Jump to content

FLOURISH EXCEL ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ BBA


iliasf

Recommended Posts

καλημερα. γνωριζει καποιος ποσες μερες και σε τι δοσολογια χρησιμοποιουμε το excel για καταπολεμηση τριχοειδης αλγης? μιλαω για κατι που εχω διαβασει σαν excel overdose, απλα δεν μπορω να το βρω αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

δεν βρηκα κατι στο link.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια δόση από αυτή που αναφέρει η seachem, για μία εβδομάδα.

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις δόσεων μέχρι και πενταπλάσιες αλλά κάθε 2-3 ημέρες

εγώ δεν θα το συνιστούσα.

Έχω δοκιμάσει τη διπλή δόση για πέντε ημέρες με σχετικά ικανοποιητικά φανερά αποτελέσματα σε BBA αν και ταυτόχρονα είχα αυξήσει και το CO2 οπότε ίσως ο συνδυασμός να έφερε το αποτέλεσμα.

Μετά αντικατέστησα το DIY CO2 με μπουκάλα οπότε τα προβλήματα άλγης BBA λύθηκαν μια και καλή (ελπίζω).

Επίσης έχω δοκιμάσει και οξυζενέ (Η2Ο2) για "δύσκολες" περιπτώσεις αλλά και πειραματικά έτσι για να δω αν έχει αποτέλεσμα, είχε επίδραση επάνω σε φύλλα anubia με τη χρήση σύριγγας. Μέγιστη δόση 20-30ml στα 100 λίτρα.

Αν έχεις CO2 μπουκάλα αύξησε τη δοσολογία είναι πολύ πιθανόν να λύσεις το πρόβλημα χωρίς excel.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια δόση από αυτή που αναφέρει η seachem, για μία εβδομάδα.

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις δόσεων μέχρι και πενταπλάσιες αλλά κάθε 2-3 ημέρες

εγώ δεν θα το συνιστούσα.

Έχω δοκιμάσει τη διπλή δόση για πέντε ημέρες με σχετικά ικανοποιητικά φανερά αποτελέσματα σε BBA αν και ταυτόχρονα είχα αυξήσει και το CO2 οπότε ίσως ο συνδυασμός να έφερε το αποτέλεσμα.

Μετά αντικατέστησα το DIY CO2 με μπουκάλα οπότε τα προβλήματα άλγης BBA λύθηκαν μια και καλή (ελπίζω).

Επίσης έχω δοκιμάσει και οξυζενέ (Η2Ο2) για "δύσκολες" περιπτώσεις αλλά και πειραματικά έτσι για να δω αν έχει αποτέλεσμα, είχε επίδραση επάνω σε φύλλα anubia με τη χρήση σύριγγας. Μέγιστη δόση 20-30ml στα 100 λίτρα.

Αν έχεις CO2 μπουκάλα αύξησε τη δοσολογία είναι πολύ πιθανόν να λύσεις το πρόβλημα χωρίς excel.

Φιλικά

Ανδρέας

μπουκαλα co2 δεν εχω.χρισμοποιω diy co2.θα δοκιμασω τη διπλη δοση που ειπες και βλεπουμε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...