Jump to content

Ρεμπελοπαιδα


archer65

Recommended Posts

καλησπερα σας και σας ευχαριστω, θα κανω τις επομενες μερες αναλυτικη παρουσιαση μιας και τα δεδομενα αλλαξαν και ειμαι στη τελικη φαση του στησιματος και μονταρισματος - φαινονται αλλωστε οι σωληνες κατεβασματος-επιστροφης . για να σας δωσω μια ιδεα απο το ολο προτζεκτ εχουμε 140 χ 55 χ 80 = 616 λιτρα και σαμπ 60 χ 35 χ 50 = 105 λιτρα post-51359-0-09618000-1370718780_thumb.jpgpost-51359-0-06023600-1370718794_thumb.jpgpost-51359-0-76454300-1370718806_thumb.jpgpost-51359-0-14002400-1370718818_thumb.jpgpost-51359-0-20189700-1370718831_thumb.jpg , βεβαια δεν υπαρχει επιτυχια χωρις διαβασμα -γνωση - υπομονηηηηηηηη - και την αμεριστη βοηθεια απο το φορουμ εδω αλλα και καποιους φιλους απο εδω μεσα και σε σε συναδελφο σαιτ [ gd ]

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τελειώσεις.

Το ίδιο πράγμα έχω και γω στο μυαλό μου, αλλά με λίγο διαφορετικές διαστάσεις. Περ. 130 Χ 55 Χ 80, και μάλον sumb δεν είμαι ακόμη σίγουρος.

Απο τις φωτογραφίες σου όμως βλέπω πως το sumb δεν χωράει στο ντουλάπι σου. Θα το βάλεις κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με τις ενημερώσεις για το project, για να σε αντιγράψω....... :bigemo_harabe_net-134:

Κ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σου , το σαμπ ειναι μετρημενο μπαινει απο δεξια απως κοιτας το επιπλο και μου πιανει 3 σιδερα καθετα - το 2 το 3 και το 4 - το εχω μεγαλωσει στο μηκος 30 ποντους το επιπλο και εχω βγαλει τα ξυλα . επειδη το ενυδρειο μου ηδη τρεχει θα σου πω που κολλαω εγω . 1 . δωσε μηκος 150 η 160 αν μπορεις , και κοψε 10 - 15 ποντους απο το υψος ....... , εμενα το επιπλο ειναι απο αλλο ενυδρειο και πρωτον ειναι ψηλα και με τους ογδοντα ποντους του ενυδρειου εχω θεμα με την καθαριοτητα , πρεπει κατα τη γνωμη μου να δεις αλλα ενυδρεια πως δουλευουν και να δεις ποιο σε βολευει καλυτερα - συνολικα εχω υψος 170 κι εγω ειμαι 190 και βαζω σκαλιτσα οταν πρεπει χαχαχαχα τωρα αν βαλεις εξ. φιλτρα θελεις 2 τουλαχιστον μεγαλα ............ κι απο σχεση κοστους /αποδοσης /χωρου βιολογικου- μηχ/κου υλικου ; το σαμπ προσωπικα σου λεω ειναι 1000 μιλια μακρια [ κοστολογικα το σαμπ μου πηγε 28 ευρω μαζι με 4 χωρισματα συν 2 ευρω το ποδομακτρο επειδη δεν βρηκα εδω κυψελες οροφης ] αλλα θα πρεπει να μελετησεις καλα αν θα βαλεις υπερ/ση η θα κανεις τρυπες , γενικα οποια αποφαση παρεις εχει τα συν και τα πλην , καπου θα κερδιζεις και θα ασχολεισαι περισσοτερο η θα ξοδεψεις περισσοτερα και θα τρεχεις λιγοτερο , εγω σαν γνωμονα ειχα το οικονομικο πρωτιστως και βοηθεια μεγαλη απο εδω στο σαιτ και απο τα παιδια στο gd τους οποιους ευχαριστω πολυ , οτι θες μπορεις να με ρωτησεις οχι επειδη ειμαι ειδημονας αλλα επειδη επαθα και εμαθα , νασαι καλα και ευχαριστω φωτο θα εχεις

Έγινε επεξεργασία - archer65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τα ψαράκια φίλε μου και υπέροχη ιδέα το νέο σπίτι των ρεμπελόπαιδων!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σου , το σαμπ ειναι μετρημενο μπαινει απο δεξια απως κοιτας το επιπλο και μου πιανει 3 σιδερα καθετα - το 2 το 3 και το 4 - το εχω μεγαλωσει στο μηκος 30 ποντους το επιπλο και εχω βγαλει τα ξυλα . επειδη το ενυδρειο μου ηδη τρεχει θα σου πω που κολλαω εγω . 1 . δωσε μηκος 150 η 160 αν μπορεις , και κοψε 10 - 15 ποντους απο το υψος ....... , εμενα το επιπλο ειναι απο αλλο ενυδρειο και πρωτον ειναι ψηλα και με τους ογδοντα ποντους του ενυδρειου εχω θεμα με την καθαριοτητα , πρεπει κατα τη γνωμη μου να δεις αλλα ενυδρεια πως δουλευουν και να δεις ποιο σε βολευει καλυτερα - συνολικα εχω υψος 170 κι εγω ειμαι 190 και βαζω σκαλιτσα οταν πρεπει χαχαχαχα τωρα αν βαλεις εξ. φιλτρα θελεις 2 τουλαχιστον μεγαλα ............ κι απο σχεση κοστους /αποδοσης /χωρου βιολογικου- μηχ/κου υλικου ; το σαμπ προσωπικα σου λεω ειναι 1000 μιλια μακρια [ κοστολογικα το σαμπ μου πηγε 28 ευρω μαζι με 4 χωρισματα συν 2 ευρω το ποδομακτρο επειδη δεν βρηκα εδω κυψελες οροφης ] αλλα θα πρεπει να μελετησεις καλα αν θα βαλεις υπερ/ση η θα κανεις τρυπες , γενικα οποια αποφαση παρεις εχει τα συν και τα πλην , καπου θα κερδιζεις και θα ασχολεισαι περισσοτερο η θα ξοδεψεις περισσοτερα και θα τρεχεις λιγοτερο , εγω σαν γνωμονα ειχα το οικονομικο πρωτιστως και βοηθεια μεγαλη απο εδω στο σαιτ και απο τα παιδια στο gd τους οποιους ευχαριστω πολυ , οτι θες μπορεις να με ρωτησεις οχι επειδη ειμαι ειδημονας αλλα επειδη επαθα και εμαθα , νασαι καλα και ευχαριστω φωτο θα εχεις

Ποδόμακτρο τι είναι?

Εγώ έχω σαν κύριους άξονες τα εξής:

- Όσο περισσότερα λίτρα μπορώ να έχω (μήκος μέχρι 1,30 max 1,35. Μετά θα καταλάβει η σύζυγος την διαφορά) και γι αυτό λέω να είναι ψηλότερο με χαμηλότερο έπιπλο

- Αισθητική εμφάνιση του αποτελέσματος μιας και θα είναι στο σαλόνι

- Κόστος

- Θόρυβος

- Ευκολία συντήρησης ( εγώ έχω ύψος 1,73 !!! )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα , φιλε κοκκινοςκ σορυ για την καθυστερηση να σου απαντησω ,το ποδομακτρο ειναι σαν το πατακι της εξωπορτας αλλα δεν ειναι απο τριχα αλλα πλαστικο - σαν το eggrate - αλλα πολυ φτηνοτερο , κοβεται με τροχο αλλα + με κοπιδι , κοιτα για 80 υψος σου ειπα και πριν θα εχεις λειτουργικα θεματα [ σκουπα βυθου πανω απο 60 ποντους δεν εχω δει οποτε + 15 χερια μεσα ] στο θορυβο αν το κανεις το σαμπ οπως πρεπει δεν ακους τιποτα και θα ειναι απο κατω απο το ενυδρειο , αρα αισθητικα εισαι αψογος , με εξ. φιλτρα υπολογισε περιπου 200+ μαζι με υλικα , το σαμπακι μου 60 χ 38 χ 50= 105 λιτρα εχει 5 χωρισματα + σου ανεφερα παραπανω κοστος, μαζι με σωληνωσεις και βανες με 70 ευρω εισαι πρωτος , υπολογισε + 60 ευρω μια 3000 εχειμ αντλια κι τελος , η γνωμη μου - αν εφτιαχνα ενα αλλο ενυδρειο για μενα θα εκανα 135 μηκος 75 υψος και 50 φαρδος= 506 λιτρα +110 σαμπ πας στα 615 λιτρα , βαρος γυαλας με 10αρι τζαμι 145 - νερο και γυαλα 651 , κοντρες κατω 2πλες πανω μονες και τρυπες 3 η 4 πισω μερια 3 ποντους διαμετρο στους 6 ποντους αποσταση απο τηνν κορυφη της γυαλας και τελος . υγ να ξερεις οτι τα ενυδρεια το προβλημα της πιεσης [ με οτι αυτο συνεπαγεται ] το εχουν στο υψος ποτε στο μηκος .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , φιλε κοκκινοςκ σορυ για την καθυστερηση να σου απαντησω ,το ποδομακτρο ειναι σαν το πατακι της εξωπορτας αλλα δεν ειναι απο τριχα αλλα πλαστικο - σαν το eggrate - αλλα πολυ φτηνοτερο , κοβεται με τροχο αλλα + με κοπιδι , κοιτα για 80 υψος σου ειπα και πριν θα εχεις λειτουργικα θεματα [ σκουπα βυθου πανω απο 60 ποντους δεν εχω δει οποτε + 15 χερια μεσα ] στο θορυβο αν το κανεις το σαμπ οπως πρεπει δεν ακους τιποτα και θα ειναι απο κατω απο το ενυδρειο , αρα αισθητικα εισαι αψογος , με εξ. φιλτρα υπολογισε περιπου 200+ μαζι με υλικα , το σαμπακι μου 60 χ 38 χ 50= 105 λιτρα εχει 5 χωρισματα + σου ανεφερα παραπανω κοστος, μαζι με σωληνωσεις και βανες με 70 ευρω εισαι πρωτος , υπολογισε + 60 ευρω μια 3000 εχειμ αντλια κι τελος , η γνωμη μου - αν εφτιαχνα ενα αλλο ενυδρειο για μενα θα εκανα 135 μηκος 75 υψος και 50 φαρδος= 506 λιτρα +110 σαμπ πας στα 615 λιτρα , βαρος γυαλας με 10αρι τζαμι 145 - νερο και γυαλα 651 , κοντρες κατω 2πλες πανω μονες και τρυπες 3 η 4 πισω μερια 3 ποντους διαμετρο στους 6 ποντους αποσταση απο τηνν κορυφη της γυαλας και τελος . υγ να ξερεις οτι τα ενυδρεια το προβλημα της πιεσης [ με οτι αυτο συνεπαγεται ] το εχουν στο υψος ποτε στο μηκος .

Είσαι κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι εννοείς όμως με το πρόβλημα της πίεσης στο ύψος?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , οι περισσοτερες πιεσεις απο το νερο στο ενυδρειο ειναι στο πανω μερος και για αυτο βαζουμε και εκει κοντρες , στα δε μεγαλα σε μηκος - πανω απο 120 ποντους - δημιουργειται και μια μικρη καμπυλη του τζαμιου εξαιτιας της πιεσεως του νερου , γενικα παντως σε μεγαλο ποσοστο αν οι κολησεις σιλικονης στις γωνιες δεν εχουν φυσαλλιδες το **προβλημα** αυτο ειναι ανεκτο

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ναι, το έχω δει και γω σε 120άρι με την καμπύλη στο κέντρο λόγω της πίεσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο πάνω μέρος του ενυδρείου οι "κόντρες" μπαίνουν σαν ενίσχυση επειδή το κάτω μέρος του ενυδρείου (όχι το
πάνω) δέχεται την μεγαλύτερη δύναμη (πίεση) και θέλει να ανοίξει τοποθετούνται ενισχύσεις πάνω οπότε λειτουργούν σαν "κόντρες" και δεν
το επιτρέπουν.

Η καμπυλότητα που μπορεί να δεις σε ένα ενυδρείο συμβαίνει όχι λόγω του μεγάλου μήκους, καθώς η πίεση σε όλο το μήκος σε συγκεκριμένο ύψος
είναι ίδια (ανεξάρτητα από το μήκος). Η καμπυλότητα οφείλεται σε λανθασμένο πάχος σε αναλογία με το ύψος του ενυδρείου οπότε και γιαυτό
σε μεγάλα ύψη χρειάζεται μεγάλο πάχος τζαμιού.

Παραθέτω και ένα λινκ.

http://www.ejsong.com/mdme/memmods/MEM23041A/fluid_mech/fluid_statics.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...