Jump to content

Σκεψεις Για Καινουργιο Sump.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αλλάξω το sump.Αυτήν την στιγμή έχω ένα με διαστάσεις 65x35x50.

Το συγκεκριμένο δεν έχει χωρίσματα και είναι ενιαίο.

Αυτήν την φορά σκέφτομαι να μεγαλώσω σε διαστάσεις και να γίνει 80χ35χ45.Επίσης να γίνουν και χωρίσματα.

Επίσης στην σωλήνα υπερχείλισης να τοποθετηθεί filtersock.

Τα χωρίσματα δεν έχω καταλήξει ακόμα πόσα θα είναι,αυτό θα καθοριστεί με τον εξοπλισμό που θα μπει στο sump.

Με μια πρόχειρη μελέτη στο sump θα μπει το skimmer,ο ριακτορας του ζεολιθου και φυσικά οι αντλίες επιστροφής,ψυκτικού κ.α.

Υπολογίζω στο πρώτο διαμέρισμα να μπει το skimmer,όπου θα είναι και η υπερχείλιση.Θα δω πως θα τοποθετήσω το filtersock

καθώς θέλω να αποφύγω ένα μικρο διαμέρισμα στην αρχή με μόνο τον σωλήνα της υπερχείλισης.Στην συνέχεια θα μπει ο

ριακτορας του ζεολιθου και στο τελευταίο διαμέρισμα να τοποθετηθεί η αντλία επιστροφής.

Δεν υπολογίζω τον ριακτορα του άνθρακα καθώς και άλλα μικρά όπως ο θερμοστάτης.

Περιμένω τις απόψεις σας και όποια απορία η ακόμα και πρόταση για τα χωρίσματα είναι ευπρόσδεκτη.

Συγνώμη αν σας κούρασα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αλλάξω το sump.Αυτήν την στιγμή έχω ένα με διαστάσεις 65x35x50.

Το συγκεκριμένο δεν έχει χωρίσματα και είναι ενιαίο.

Αυτήν την φορά σκέφτομαι να μεγαλώσω σε διαστάσεις και να γίνει 80χ35χ45.Επίσης να γίνουν και χωρίσματα.

Επίσης στην σωλήνα υπερχείλισης να τοποθετηθεί filtersock.αυτο μαλλον θα σε κουρασει στην πορεια.αν και πολυ χρησιμο.

Τα χωρίσματα δεν έχω καταλήξει ακόμα πόσα θα είναι,αυτό θα καθοριστεί με τον εξοπλισμό που θα μπει στο sump.πολυ σωστο

Με μια πρόχειρη μελέτη στο sump θα μπει το skimmer,ο ριακτορας του ζεολιθου και φυσικά οι αντλίες επιστροφής,ψυκτικού κ.α.

Υπολογίζω στο πρώτο διαμέρισμα να μπει το skimmer,όπου θα είναι και η υπερχείλιση.Θα δω πως θα τοποθετήσω το filtersock

καθώς θέλω να αποφύγω ένα μικρο διαμέρισμα στην αρχή με μόνο τον σωλήνα της υπερχείλισης.Στην συνέχεια θα μπει ο

ριακτορας του ζεολιθου και στο τελευταίο διαμέρισμα να τοποθετηθεί η αντλία επιστροφής.

Δεν υπολογίζω τον ριακτορα του άνθρακα καθώς και άλλα μικρά όπως ο θερμοστάτης.

Περιμένω τις απόψεις σας και όποια απορία η ακόμα και πρόταση για τα χωρίσματα είναι ευπρόσδεκτη.

Συγνώμη αν σας κούρασα!! :)

ολα καλα σαν σκεψεις.μην κανεις bubble trap.ειναι ξεπερασμενο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου Μαικ78 θα είχα στο ίδιο χώρισμα ζεόλιθο και σκίμμερ....

Μου αρέσει το ενιαίο σάμπ.Αν έκανα κάποιο χώρισμα θα ήταν μόνο για τα σωληνάκια της δοσομετρικής πρίν την αντλία επιστροφής για να μην ρουφάει τα ζουμιά το σκίμμερ. Επίσης χώρισμα θα έκανα σαν δοχείο για την αναπλήρωση.

Συμφωνώ με τον Κλάζ οτι τα σύγχρονα σκίμμερ δεν βγάζουν φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα σαν σκεψεις.μην κανεις bubble trap.ειναι ξεπερασμενο.

Σκεφτόμουν να κάνω,αλλά δεν νομίζω να έχει νόημα,μιας και θα υπάρχει και το filtersock.

Στις εξόδους του skimmer και του ζεοριακτορα,μπορεί να τοποθετηθεί σωλήνας pvc και να είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού.

Εγώ στην θέση σου Μαικ78 θα είχα στο ίδιο χώρισμα ζεόλιθο και σκίμμερ....

Μου αρέσει το ενιαίο σάμπ.Αν έκανα κάποιο χώρισμα θα ήταν μόνο για τα σωληνάκια της δοσομετρικής πρίν την αντλία επιστροφής για να μην ρουφάει τα ζουμιά το σκίμμερ. Επίσης χώρισμα θα έκανα σαν δοχείο για την αναπλήρωση.

Συμφωνώ με τον Κλάζ οτι τα σύγχρονα σκίμμερ δεν βγάζουν φυσαλίδες.

Δεν ξέρω για το ίδιο χώρισμα,γιατί φοβάμαι μην ρίχνω τα ζουμιά(zeobak,zeostart) και τα τραβάει το skimmer.Όπως αναφέρεις και για τα ζουμιά της δοσομετρικης.

Όσο για την αναπλήρωση είναι και αυτό στα σκαριά για να γίνει.Μου έδωσες καλή ιδέα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και η απόφαση για καινούργιο sump έχει παρθεί,θέλω να ρωτήσω το εξής!

Τα χωρίσματα εκτός από πόσα θα είναι(αυτό το κανονίζω εγώ,ανάλογα με τον εξοπλισμό) με ποιον τρόπο θα μπουν και οι αποστάσεις πάνω-κάτω ποιος το βγάζει;

Αν πάω σε μαγαζί θα ξέρει να τα βάλει η πρέπει να τα κανονίσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η απόφαση για καινούργιο sump έχει παρθεί,θέλω να ρωτήσω το εξής!

Τα χωρίσματα εκτός από πόσα θα είναι(αυτό το κανονίζω εγώ,ανάλογα με τον εξοπλισμό) με ποιον τρόπο θα μπουν και οι αποστάσεις πάνω-κάτω ποιος το βγάζει;

Αν πάω σε μαγαζί θα ξέρει να τα βάλει η πρέπει να τα κανονίσω εγώ.

αμα εχει ξαναφτιαξει σαμπ για ριφ δεν νομιζω να εχει προβλημα :bigemo_harabe_net-134:

αρκει να ξερει τις διαστασεις για το σκιμμερ σου και διαστασεις τις αντλιας επιστροφης ( συν τα χωρισματα που θα βαλει για υλικα , βραχο , αναπληρωση ( εαν θες ) .

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει ξαναφτιαξει σαμπ για ριφ δεν νομιζω να εχει προβλημα :bigemo_harabe_net-134:

αρκει να ξερει τις διαστασεις για το σκιμμερ σου και διαστασεις τις αντλιας επιστροφης ( συν τα χωρισματα που θα βαλει για υλικα , βραχο , αναπληρωση ( εαν θες ) .

Το skimmer θα είναι το ίδιο.Τα πράγματα που θα έχει το sump θα είναι 2 αντλίες,το skimmer και ο ζεοριακτορας.

Δεν βάζω κάποια πιο μικρά όπως είναι ο θερμοστάτης.

Από μαγαζί λέω να πάω στον Νινταλ.Θα φτιάξω 2 σχέδια όπως το έχω σκεφτεί και τις διαστάσεις και θα συζητήσω και εκεί!

Για αναπλήρωση λέω να έχω το παλιό sump μιας και είναι χωρίς χωρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer θα είναι το ίδιο.Τα πράγματα που θα έχει το sump θα είναι 2 αντλίες,το skimmer και ο ζεοριακτορας.

Δεν βάζω κάποια πιο μικρά όπως είναι ο θερμοστάτης.

Από μαγαζί λέω να πάω στον Νινταλ.Θα φτιάξω 2 σχέδια όπως το έχω σκεφτεί και τις διαστάσεις και θα συζητήσω και εκεί!

Για αναπλήρωση λέω να έχω το παλιό sump μιας και είναι χωρίς χωρίσματα.

Οποτε μην ανησυχεις για τιποτα !!!

Ασε τον Νινταλ να κανει τα ''κολπα'' του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...