Jump to content

Frag Kit Coral Propagation(Εργαλεια Επεξεργασιας Κοραλιων)


Recommended Posts

Ένα μπουκάλι/δοχείο το γεμίζεις με οινόπνευμα,δεν έχει και πολύ σημασία καθαρό ή φωτιστικό και τα αποθηκεύεις μέσα.

Η σκουριά σε ενδιαφέρει πολύ να μην κάνει κακό στο κοράλλι.

Κάθε φορά στέγνωμα μετά πυράκτωση ή βράσιμο στο μπρίκι πριν την χρήση ειδικά την πένσα και το ψαλίδι...τα νυστέρια πέταμα μετά την χρήση όπως έγραψα και παραπάνω.Τα ίδια εφαρμόζω και με τον διαμαντόδισκο του dremel.

Όταν τελειώσεις καθάρισμα με ωσμωτικό νερό και στέγνωμα σε καθαρή πετσέτα.Αν υπάρχει πολύ σκουριά λίγο ξύδι βοηθάει...

Οι τεχνικές που περιγράφω δεν είναι νόμος απλά μειώνουν την πιθανότητα να πάει κάτι στραβά...εδώ έχω χάσει ακρόπορα από κόλλα ή επειδή την έπιασα με γυμνό χέρι...θέλει ψάξιμο διάβασμα και υπομονή,όχι βιασύνες. Μουσικούλα,χαλαρά,πρόγραμμα(καλύτερα να γράφουμε την συγκομιδή σε ένα χαρτί απο πρίν για να μην ξεχάσουμε κάτι...ειδικά όταν κόβουμε πχ 12κοράλλια την ίδια μέρα...) και γενικά καλή διάθεση...ποτέ μην κάνετε δουλειές σε ενυδρείο κουρασμένοι και μισοκοιμισμένοι.

Γενικά παιδιά παίζουν πολλά.Μεγάλο ρόλο παίζει και αυτός που κόβει.Άλλοι κολλάνε πόλυπ απο SPS και γίνετε δέντρο και άλλοι κόβουν κέρατα και δεν στεριώνουν με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως για το τελευταίο έχεις δίκιο!!

Link to comment
Share on other sites

αψογο αλεξ.

το κομματι με την σωστη αποθηκευση του εξοπλισμου ανεβασε το και και καρφιτρωσε το κλειδωμενο να το εχουμε και να το διαβαζουμε γιατι εδω κεσα ισως και να χαθει....

ευχαριστουμε φιλε.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις ιδέες....

Θα πρέπει να μπούνε και φωτογραφίες και δεν είναι το φόρτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις ιδέες....

Θα πρέπει να μπούνε και φωτογραφίες και δεν είναι το φόρτε μου...

δεν πειραζει γαι τις φωτος.πασαρε και λιγη δουλεια στην αλεπου.να παρει και μια ανασα απο τον υπεριωνα... :P
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει φορτώσει τις φωτογραφίες για την συσκευασία και αποστολή φράγκ που του έδωσα...ανάσα δεν έχει πάρει σωστά τα λές...

Link to comment
Share on other sites

φιλε Κωστα (Κlaz) δικη μου προταση ειναι να παρεις αυτο εδω το dremel

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10489__160W_Dremel_Style_Rotary_hand_tool_w_33pc_set_110V.html

ειναι το απολυτο εργαλειο και για τα κοραλλια - βραχο αλλα και για αλλες χρησεις η τιμη του ειναι για γελια 14 $.. !! και τα εχει ολα !!!!

το εχω εδω και πεντε χρονια χωρις κανενα προβλημα

φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

ωωωω.να μια εξυπνη αγορα.αυτο ερχεται μονο του κομπλε? θελει κατι αλλο εξτρα?

αυτη η σελιδα αμερικη μαλλον ειναι.εχεις ξανααγορασει απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η τιμή είναι πολύ δελεαστική... Βασικα αυτό είναι το σωστό λινκ για μας, με euro plug και 230V...

http://www.hobbyking...c_set_230V.html

Link to comment
Share on other sites

με τα μεταφορικα μαζι βγαινει.......32 ευρω......χανεται το δελεαρ νομιζω,εκτος και αν εδω ειναι πολυ πιο ακριβο..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όσο ανεβαίνουν τα βατ και η ποιότητα, ακριβαίνει, με ένα πρόχειρο σκρουτζάρισμα σε σύγκριση με δύναμη (max 160w) φαίνεται να συμφέρει, (βέβαια δεν ξέρω από ποιότητα τι γίνεται)...

Link to comment
Share on other sites

Κατα διαστήματα βγάζει και στο alex pack ένα παρόμοιο dremelοειδές...και έχω ακούσει μόνο καλά λόγια...20-25ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Θοδωρής.

Έχει απ όλα το κατάστημα αλλά τον διαφημίζουμε τζάμπα τόσο καιρό και μας έχει πάρει χαμπάρι ενδεικτικά βλέπω αύξηση στις τιμές των χημικών μέχρι και 100% ...Το ότι είναι ανοξείδωτα αυτά τα εργαλεία δεν λέει κάτι γιατί αν δεν τα περιποιηθείς σωστά με οινόπνευμα και βράσιμο θα γεμίσουν σκουριά σχετικά γρήγορα.Με θαλασσινό νερό δεν είναι να παίζεις και τα νυστέρια θέλουν πέταμα μετά απο την πρώτη χρήση. Ολοσωστος ο Αλεξης.......

Από αυτά τα εργαλεία που τα δουλεύω χρόνια το πιο ακριβό είναι ο κόφτης...Επειδή δεν με βολεύει ο μεγάλος έχω καταλήξει σε ένα πενσάκι για καλώδια που αγόρασα 5 ευρώ...Μετά την επίσκεψη μου στον Σταύρο είδα ότι δεν είμαι και ο μόνος... Αλεξη το κοφτακι που ειδες το εχω 4 χρονια και φραγκαρω κοραλια, φτιαχνω aquascape, κλπ. Λες να παθουν κατι τα κοραλια ή τα aquascape που εχω φτιαξει? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ωωωω.να μια εξυπνη αγορα.αυτο ερχεται μονο του κομπλε? ναι ερχεται κομπλε με 33 extra εξαρτηματα θελει κατι αλλο εξτρα? οχι

αυτη η σελιδα αμερικη μαλλον ειναι.κωστα δεν εχεις προβλημα απο δασμους τελωνεια ο κινεζος κανει υποτιμολογιση εχεις ξανααγορασει απο εκει? παρα πολλες φορες και ειμαι ευχαριστημενος ..το συγκεκριμενο dremel το εχω 5 χρονια και εχει υποστει πολλη σκληρη χρηση. ειναι σκυλι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άνθρωπος το έχει... έχει και τα εργαλεία μαζί του !!!

Σαν κινητή μονάδα του ΕΚΑΒ.. για επεμβάσεις στη μέση του δρόμου!!! στην κυριολεξία όμως, έξω από τα ΚΤΕΛ

post-13206-0-58011000-1353622348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποναει η ψυχη μου.ευτυχως δεν ημουν παρων,ηρθα αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

χασάπης παιδί μου... αλλά με στυλ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχα.Δεν μπορει να τον πει και κανεις τιποτα?.....Και να τον πει δηλαδη θα τον παρει για τρελο

ΥΓ σι μουβακι η ακτρο?Εχει και τιπ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά...άγρια σιέλ μόβ...αμαρτία να μην κόψω ένα κομμάτι...άσε που αν δεν πάει καλά σε ένα ενυδρείο θα υπάρχει στο άλλο...Καλό είναι να μοιράζεσαι κοράλλια...

Στάθη θα έρθει και σένα η σειρά σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει πολλες φορες παρομοιο μηχανιμα στο Lidl καμια 20ευρω με ενα σωρο εξαρτηματα και θηκη για ολα.....απλα το αναφερω :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει πολλες φορες παρομοιο μηχανιμα στο Lidl καμια 20ευρω με ενα σωρο εξαρτηματα και θηκη για ολα.....απλα το αναφερω :)

Φίλε akrida66 επειδή με ενδιαφέρει να πάρω ένα ακομα dremel και μιας η τιμή του είναι ελκυστική (γυρω στα 20€) με την πρώτη ευκαιρεια μιας και το φέρνει πολλές φορές το lidl στειλε μου ένα μνμ (πμ) μιας και σε εμένα από εκεί που το αγορασα hobbyking μου βγήκε λίγο ποιο ακριβοΕυχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...