Jump to content

Οι Χελωνιτσες Μου.


Recommended Posts

Ρίτα πάλι δεν τις έβαλες....

Ή άνοιξε έναν λογαριασμό σε έναν εξωτερικό server στον οποίο θα τις ανεβάσεις,και απλά εδώ θα επικολλήσεις το link, ή θα τις κάνεις επισύναψη κάτω από τον κειμενογράφο

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις βλέπω . κάνε μια καλή ενημέρωση όμως γιατί απο ότι βλέπω στις φωτό λείπουν κάποια βασικά πραματάκια από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ritaki η χελωνιερα σου θελει ακομα πολυ δουλεια!

Διαβασε εδω και οτι θελεις μας ρωτας!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453 και

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω τελειοποιήσει ακόμα τίποτα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά πείτε μου αν σας αρέσει προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακα ειναι ωραιο!

Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι ελλειπες!

Πρεπει να προχωρισεις αμεσα!!

Διαβασε τα αρθρα και οτι θελεις ρωτησε μας ωστε να σου απαντησουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως επίσης καλό θα ήταν να μ πεις και τις ρουτίνες που κάνεις (αλλαγές,διατροφικά συμπληρώματα κ.α)

Link to comment
Share on other sites

(Mr_Zoo) Λοιπόν, βάζω κάθε φορά της αλλαγής του νερού αντιχλωριακό (η αλλαγή νερού γίνετε 1 φορά την εβδομάδα) βάζω και βιταμίνες για σκληρό κέλυφος! όσο για την διατροφή.. τους βάζω γαρίδες.. τους πήρα και κάτι αποξηραμένα λαχανικά αλλά όσο και να τους τα λιώνω δεν μπορούν να τα μασήσουν καλά επειδή είναι μικρά οπότε τώρα τους βάζω μόνο γαρίδες. Τα ταΐζω 2 φορές την ημέρα.

Έγινε επεξεργασία - Ritaki...
Link to comment
Share on other sites

Με δυο φορές ημερησίως τάισμα θα σε σύστηνα να κάνεις πιο συχνή αλλαγή νερού,όσο δεν έχεις φίλτρο με άνθρακα,για να αποφύγεις τυχών ανεπιθύμητες μολύνσης είτε στα μάτια είτε από μύκητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ το νερό γι'αυτό το αλλάζω κάθε βδομάδα, επίσης θέλω να σε ρωτήσω.. είναι αναγκαίο να πάρω λάμπα θέρμανσής? Γιατί θέλω να βάλω έναν θερμοστάτη μέσα στο νερό οπότε για να μπορεί να λιάζετε πρέπει να έχει λάμπα οπωσδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέω για πιο συχνές αλλαγές νερού,γιατί τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα και τα απόβλητα που θα έχουν τα χελωνάκια σου με δυο φορές ημερήσιο τάισμα θα είναι πολλά,ακόμα και αν δεν τα βλέπεις....

Επίσης η λάμπα θέρμανσης,ή λάμπα ακτινοβολίας και ο θερμοστάτης είναι τρία ανεξάρτητα εξαρτήματα που το κάθε ένα κάνει διαφορετική δουλειά...Οπότε ναι,και να βάλεις θερμοστάτη,θα πρέπει να βάλει και λάμπα θέρμανσης για να μπορούν να "στεγνώνουν" όταν θα λίαζονται...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια για τη στεριά είναι η λάμπα και για το νερό είναι ο θερμοστάτης! Έτσι επικρατεί ένα θερμό κλίμα για τα χελωνάκια μου :D

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Όσο για την αλλαγή νερού, θα το αλλάζω πιο συχνά λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...