss Nano Skim (Πατέντα)


x-nos

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί συνχομπίστες εδώ μέσα που την πάτησαν με την αγορά του συγκεκριμένου skimmer και πέταξαν τα λεφτά τους.

Το post αυτό δημιουργήθηκε για να σας βοηθήσει να μην πετάξετε και το skimmer μαζί... πράγμα το οποίο έφτασα πολύ κοντά στο να το κάνω!

Το τεράστιο λοιπόν πρόβλημα με αυτό το skimmer είναι ότι εκτός από το ότι δεν κάνει σωστή δουλειά βγάζει πάρα πολλές φυσαλίδες από την έξοδο του νερού και χαλάει όλο το οπτικό αποτέλεσμα του ενυδρείου. Πολλές φορές φέρνει νερό αντί για αφρό μέσα στο ποτηράκι του και αυτό συνήθως γίνεται πιο έντονο κατά την αλλαγή που κάνουμε στο ενυδρείο όπου αδειάζει το skimmer μας από νερό και στην ουσία είναι σαν να το έβαλες πρώτη μέρα. Αν λοιπόν δεν υπάρχει κάποιο sump να μπει μέσα μπορείτε να κάνετε τις πατέντες που δείχνω παρακάτω. Θέλω βέβαια να τονίσω πως δεν είναι απόλυτες απλά κάτι που εγώ έκανα για να βοηθήσω την κατάσταση.

Το φίλτρο όταν το αγοράζεις (haquoss nano skim) έχει μέσα ένα σφουγγαράκι που πιάνει όλη την επιφάνεια όπου περνάει το νερό προς την έξοδο και αυτό κάνει την πορεία του κάπως πιο δύσκολη με αποτέλεσμα να ζορίζεται.

post-20755-0-08244000-1352063954_thumb.jpg

Εγώ το αφαίρεσα και στην θέση του έβαλα ένα πιο μικρό αλλά πιο πυκνό

post-20755-0-59095800-1352065240_thumb.jpg

και στην συνέχεια επειδή έκανε αρκετό θόρυβο αλλά και επειδή η αντλία του ήταν αρκετά δυνατή έκανα τις εξής πατέντες.

1) Άνοιξα λίγο την τρύπα με ένα τρυπανάκι και πέρασα ένα πιο σκληρό και ελάχιστα πιο χοντρό λαστιχάκι για να μην τσακίζει και δυσκολεύει τον αέρα.

2) Έβαλα ένα bubble counter στο τέλος του. Πατέντα που βρήκα στο ίντερνετ για την μείωση θορύβου.

3) Έβγαλα το πλαστικό και το κούμπωσα σε άλλη θέση όπου αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μικρύνει την τρύπα εξόδου του νερού από την αντλία. Δεν κουμπώνει τέλεια αλλά κάνει την δουλειά του. Αυτό το έκανα γιατί πιστεύω πως η αντλία είναι αρκετά πιο δυνατή από ότι χρειάζεται το skimmer για να δουλέψει. Πατέντα που μου πρότεινε και δοκίμασε πρώτος ο Road tail.

post-20755-0-47260500-1352065876_thumb.jpg

Κάπως έτσι δείχνει το skimmer τελειωμένο

post-20755-0-84980100-1352067641_thumb.jpg

Το τελικό στάδιο για την ολοκλήρωση είναι να παίξεις με το ύψος του μέσα στο ενυδρείο. Από ότι έχω παρατηρήσει εγώ κάνει καλύτερη δουλειά όταν η στάθμη είναι στο Min και όχι στο Max. Κάτι ακόμα που έκανα ήταν να βάλω ακόμα ένα μικρό κομμάτι σφουγγάρι στην τρύπα της εξόδου του νερού για να μειώσω ακόμα περισσότερο τις φυσαλίδες.

post-20755-0-00683000-1352067567_thumb.jpg

Ελπίζω να βοήθησα αλλά και όποιος έχει κάνει κάτι παραπάνω που θα μπορούσε να μας βοηθήσει περισσότερο παρακαλώ ας μας το πει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστότερη απόδοση καθώς πριν έφερνε απλά νερό σε χρώμα σαν τσάι ενώ τώρα φέρνει αφρό και λιγότερες φυσαλίδες. Επειδή τα χω πάρει άσχημα με το skimmer δεν θα σταματήσω εδώ. Θα συνεχίσω μέχρι να βρω την τέλεια βελτίωση (αν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

σωστα ειναι αυτα που εχεις κανει, τα ιδια εχω κανει και εγω στο δικο μου αλλα με την μονη διαφορα οτι δεν εχω βαλει καθολου σφουγκαρι

γιατι εχω παρατιρησει οτι και ακομα και στο μιν να το δουλευω επιδει εστω και λιγο μου κλεινει την εξοδο ανεβαζει την σταθμη λειτουργειας του

σκιμερ!

αν και ακομα μετα απο ολα αυτα σκιμερ δεν το λες! αλλα απο το τιποτα!

α και κατι ακομα, το καπακι της αντλιας που δεν κουμπωνει εχει ενα μικρο δοντακι στο κομματι που κουμπωνει στην ανλια και δεν το αφινει να κατσει

αν το τροχισεις λιγο κουμπονει τελεια και δεν εχει απολειες απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια αυτό που λες για το σφουγγάρι αλλά δεν μ'αρέσουν καθόλου οι φυσαλίδες οπότε θέλω όσο μπορώ να τις εξαφανίσω ή τουλάχιστον να τις λιγοστέψω.

Το έχω δει το δοντάκι αλλά δεν ήθελα να το πειράξω ακόμα μέχρι να βρω τις τελικές ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια αυτό που λες για το σφουγγάρι αλλά δεν μ'αρέσουν καθόλου οι φυσαλίδες οπότε θέλω όσο μπορώ να τις εξαφανίσω ή τουλάχιστον να τις λιγοστέψω.

Το έχω δει το δοντάκι αλλά δεν ήθελα να το πειράξω ακόμα μέχρι να βρω τις τελικές ρυθμίσεις

Ωντος οι φυσαλιδες ειναι αντιαισθητικες!

Εγω εχω καταλιξει οτι για να δουλευε σωστα θα επρεπε να ηταν πιο ψηλο η να φτιαχνοταν

μια προσθηκη αναμεσα στο σωμα του σκιμμερ και το ποτηρι του που να το ανεβαζει πιο ψηλα!

Link to comment
Share on other sites

που θα πάει... θα την βρω την άκρη. Σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να βάλω το νερό σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω 20 λίτρα και να παίζω εκεί με τις ρυθμίσεις όλη μέρα μέχρι να το κάνω να παίξει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Από τους πειραματισμούς, δυο πράγματα θα προκύψουν....

η θα βρεθεί η λύση, ή θα διαπιστωθεί ότι δεν άξιζε τον κόπο !!!

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, καλά κάνεις και πειραματίζεσαι, αλλά γιατί δεν παίρνεις ένα καλύτερο να τελειώνεις? Και κρατάς αυτό για ώρα ανάγκης, γιατί όσο και να πεις ότι θα το φτιάξεις, ποτέ δεν θα κάνει καλύτερο σκίμινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Από τους πειραματισμούς, δυο πράγματα θα προκύψουν....

η θα βρεθεί η λύση, ή θα διαπιστωθεί ότι δεν άξιζε τον κόπο !!!

:bigemo_harabe_net-134:

Αυτό δεν γίνεται πάντα με τις πατέντες; Όλα είναι ρίσκο. :)

Παναγιώτη το παλεύω γιατί με τα λεφτά αυτά που θα έδινα για skimmer σκέφτομαι να κάνω ένα έπιπλο και sump για το ενυδρείο μου....

Link to comment
Share on other sites

που θα πάει... θα την βρω την άκρη. Σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να βάλω το νερό σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω 20 λίτρα και να παίζω εκεί με τις ρυθμίσεις όλη μέρα μέχρι να το κάνω να παίξει σωστά

ωραια ιδεα αλλα θα σου παρει πολυ χρονο ειδικα οτα θα το βγαζεις για να ρυθμισεις την εξοδο της αντλιας

θα ειναι σαν να ξεκινας παλι απο την αρχη, αυτος ο χρονος προσαρμογεις του σκιμμερ κανει την ρυθμιση πολυ χρονοβορα

και στο συγκεκριμενο σημειο παιζεις με τις λεπτομεριες! οποτε ο χρωνος πειραματισμων ειναι αρκετος!

Αυτα που γραφω δεν τα λεω για να σε αποτρεψω, και εγω μαζι σου ειμαι, απλα μονο και μονο οτι δεν θα ειναι ευκολο

να το ρυθμησεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα φάω πολύ χρόνο και ίσως άδικα αλλά από την άλλη αν το παρατήσω θα είναι σαν να πέταξα 58€ (ναι καλά είδες τόσο το πήρα!)

Από την άλλη αν βγει κάτι καλό από αυτή την ιστορία θα βοηθήσω και τους υπόλοιπους που κάνανε το λάθος να πάρουν το ίδιο skimmer

Link to comment
Share on other sites

Αδικα δεν ειναι οτι και να γινει θα εχεις ενα αποτελεσμα ειτε θετικο ειτε αρνητικο, και αυτο θα αποτελεσει βαση για οποιον θελει

να το πει λιγο παρακατο αν μπορει να παει!

παντως εγω επειδι εχω κουραστει το μονο που θα κανω ειναι να ανεβασω το ποτηρι πιο ψηλα φτιαχνοντας μια προσθηκη απο πλεξι

και να παιξω με το υψος εχωντας σταθερες παραμετρους οπως την εξοδο του σκιμμερ και τον αερα τερμα ανοιχτο!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάποιο αποτέλεσμα σε παρακαλώ ενημέρωσε μας

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα το κανω! καλη συνεχεια στην προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. Επίσης

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων ανεβασα τον καδο 3 cm και το εβαλα ξανα να δουλεψει αυριο θα μπορω να πω

αν εξακολουθει να κανει wet skimming η οχι!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται το προβλημα μου λυθηκε, απο χθες το εχω και δουλευει και μπορω μονο με την ρυθμηση της εξοδου του σκιμμερ(πορτακι)

να το κανω να σκιμαρει wet η dry! τελος το τσαι!

Αυτο που εκανα ηταν το εξης, πηρα μια σωληνα pvc 45mm την εκοψα σε μεγεθος 3 cm,

μετα την ζεστανα με ενα πιστολι θερμου αερα μεχρι να γινει ευπλαστη και την προσαρμοσα

στο σημειο που κουμπωνει το δοχειο του σκιμμερ

την αλλη πλευρα την προσαρμοσα στο δοχειο του σκιμμερ εσωτερικα

Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μπορω να εχω μεγαλη αυξομειωση στην εσωτερικη σταθμη του σκιμμερ

οπως εγω θελω ανοιγοντας η κλεινοντας μονο την εξοδο του σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Βάλε όμως και μια φωτογραφία να καταλάβουμε και μεις καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα με αυτα τα σκιμμερ δεν θα απαλλαχτειτε ποτε απο τις φυσαλιδες.Ειναι λαθος φτιαγμενα απο την αρχη...Της waves,της tmc το v2 nano κ της resun ειναι σχεδον ιδια κ εχουν ολα το ιδιο προβλημα οσο κ να τα ρυθμησεις,οσο κ να τα πειραξεις την μικρη την φυσαλιδα κ το wet skim δεν το αποφευγεις.Αυτο γιατι η διαδρομη που κανει το νερο για να βγει απο το σκιμερ ειναι πολυ μικρη.Οσα σφουγγαρια κ να βαλεις δεν θα την γλυτωσεις την φυσαλιδα.Για να γλυτωσεις απο την φυσαλιδα πρεπει το νερο που βγαινει απο το σκιμερ να βγαινει απο την εξοδο κ να ΠΕΦΤΕΙ πανω σε ενα σφουγγαρι(η ακομη πιο καλα μια σειρα απο σφουγγαρια).Εγω παντως στην θεση σου θα εκανα στο ενυδρειο σου ενα σαμπακι κ θα το εβαζα εκει το σκιμερακι κ θα τελειωνε η δουλεια.

post-10364-0-42236600-1353879681_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι 50 λιτρα σωστα?Εγω θα εκανα ενα σαμπακι απο πισω απο το ενυδρειο 10-20 λιτρα οσο νομιζεις οτι σου φτανει το οποιο μπορει να ειναι κ απο πλεξι(αν θες κατι diy φτηνο)το κανεις 3 διαμερισματα εκ των οποιων το ενα θα ειναι για τον θερμοστατη σου,το μεσαιο θα ειναι για το σκιμμερ σου κ το τελευταιο θα εχει τα σφουγγαρια που θα κρατανε κ την φυσαλιδα...Γλυτωνεις κ απο την φυσαλιδα κ απο των χωρο θερμοστατη κ εχεις κ περισσοτερο χωρο για να βαλεις chaetto η εξτρα βραχακια που μπορει στο μελλον να τα κανεις βασεις για φραγκς κλπ.Το σχεδιακι ειναι στο παραπνω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κατάλαβα μετά από τόσες δοκιμές πως την φυσαλίδα δεν την γλυτώνεις με τίποτα. Για sump δεν έχω χώρο πίσω από το ενυδρείο δυστυχώς αλλά δεν ξέρω και αν υπάρχει και η δυνατότητα να τρυπήσω το ενυδρείο γιατί δεν ξέρω αν τα τζάμια είναι ψημένα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Tο σχεδιο που σου εκανα εχει τις τρυπες στο σαμπ κ οχι στο ενυδρειο...αν δεν εχεις χωρο πισω βαλτο διπλα!Αν πιανουν τα χερια σου πανε στο πρακτικερ παρε φυλλα πλεξι χοντρα παρε κ μια κολλα(bison hardplastic glue)κ φτιαξε ενα σαμπακι πλαινο.Ετσι εκανα ενα σαμπακι κ εγω σε φιλο που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς κρεμαστό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ειναι κρεμαστο.Μπορει απλα να ειναι πιο ψηλα απο το main ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...