Jump to content

Προβλημα Με Diffuser. Ολα Τα Κουφα Σε Μενα.........


Recommended Posts

Εχω ενα ολοκληρωμενο συστημα co2 με πυροσβεστηρα (τα παντα ολα εκτος απο ph controller).

Δουλευει κανονικα εδω και 2 χρονια με τους κλασικους γυαλινους διαχυτηρες.Ειδα και ειπα να δοκιμασω κατι διαφορετικο και πριν λιγες μερες πηρα αυτον.

http://www.ebay.co.uk/itm/300766859836?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648

Το προβλημα μου ειναι οτι οταν το συνδεω με τη μπουκαλα μετα απο λιγο οι φυσαλιδες στον μετρητη μειωνονται (χωρις να πειραχτει κατι στη πιεση της μπουκαλας).Κανει διαχυση αλλα πολυ λιγο.Αν βαλω το γυαλινο παλι οι φυσαλιδες ξανα αυξανονται και επιστρεφει στη προτερη κατασταση.

Αν ανεβασω τη πιεση στη μπουκαλα ή ανεβασω απο τον ρυθμιστη τις φυσαλιδες βλεπω στον bubble counter να αυξανονται αλλα μετα απο λιγη ωρα ξαναμειωνονται παλι.Σαν να μπουκωνει δηλαδη ολο το συστημα ο diffuser.Εχουν δοκιμαστει 2 ιδιας φιλοσοφιας αλλων εταιρειων.Παντως κανει πολυ καλυτερη διαχυση απο τα κλασικα γυαλινα(αν πετυχει να δουλεψει).

Μηπως να ανεβασω πανω απο 2bar τη μπουκαλα;Θα εχω προβλημα;

Το κορυφαιο ειναι οτι το βραδυ που εκλεισε το διοξειδιο ειδα το νερο απο το bubble counter να εξαφανιζεται.Υπαρχει περιπτωση να πηγε προς τη μπουκαλα;Εβγαλα ολα τα σωληνακια αλλα δεν ειχε νερο.Περασε και απο τις βαλβιδες;Θα κουφαθω θα τρελαθω και τα λοιπα............

Βοηθεια.................... :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σε βοηθησω στο προβλημα σου,αλλα θελω να σου πω οτι απ οτι εχω διαβασει σε ξενα φορα τον χρησιμοποιουν πολλοι αυτον τον διαχυτηρα και κανει φοβερη δουλεια!Αλλα στις φωτογραφιες που βλεπω απο τα ενυδρεια τους βγαζει κανονικα φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις την αντεπιστροφη βαλβίδα μετα τον μετρητή φυσαλίδων..

Αυτό το diffuser δουλεύει στα 2 bar και οταν κλεινεις τη μπουκαλα η πιεση που υπάρχει στις σωληνώσεις εκτονώνεται σιγά σιγά μέχρι που κάνει υποπιεση και ρουφάει τα πάντα στο σημείο που κλεινει η μπουκάλα.. Στην ηλεκτοβανα σου η στον ρυθμιστή σου..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις την αντεπιστροφη βαλβίδα μετα τον μετρητή φυσαλίδων..

Αυτό το diffuser δουλεύει στα 2 bar και οταν κλεινεις τη μπουκαλα η πιεση που υπάρχει στις σωληνώσεις εκτονώνεται σιγά σιγά μέχρι που κάνει υποπιεση και ρουφάει τα πάντα στο σημείο που κλεινει η μπουκάλα.. Στην ηλεκτοβανα σου η στον ρυθμιστή σου..

Ναι φιλος μετα τον μετρητη εχω την αντεπιστροφη αλλα απο οτι ξερω ετσι πρεπει.

Δηλαδη εννοεις οτι με αυτον τον διαχυτηρα δε χρειαζεται η βαλβιδα ή να ανεβασω την πιεση της μπουκαλας πανω απο τα 2 bar;

Αν δεν εχω τη βαλβιδα δε θα μου γυρναει νερο μεσα στον μετρητη εφοσον αυτος εναι πιο χαμηλα απο τον διαχυτηρα;

Και τωρα που καταλαβαμε οτι το νερο απο τον μετρητη γυρναει εκει τι προβλημα θα εχω;

Μηπως εχει καποια διαδικασια πριν τον χρησιμοποιησω;Να του δωσω στην αρχη φουλ πιεση μεχρι να ανοιξουν οι ποροι απο το κερμαικο ή να το αφησω μεσα στο νερο καμια μερα;Κουφα ρωταω αλλα εδω που εφτασα τα σκεφτομαι ολα.

Link to comment
Share on other sites

Deisgned for use with pressurised CO2 systems and requires a working pressure of around 1.5 bar.!!

χρειαζεται και η βαλβιδα αλλα πριν το μετριτη.. οχι απαραιτητα, η υποπιεση δημιουργειται απο το διαφραγμα του ρυθμηστη, εαν εχεις δευτερες σκεψεις μπορεις να βαλεις 2 μια πριν και μια μετα..

για μια φορα να σου παρει νερο ο ρυθμηστης δεν θα εχεις προβλημα.. αλαζεις την αντεπιστροφη και ολα οκ..

οχι φουλ πιεση και καμια διαδικασια, λεει αναλυτικα τι κανεις οοοοταν σου βουλωσει στο λινκ που εβαλες..

Link to comment
Share on other sites

Deisgned for use with pressurised CO2 systems and requires a working pressure of around 1.5 bar.!!

χρειαζεται και η βαλβιδα αλλα πριν το μετριτη.. οχι απαραιτητα, η υποπιεση δημιουργειται απο το διαφραγμα του ρυθμηστη, εαν εχεις δευτερες σκεψεις μπορεις να βαλεις 2 μια πριν και μια μετα..

για μια φορα να σου παρει νερο ο ρυθμηστης δεν θα εχεις προβλημα.. αλαζεις την αντεπιστροφη και ολα οκ..

οχι φουλ πιεση και καμια διαδικασια, λεει αναλυτικα τι κανεις οοοοταν σου βουλωσει στο λινκ που εβαλες..

Σε ευχαριστω ρε φιλος για τη βοηθεια σου και που το ψαχνεις.

Το σημειο που λεει αν κολησει να κανω κατι δε το βρισκω.

Λεει για 1,5 bar και μειωνεις μετα αλλα με τιποτα δε παιζει αυτο.

Οταν ανοιγω το συστημα του διοξειδιου ξεκιναει μια χαρα και βλεπω κανοικη ροη φυσαλιδων στον μετρητη αλλα μετα απο 1-2 λεπτα εχουν μειωθει πολυ (χωρις να πειραχτει ο ρυθμιστης ή η πιεση) και στο τελος δεν εμφανιζονται καν φυσαλιδες στον μετρητη και ο διαχυτηρας ισα ισα που βγαζει ενα μικρο νεφος ενω θα πρεπε να βγαζει κανονικα.Πρπει αν ανοιξω τον ρυθμιστη ή να ανεβασω τη πιεση για να εμφανιστει δειλα δειλα καμια φυσαλιδα στον μετρητη.Σαν να φτανει το διοξειδιο στο διαχυτηρα και μετα να "μπουκωνει".

Το περιεργο ειναι οτι παλιοτερα το ιδιο (αλλη μαρκα) επαιζε κανονικα μεχρι να μπει η μανα μου στο σπιτι και να τα απρει ολα παραμαζωμα με τη σκουπα.Απο τοτε δε ξανακαταφερα να το κανω να λειτουργησει.

Τι να πω.Θα ξαναδοκιμασω αν και με εχει απαγοητευσει το ολο ανταλλακτικο. :bigemo_harabe_net-127:

Παντως ευχαριστω και αν ξερει και καποιος αλλος καποια λεπτομερεια που ισως μου διαφευγει θα εκτιμουσα τη βοηθεια του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μετα την αλλαγη ειπα να ασχοληθω και να πειραματιστω ξανα πριν το πεταξω (και ειναι κριμα).

Αλλαξα αντεπιστροφη βαλβιδα προληπτικα αλλα δεν αλλαξε τιποτα οσο αφορα την συμπεριφορα.Τη πιεση την εχω στο 1,5 οπως λεει και ο κατασκευαστης.

Διαχυση κανει αλλα το θεμα μου ειναι οτι ενω ξεκιναει να βλεπω στον μετρητη φυσαλιδων κανονικα Α αριθμο φυσαλιδων μετα απο δευτερολεπτα αυτες μειωνονται δραστικα.Φτανει να βλεπω δειλα δειλα μια μια.Τονιζω οτι ο διαχυτηρας βγαζει κανονικα διοξειδιο στο ενυδρειο.Δεν ειναι προβλημα δικο του δηλαδη.Απλα δε μπορω να ξερω ποσες φυσαλιδες εχω το λεπτο (αν βγαλω τον διαχυτηρα παει ξανα κανονικα οπως πριν ο μετρητης φυσαλιδων).

Δευτερο βημα ηταν να βγαλω τη βαλβιδα και τον εβαλα κατευθειαν με το σωληνακι απο την ηλεκτρομαγνητικη.Μια απο τα ιδια αλλα .....................λιγο καλυτερα.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης.Αντεπιστροφη βαλβιδα χρειαζεται σε συστηματα διοξειδιου υποχρεωτικα;Υπαρχει περιπτωση ο διαχυτηρας να γυρισει νερο προς τον μετρητη φυσαλιδων και να γινει μετα ο χαμος;Παιζει ρολο σε τι υψος ειναι το καθενα;Αν βαλω δηλαδη τον μετρητη πιο ψηλα απο τον διαχυτηρα δε θα ειναι καλυτερα;

Αυτες ειναι αποριες και προβληματισμοι............................ :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ξανα το γυαλινο κλασικο διαχυτηρα αλλα εξακολουθω οταν κλεινει η μπουκαλα να εχω υποπιεση οπως ειπε και ο φιλος και να φευγει το νερο απο τον μετρητη φυσαλιδων και να επιστρεφει προς τη μπουκαλα.Εβαλα και μια αντεπιστροφη στο ενδιαμεσο και το πρωι ειδα οτι δεν ειχε μεν φυγει το νερο απο τον μετρητη αλλα η βαλβιδα ειχε μεσα λιγο νερο.Μαλλον παλι προσπαθησε να γυρισει πισω το νερο αλλα στματησε στην αντεπιστροφη βαλβιδα.

Ξερει κανεις γιατι υπαρχει αυτο το φαινομενο και που οφειλεται;Ποτε δε το ειχα αυτο το θεμα και δουλευω τη μπουκαλα κοντα 2 χρονια.Διαροες δεν εχω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανα εξακολουθει μετα το κλεισιμο της μπουκαλας το βραδυ να φευγει νερο απο τον μετρητη και να γυρναει προς την ηλεκτρομαγνητικη.

Υπαρχει περιπτωση να τα χει παιξει αυτη και να διμιουργει υποπιεση;

ΕΛΑΤΕ ΤΩΡΑ,δε μπορει να μην υπαρχουν καποιοι με "καποια" εμεπιρια στα διοξειδια ή καποιοι που να εχουν ακουσει η δει κατι παρομοιο.

Αν ειναι να ανοιξω και εγω κανα θεμα με τι ψαρια να βαλω,τι φυτα,τι φωτισμο θελω και τι χαλικι να προτιμησω. :bigemo_harabe_net-75:

Για οσους δε με ξερουν ενοειται οτι κανω πλακα με το τελευταιο κομματι.Απλα δε βλεπω ..................υποστηριξη και ανυσηχω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πανο.

Εγώ πριν τον μετρητή εχω την βαλβιδα δλδ ανάμεσα από μπουκαλα και μετρητή φυσαλιδων.Απο τον γυάλινο διαχυτηρα δεν είχα ποτε επιστροφή νερού στον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πανο.

Εγώ πριν τον μετρητή εχω την βαλβιδα δλδ ανάμεσα από μπουκαλα και μετρητή φυσαλιδων.Απο τον γυάλινο διαχυτηρα δεν είχα ποτε επιστροφή νερού στον μετρητή.

Μετα τον μετρητη δεν εχεις αντεπιστροφη βαλβιδα;Εβαλα και εκει που εχεις και εσυ αλλα παλι ειχα επιστροφη.Απλα εφταε και σταματουσε στην αντεπιστροφη.

Δε μειωνει τη πιεση η χρηση αντεπιστορφων βαλβιδων;

Σημερα αλλαξα ηλεκτρομαγνητικη.Θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.Μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα μου γιατι εχω κουφαθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με θεωρω εμπειρο περι μπουκαλας διοξειδιου μια που την δουλευω λιγοτερο απο χρονο η απλες βαλβιδες ανεπιστροφης ειναι περισσοτερο για χρηση στις αεραντλιες μια που απο την μια το διοξειδιο με τον καιρο της διαβρωνη και μπορει να μην απομωνονη καλα την επιστροφή του αεριου και δευτερων λογω πιεσης και λογο του οτι καποιες ειναι κουμπωτες μπορει να εχουν και διαρροή.

Καλο ειναι να δοκιμασεις να βαλεις δυο καινουργιες και αν βρεις ιδικά για χρηση διοξειδιου, και βεβαια περιμενουμε νεα σου...............

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον μετρητη δεν εχεις αντεπιστροφη βαλβιδα;Εβαλα και εκει που εχεις και εσυ αλλα παλι ειχα επιστροφη.Απλα εφταε και σταματουσε στην αντεπιστροφη.

Δε μειωνει τη πιεση η χρηση αντεπιστορφων βαλβιδων;

Σημερα αλλαξα ηλεκτρομαγνητικη.Θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.Μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα μου γιατι εχω κουφαθει.

Όχι δεν εχω εκεί.

Δεν νομίζω να μειώνει πιεση.

Παρακολούθησε και ενημερωσε.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον.

Αγορασα καινουρια ηλεκτορμαγνητικη,αλλαξα προληπτικα και τα σωληνακια ,εβγαλα ολες τις αντεπιστροφες βαλβιδες και το δοκιμασα.

Οταν το βραδυ εκλεισε η παροχη αρχισα την παρατηρηση.Τελικα το νερο παρεμεινε μεσα στον μετρητη φυσαλιδων εκτος απο ελαχιστο που γυρισε πισω αλλα σε καμια περιπτωση οπως τις προηγουμενες φορες.Προφανως ειναι φυσιολογικο 1-2 σταγονες να επιστρεφουν πισω λογω αλλαγης πιεσης μεσα στον μετρητη.

Τωρα απομενει να ξαναδοκιμασω το πρωτο διαχυτηρα που αγορασα μηπως παιξει.

Εχω μια αλλη απορια.Οι ηλεκτρομαγνητικες (ή ηλεκτροβανες οπως τις λενε αλλοι) το μονο που κανουν ειναι οταν ανοιγουν να περναει το αεριο;Δηλαδη υπαρχει συγκεκριμενη εισοδος-εξοδος ή οπως και να τη βαλεις ειναι το ιδιο;Το ρωταω γιατι οπως και να τη συνδεσα εβγαζε διοξειδιο κανονικα οταν λειτουργουσε.

Να ευχαριστησω επισης ολους οσους βοηθησαν και ειπαν τη γνωμη τους. :bigemo_harabe_net-146:

Ελπιζω το θεμα αυτο να βοηθησει στο μελλον καποιον αλλον που θα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...