Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πριν από 15 μέρες, έκανα ένα μεγάλο λάθος και τώρα προσπαθώ να το διορθώσω.

Αγόρασα με τη κοπέλα μου ένα χελωνάκι, αλλά χωρίς να ψάξω περισσότερα πράγματα για τις ανάγκες που έχει.

Αυτό το έκανα κατόπιν αγοράς και τώρα θέλω τις συμβουλές σας.

Όπως μου είπαν από το πετ σοπ που το πείρα η χελωνιέρα είναι αρκετή ώστε το χελωνάκι να ζήσει ικανοποιητικά, κάτι που απ ότι βλέπω δεν ισχύει.

Χρειάζεται ενυδρείο, λάμπα, θερμοστάτη και φίλτρο για να είναι ιδανικές οι συνθήκες διαβίωσης του.

Επειδή η χελωνιέρα που πήρα είναι αρκετά μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη που κυκλοφορεί αλλά κατασκευασμένη από πλαστικό,

μπορώ σε αυτή να βάλω λάμπα και θερμοστάτη, ή θα λιώσει???

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εμπιστευομουνα πλαστικο για φως και θερμανση.χρειαζεσαι μια γυαλινη κατασκευη φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στη παρέα μας...Ξεκίνα με ένα διάβασμα εδώ που περιέχει τις περισσότερες πληροφορίες, και εδώ που έχουμε πέι κάποια πράματα για τις λάμπες, και εδώ είμαστε για να συζητήσουμε την κάθε απορία σου...

Το βασικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να φτιάξεις ένα αρκετά ικανοποιητικό ενυδρείο, μιας και τα χελωνάκια σου θα μεγαλώσουν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο sait ώστε να ψάξω για εξοπλισμό (αλλά να έχει και τιμές)

από καταστήματα στην Αθήνα? που να πάω?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στα καταστηματα εδω μεσα που εχουν βημα.

Link to comment
Share on other sites

αποριών συνέχεια...

Για καλύτερη λειτουργιά, θα πρέπει να έχω 2 κεραμικά ντουι (η μπορώ τη μια από τις 2 να τη βάλω σε απλό πορτατίφ)? ένα για τη λάμπα uvb και ένα για τη λάμπα θέρμανσης? Οι θέρμανσης είναι αυτές?

Απ ότι βλέπω υπάρχουν διαφορετικές λάμπες που εκπέμπουν uvb (με βαθμό από 2.0, 5.0, 10.0) ποια πρέπει να πάρω από αυτές?

Link to comment
Share on other sites

καλήσπέρα φίλε μου...Προτίμησε τα κεραμικά ντουι για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου λιώσουν....

Και αυτες οι λάμπες που δείχνεις κάνουν για θέρμανση,αλλά καλύτερες είναι οι διάφανες που πάνω λένε basking spot...

στο θέμα uvb θα διαλέξεις το 5%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...