Jump to content

Ick Και Blue Tang Φαρμακο? Ή Οχι?


Recommended Posts

Πριν 3 μερες εβαλα το πρωτο μανιταρι στο ενυδρειο μου! Το μονο που ειχα ηταν κατι ζωανθους οπως ειχαν ερθει μαζι με τον βραχο(ας ειναι καλα ο ΔΙΑΣ). Αφου το τοποθετισα προσορινα μεχρινα αποφασισω την τελικη του θεση, σε 8 ωρες το blue tang εμφανιζε ασπρα στιγματα 3-4 στο σωμα. Ειπα να μην δωσω σημασια. Μετα απο 3-4 ωρες βλεπω 2 στιγματα πανω σε πλευρικο πτερυγιο τα οποια δεν υπηρχαν πριν. Υστερα απο διαβασμα εδω και σε ξενα φορουμ ανεβασα την θερμοκρασια στους 27 και εμπλουτιζα ζωντανη αρτεμια και ξηρες τροφες με σκορδοζουμο το οποιο το εφτιαξα εγω. Το ψαρακι ετρωγε με μανια (ειναι παρα πολυ λαιμαργο!!) Μετα απο μια μερα τα σημαδια εχουν σχεδον φυγει εντελως!!!

Ομως επειδη πανικοβληθηκα αγορασα το Microlift Herbtana.

Το παιδι στο μαγαζι μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο το οτι εξαφανιστικαν τα παρασιτα. Το παρασιτο υπαρχει ακομα οπωτε ριξε το φαρμακο να το καταπολεμισεις.

Ερωτηση.... Σκεφτομαι να μην ριξω το φαρμακο γιατι το ψαρι παει μια χαρα. Τι θα κανατε στην θεση μου?

Να ενημερωσω οτι δεν εχω ουτε καραντινα αλλα ουτε απολυμαινω τα ζωντανα (οποια και αν ειναι) πριν τα βαλω στο ενυδρειο. Δηλαδη κανω προσαρμογη και "μπλουμ" στο ενυδρειο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα, απ' ότι ξέρω το herbtana δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών, δεν εξαφανίζει το ick από το ενυδρείο, αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσεις το σκορδοζουμο.

Τάισε 2 φορές την εβδομάδα με σκόρδο για πρόληψη και ενδυνάμωση.

Αφού βλέπεις βελτίωση μην ρίξεις το φάρμακο!

Link to comment
Share on other sites

οχι φαρμακο ποτε!!! ποτε ποτε ποτε!!!!! μην χαλας την βιολογια σου !!!! εμενα το μπλου μου απο μπλε ειχε γινει ασπρο απο το ικ αλλα ταιζα μονο με σκορδο μια φορα την ημερα κ ετσι το εσωσα.

Link to comment
Share on other sites

οχι φαρμακο ποτε!!! ποτε ποτε ποτε!!!!! μην χαλας την βιολογια σου !!!! εμενα το μπλου μου απο μπλε ειχε γινει ασπρο απο το ικ αλλα ταιζα μονο με σκορδο μια φορα την ημερα κ ετσι το εσωσα.

Σωστός!!

Εγώ έχω να ρίξω φάρμακο πάνω από 3 χρόνια. :P

Στην ουσία σε αυτό το ενυδρείο που έχω τώρα,δεν έχω ρίξει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω αυτης της αποψης ειμαι. Απλα λιγο αγχοθηκα επειδη το παρασιτο θα υπαρχει μεσα και θα εμφανιζετε ανα πασα στιγμη. και σκεφτομουν μηπως οντως πρεπει να το εξουδετερωσω. Ομως απο την αλλη δεν θελω να παθει κακο η βιολογια ειτε ειναι κοπηποδα ειτε οποιοσδηποτε μικροοργανισμος που ζει στο ενυδρειο.

Παντος το φαρμακο ειναι reef safe και λεει πανω οτι δυναμωνει το ανοσοποιητικο του ψαριου και οτι ειναι φυσικο προιον και δεν βλαπτει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρώτε τον παπά.. δεν υπάρχει reef safe φάρμακο όλα με βάση τον χαλκό είναι αλλα λίγο αλλα πολύ.. Αν το ψάρι είναι γέρος οργανισμός μόνο με σκορδακι θα του περάσει.. αν το ξεπεράσει αυτό το στάδιο θα ζήσει 1000 χρόνια.. όσο είναι άρρωστο όχι απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο ΌΧΙ χέρια μέσα στο νερό κ γενικά όσο πιο ήρεμα όλα.Όχι αλλαγή νερού .. κ αν θες ντε κ καλά να κανείς αλλαγή κάντο με ηρεμία όταν τα ψάρια θα πέσουν για ύπνο με σβηστά τα φώτα για να μην καταλάβουν τπτ.!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω αυτης της αποψης ειμαι. Απλα λιγο αγχοθηκα επειδη το παρασιτο θα υπαρχει μεσα και θα εμφανιζετε ανα πασα στιγμη. και σκεφτομουν μηπως οντως πρεπει να το εξουδετερωσω. Ομως απο την αλλη δεν θελω να παθει κακο η βιολογια ειτε ειναι κοπηποδα ειτε οποιοσδηποτε μικροοργανισμος που ζει στο ενυδρειο.

Παντος το φαρμακο ειναι reef safe και λεει πανω οτι δυναμωνει το ανοσοποιητικο του ψαριου και οτι ειναι φυσικο προιον και δεν βλαπτει το ενυδρειο.

Εγώ πάντως δεν παίρνω και όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν παίρνω και όρκο.

Συμφωνώ απόλυτα... και μένα έτσι με έλεγε ο πετσοπας... πάλι καλά που δεν τον άκουσα!!!! Αφού γίνει καλά το ψάρι θα ξαναβάλεις ψάρι μέσα καινούριο τουλάχιστον μετά από 2 μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπωτε συνεχιζω το σκορδοζουμο επι καθημερινης βασης. Η θερμοκρασια ειναι στους 27. Λετε να την ανεβασω λιγο ακομα? η να παραμεινω στους 27 βαθμους?

Και πηρα το ατιμο το φαρμακο γυρο στα 25 ευρω :( Τουλαχιστον ημουν σιγουρος οτι αν θα χειροτερευε το περιστατικο θα του το εριχνα για να πολεμισω το παρασιτο μια και καλη. Οπωτε....το φαρμακο μπαινει στο ντουλαπι και αχρειαστο να ειναι (νομιζω οτι ελεγε οτι το φαρμακο αντεχει μεχρι 2 χρονια στο μπουκαλι.) ......αυτα τα 25 ευρω θα τα επαιρνα σε κανενα κοραλακι ή ψαρακι. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το πας 26 κ άστο εκεί.. δεν παίζει κ κανένα ρόλο έτσι κ αλλιώς.. άλλα παράσιτα πεθαίνουν σε θερμοκρασίες 32+ κ άλλα εξελίσσονται.. με τη αύξηση της θερμοκρασίας ποτέ δεν είσαι σίγουρος αν κανεις καλό ή κακό...

Link to comment
Share on other sites

26-27 την θερμοκρασία,σκορδοζουμο και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Τι βιταμίνες Ηudds? Ρωτάω γιατί θέλω να τους δώσω κι εγώ...

Μια από αυτές ειναι το Lipovit.Έχουν και οι άλλες εταιρείες όμως.

Εγώ μόνο το Lipovit βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ maik, σκορδάκι τους δίνω, αλλά θέλω κάτι σε βιταμίνη C, πάντως μια χαρά φαίνεται και το lipovit...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ maik, σκορδάκι τους δίνω, αλλά θέλω κάτι σε βιταμίνη C, πάντως μια χαρά φαίνεται και το lipovit...

Με βιταμίνη C πρέπει να είναι της korallen,αλλά που να το βρεις εδώ.

Για να πω την αλήθεια,το Lipovit έτσι το έχω και κάθεται στο ψυγείο.Αυτό που κάνω ειναι

Ποικιλία στην τροφή τους,κατεψυγμένη 1-2 φορές την εβδομάδα και λίγο άλγη η Nori μια φορά την εβδομάδα.

Στην τροφή pellets δίνω και σκόρδο μαζί,αυτήν της Ocean Nutrition.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά είναι αλλά με μέτρο να μην επιβαρύνουμε και το νερό μας .. :peace2:

Link to comment
Share on other sites

Τι βιταμίνες Ηudds? Ρωτάω γιατί θέλω να τους δώσω κι εγώ...

Τις Sera fishtamin

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση καθαρα εγκυκλοπαιδικου χαρακτηρα για το ψαρι και την πορεια του.

Το ψαρι ενω πηγενε καλα (μονο με σκορδοζουμο) μετα απο 3 μερες ξαναεμφανιζε ασπρα στο σωμα του. Οπωτε και χρησιμοποιησα το Herbtana. Ειναι η 2η μερα που ριχνω την δοση απο το φαρμακο. Μεχρι στιγμης ασπονδυλα και ψαρια ειναι μια χαρα, τρωνε σαν λυσασμενα (ακομη και το αρρωστο). Θα ενημερωσω για την πορεια του ψαριου ετσι ωστε να βοηθηθει καποιος που θα εχει παρομοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

βάλε και μια φωτογραφία ελπίζω και εύχομαι να πανε ολα καλα! πρόσφατα έπαθα ζημια και εγω απο ασθένεια....νιώθω το άγχος σου!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια είχε κολλήσει Ich ένα Blue Tang που είχα τότε από ένα file fish που έβαλα στο ενυδρείο μου χωρίς να το προσέξω !!!

Έριξα το Herbtana και την επόμενη το πρωί είχε καθαρίσει τελείως.... έκτοτε το έχω μόνιμα στο ντουλάπι μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση καθαρα εγκυκλοπαιδικου χαρακτηρα για το ψαρι και την πορεια του.

Το ψαρι ενω πηγενε καλα (μονο με σκορδοζουμο) μετα απο 3 μερες ξαναεμφανιζε ασπρα στο σωμα του. Οπωτε και χρησιμοποιησα το Herbtana. Ειναι η 2η μερα που ριχνω την δοση απο το φαρμακο. Μεχρι στιγμης ασπονδυλα και ψαρια ειναι μια χαρα, τρωνε σαν λυσασμενα (ακομη και το αρρωστο). Θα ενημερωσω για την πορεια του ψαριου ετσι ωστε να βοηθηθει καποιος που θα εχει παρομοιο προβλημα.

Ωραίος, συνέχισε να μας ενημερώνεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μην μασας το blue εχει σιγγενεια με το ik χαχα το δικο μου ενα χρονο τωρα και βγαζει κατα καιρους σκορδο καθε μερα και τελος ετσι ειναι το συγκεκριμενο ψαρι και πολυ λαιμαργο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...