Jump to content

SAE, Δημιουργία Προφίλ


Recommended Posts

Αν θέλετε για το προφίλ ένα μικρό βιντεάκι μπορώ να αποθανατίσω κάποιες μικρές στιγμές όπου να φαίνεται λίγο ευδιάκριτα τα χαρακτηριστικά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έκανα αρκετές αλλαγές στο άρθο του #17. Προσπάθησα να κάνω το κείμενο πιο ευανάγνωστο και να ομαδοποιήσω τις πληροφορίες.

Αυτό που έμεινε να γίνει είναι να μορφοποιηθεί λίγο η τελευταία παράγραφος για τις διαφορές των ψαριών.

Διαβάστε το κείμενο και ότι είναι λάθος, δεν διαβάζεται καλά, είναι ασαφές, έχει παραληφθεί, δεν έχει καλή σύνταξη κλπ κλπ πείτε να το διορθώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Θοδωρα αυπνιες ειχες βραδιατικα? :P

Μια χαρα μου φαινεται φιλε,νομιζω οτι ειναι ολοκληρομενο προφιλ και ευαναγνωστο

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μόνη ώρα που δεν κοιτάω το ρολόι για να προλάβω κάτι... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα και τις διαφορές των ειδών. Πείτε μου αν είναι πιο ευκολοδιάβαστο από του Χρήστου 96, να δούμε ποιο κείμενο θα κρατήσουμε.

Περιμένουμε και διορθώσεις :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με μικρα ψαρια (καρδιναλιους, glow light, corydoras) ποια ειναι η συμπεριφορα τους?

Φιλε μου,επειδη αυτο το θεμα ανοιχτηκε για την δημιουργια του προφιλ του ψαριου,θα σε παρακαλουσα να ανοιξεις ενα νεο θεμα και να καταθεσεις εκει τις αποριες σου :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστούμε τον Χρήστος 96 αλλά και τον Χρήστος που έκαναν δυνατή την ολοκλήρωση του προφίλ του SAE αλλά και τον εμπλουτισμό της βάσης δεδομένων του ΑΖ.

Το προφίλ είναι έτοιμο και έχει πάρει την θέση του... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82502#entry755507

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

χαιρεται, σημερα ειδα ενα απο τα σαε μου οτι γενναγε, στο αρκετα παρατημενο ενυδρειο μου λογο ελειωης χρονου με τρια μωρα που εχω, το μονο που εκανα ηταν να το βαλω σε μια μικρη γεννηστρα που ειχα απο παρα πολυ παλια για ζωωτοκα, απλα για να βρει την υσηχια του,... Ξερεις κανενας αν τα αυγα ειναι ηδη γονιμοποιημενα (μεσα απο την κοιλια), ή αφου τα αποθεσει πρεπει να τα γονιμοποιησει αρσενικο???

δυστυχως δεν θα μπορεσω να ασχοληθω περισσοτερο μαζι τους... :( ομως σας εβγαλα κανα 2 φωτο να δειτε)

post-411-0-51525700-1375347203_thumb.jpg

post-411-0-95417400-1375347214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαν, γεννάνε, ή θα γεννήσου;;;

Εμένα μου φαίνεται ότι το ψάρι είναι άρρωστο και όχι έγκυο (πράγμα πολύ σπάνιο)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι αρρωστο οπως λετε ... αλλα βγαζει αυγα απο την κοιλια του... αν υπαρχει τετοιου ιδους αρωστεια εγω δεν την ξερω - αλλα το ερωτημα μου ηταν αν ειναι ηδη γονιμοποιημενα απο την κοιλια αν ξερει κανεις! στο μεταξυ ειναι πολυ μεγαλο και μακρυ και χωραει ισα ισα στην γεννηστρα...

στο μεταξυ ... δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο.. τα αυγα του κρεμονται σαν ενα τεραστιο τσαμπι απο την κοιλια του!

Έγινε επεξεργασία - nnd
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πολλά ψάρια από την φύση τους δημιουργούν αυγά έτυμα προς γονιμοποίηση, πολλές φορές όμως αν δεν γονιμοποιηθούν σε ένα χ διάστημα τα ψάρια τα αποβάλουν

Το συγκεκριμένο ψάρι ΔΕΝ μπορεί ακόμη να αναπαραχθεί στην αιχμαλωσία.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πολλά ψάρια από την φύση τους δημιουργούν αυγά έτυμα προς γονιμοποίηση, πολλές φορές όμως αν δεν γονιμοποιηθούν σε ένα χ διάστημα τα ψάρια τα αποβάλουν

Το συγκεκριμένο ψάρι ΔΕΝ μπορεί ακόμη να αναπαραχθεί στην αιχμαλωσία.

κριμα.. τοσο απολυτος! το ψαρι ειναι πανω απο 7-8 χρονια στο ενυδρειο μου, πιθανων και να μπορει λεω εγω.... ενταξη εκανα μια ερωτηση που δεν ηξερα και αν μπορουσε καποιος να με ενημερωσει. την απορια μου την ελυσα μετα απο επικοινωνια με ενυδρειοφιλους πολλων ετων.

ευχαριστω για τον κοπο σας να ριξετε μια ματια και να μου απαντησετε, δεν χρειαζομαι κατι αλλο, ας το κλεισετε το θεμα 'η ας το σβησετε.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κλείσει το θέμα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτος απλά αναφέρω δεδομένα. Δυστυχώς το ψάρι αυτό ακόμη δεν κατάφεραν να το αναπαράγουν συστηματικά στην αιχμαλωσία για λόγους που δεν γνωρίζομαι ακόμη.

Κατά καρούς ακούγονται διάφορα αλλά μόνο ακούγονται φωτογραφικό υλικό δεν υπάρχει που να πιστοποιεί την αναπαραγωγή αυτού του είδους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ ίσως θέλει κι άλλη διόρθωση :sarcasm:

"C. oblongus is another name widely misused in the trade but that species has seemingly never been exported and was described as a blueish fish with yellow fins."

http://www.seriouslyfish.com/species/crossocheilus-langei/

κι ένα ελληνικό μαγαζί που το 'χει μ' αυτή την ονομασία

***********

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θεωρήσουμε το fishbase.org ορθό και αξιόπιστο, τότε πλέον το ψάρι Epalzeorhynchus siamensis, Crossocheilus siamensis και το Crossocheilus oblongus είναι το ίδιο ψάρι. Με επιστημονική ονομασία Crossocheilus siamensis και ισχύουσα ονομασία Crossocheilus oblongus. Το κουφό όμως είναι ότι δεν το ονομάζουν SAE (Siamese Algae Eater) αλλά Siamese flying fox. SAE ονομάζουν μόνο το Gyrinocheilus aymonieri (τελείος άλλο ψάρι).

Η σελίδα seriouslyfish.com SAE ονομάζει το Crossocheilus langei (άλλο φρούτο και αυτό) ενό το fishbase.org το έχει σαν άλλο είδος.

Εν ολίγοις ακόμη επικρατή μια σύγχυση για το όνομα του ψαρού και δεν ξέρουμε ποιο είναι ποιο, μπορεί τώρα που γράφω σε κάποιες αλλες σελίδες να το δόσουν άλλο όνομα.

Για αυτό προτείνω να το λέμε SAE :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...