Jump to content

Diy Φραγγιέρα (Frag Rack)


Aiolos

Recommended Posts

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα κάθε είδους εξαρτήματα να φαίνονται μέσα στο ενυδρείο και πάντα προσπαθούσα να τα καλύψω έντεχνα, είτε κάποιον βράχο μπροστά τους ή οποιαδήποτε άλλη λύση.

Στον ίδιο παρονομαστή είναι και η φραγγιέρα (Frag Rack).

Πρακτικές όλες αυτές οι κατασκευές με Plexiglas ή άλλες DIY λύσεις, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν εμφανισιακά, πόσο μάλλον εάν πρόκειται να τοποθετηθούν μέσα στο κυρίως ενυδρείο.

Έτσι λοιπόν είπα να κατασκευάσω μια πιο «φυσική» εμφανισιακά τουλάχιστον.

Υλικά:

Cernit που σκληραίνει με βράσιμο σε νερό (σε διάφορα χρώματα για να μοιάζει με τον βράχο, αν και σε λίγο καιρό θα πιάσει κοραλλίνη).

Μαγνήτη για τα τζάμια. Το μέγεθος και το πόσο ισχυρός θα είναι, εξαρτάται από το πάχος του τζαμιού και το βάρος της κατασκευής, μαζί με τα frag’s

Λίγα αραγωνίτη

… και φαντασία στον σχεδιασμό.

Αφού το πλάσετε, προσαρμόστε μέσα τον μαγνήτη χωρίς να προεξέχουν υπολείμματα cernit.

post-13206-0-12676200-1352641312_thumb.jpg

Κατόπιν δώστε του ότι σχήμα σας βολεύει με επίπεδα ή και μπαλκόνια, όπου το καθένα θα είναι και μια θέση για frag, με μια τρύπα στη μέση.

Μετά πασαλείψτε το με αραγωνίτη και πατήστε τον ώστε να κολλήσει πάνω στο cernit.

Αφού το βράσετε θα είναι έτοιμο για χρήση!!!

post-13206-0-60146400-1352641340_thumb.jpg post-13206-0-90978200-1352641330_thumb.jpg post-13206-0-05707300-1352641321_thumb.jpg

Μη δίνετε σημασία στο χρώμα... δεν είχα άλλες επιλογές, άλλωστε δείγμα είναι.

Όσο το βλέπω μου κάνει σαν ζαχαρωτό με τριμμένο αμύγδαλο.... ή σαν το "νησί των θησαυρών"

Link to comment
Share on other sites

Υπ όψιν, είναι πολύ ελαφρύ σαν υλικό... μη τοξικό....και το κάνετε όπως θέλετε !!!

Link to comment
Share on other sites

...και ένα παλιότερο ανάλογο θέμα...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76478&st=0&p=674326entry674326

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι 1.τι χρειαζεσαι να σου φερω...?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή και το υλικό είναι μεγάλη ανακάλυψη!Για πλεκοσπηλιές κάνει;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

To cermit είναι κάτι σαν το φιμο όπου ψηνεται σε φουρνο?

Το φιμο θα κάνει δουλειά λες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό που λες... αλλά στο φούρνο θα λιώσουν τα πλαστικά μέρη του μαγνήτη, εκτός αν κάνεις άλλη πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

από είδη σχεδίου και ζωγραφικής

Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλειά και καλή ιδέα.

είσαι και ο πρώτος

Link to comment
Share on other sites

Το νησι του LOST μου θυμισε! Μια απορια για τον μαγνητη... Ειναι πλαστικοποιημενος να υποθεσω,ε?

Link to comment
Share on other sites

Στο δείγμα δεν είναι.... αν γίνει για να μπει σε ενυδρείο φυσικά και πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπράβο σου ΑΙΟΛΟΣ για τις ευφυής ιδέες σου !

Θα προσπαθήσω να κάνω σπηλιά για τους "αλήτες μου"

Link to comment
Share on other sites

Το CERNIT είναι μια τεχνητή πλαστική μάζα η οποία σκληραίνει με το ψήσιμο και παίρνει την υφή κεραμικού ή πορσελάνης. Το υλικό αντιδρά έντονα στη θερμοκρασία: η πλαστικότητα του επιτυγχάνεται με θερμότητα. Θερμαίνουμε το φούρνο στους 45-50 βαθμούς και αφήνουμε μέσα το υλικό γαι 5 λέπτα. Εάν θέλουμε να είναι πολύ εύπλαστο το πλάθουμε όσο είναι ακόμη ζεστό. Το cernit σκληραίνει σε προθερμασμένο φούρνο μεταξύ 100-120 βαθμούς. Η διάρκεια ψησίματος ανάλογα με το αντικείμενο απο 5 μέχρι 45 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...