Jump to content

στησημο καινουριου ενυδρειου


peris30

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Θελω να στησω ενα καινουριο Fish Only (εχω ειδη ενα γλυκου με δισκουs φυτεμενο 300λ).Ισωs μερικεs Ερωτησειs σαs φανουνε χαζεs αλλα ειμαι αρχαριοs.Το ενυδρειο που θελω να παρω ειναι 240λ ειναι αρκετο?Δεν μπορω να ανεβω παραπανω με τιποτα λογω χωρου.Παμε παρακατω στο ζουμι

2)Ειναι τελειωs απαρετητο το sab? Με εξωτερικο φιλτρο απαγορευεται?

3)Το νερο πρεπει να ειναι αποκληστηκα απο RO απαγορευεται απο νερο βρησηs?

4)Η σηντηρηση του ειναι ευκολη η ποιο δυσκολη απο τουs δυσκουs

Θελω να βαλω καποια ευκολα ψαρια μπορειτε να μου προτινεται καποια?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα 240 λίτρα απλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι θα βάζεις αναλόγου μεγέθους και πλήθους ψάρια!!

Το sump καλό είναι να υπάρχει διευκολύνει και μεγαλώνει τον όγκο του νερού που έχουμε με τα καλά που αυτό συνεπάγεται όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό μιά χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με το φίλτρο το εξωτερικό. Καλό θα ήταν όμως να βάλεις και αρκετό ζωντανό βράχο μέσα ώστε να βοηθάει την βιολογία καθώς και λίγη από επάνω ζωντανή άμμο-αραγωνίτη. Ετσι θα έχεις ένα σύστημα FOWLR (Fish only with Live Rock)

Καλό είναι για να μην παιδεύτεις με άλγες και όχι μόνο, η όσμωση. Τώρα εφόσον είσαι για FO ξέρω αρκετούς που δεν έχουν, πάντως εις γνώση σου θα έχεις μια πηγή προβλημάτων. Θα πρέπει να αλλάζεις συχνότερα άνθρακα και αντιφώσφορο και σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Στο fish only νομίζω πως είναι περίπου τα ίδια η δυσκολία με τους δίσκους ή ελάχιστα μεγαλύτερη οπότε μην έχεις άγχος. Φυσικά όλα αυτά με την προυπόθεση του διαβάσματος για τις ιδιαιτερότητες του θαλασσινού. Και προσοχή μην μπερδέψεις τα Ph μεταξύ τους :)

Και όπως είπαμε διάβασμα!! Ξεκίνα με ta αρθρα του Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

για ζωντανα, ριξε μια ματια εδω για επιπεδο δυσκολιας, αλλα οχι για τιμες...

http://www.marinedepotlive.com

Link to comment
Share on other sites

Στα 240λ οι περισσότερες εταιρείες τα βγάζουν στο 120.Σε αυτό το μήκος άνετα μπορείς να παίξεις και στα 300-350 λίτρα. Φυσικά αν το πλάτος δεν είναι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...