Jump to content

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και πάλι!

Είμαστε σε πάρα πολύ καλό δρόμο όσον αφορά τις μετρήσεις:

NH3: 0,5mg

NO2: 5mg

NO3: >100mg (μαύρισε το υγρό τόσο που έχει κυριολεκτικά ξεφύγει από το χρωμοδιάγραμμα...)

:thumbup:

Υ.Γ. Έτσι εξηγούνται οι άλγες πάνω στο ξύλο και η κατακόρυφη ανάπτυξή τους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκινα το φυτεμα! :)

Τετάρτη με το καλό ξεκινάω το φύτεμα!

Αν πάνε όλα σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, θα έχει στρώσει το ενυδρείο και θα φυτέψω καλύτερα αμέσως μετά την μεγάλη αλλαγή νερού, για να μην σοκαριστούν τα φυτά εις διπλούν

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε για βοηθεια! :thumbup:

Το ξέρω φίλε!

ήδη με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ (με τα εγκυκλοπαιδικά θέματα + με τις πολλές-πολλές απορίες συνχομπιστών) που παρέχονται σε αφθονία εδώ μέσα!!

Υ.Γ. πάντως την άλγη της φωτογραφίας την αφαίρεσα, δε μπορούσα να τη βλέπω, με έτρωγε το χέρι και η λαβίδα μου :bigemo_harabe_net-152: xexexe!! Εξάλλου η πίσω πλευρά του ξύλου το οποίο δε φαίνεται, είναι γεμάτο με μούχλα και άλγες, τις οποίες και θα αφαιρέσω όταν κάνω την αλλαγή νερού και πριν γεμίσω με νέο...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης (αν και λίγο off topic), έστησα και το δεύτερο μικρό μου 16 λίτρων (καθαρά περίπου στα 14), το οποίο τοποθετήθηκε πάνω σε έπιπλο-συρταριέρα, πάνω από το προσκεφάλι του κρεβατιού (ΙΚΕΑ).

Είναι στημένος ο βυθός μόνο με χαλίκι, δυο μικρά διακοσμητικά με κρυψώνες, έχει τοποθετηθεί ο θερμοστάτης + αναμένονται το φιλτράκι να πιάσει βιολογία από το μεγάλο ενυδρείο και η αγορά ένος hang-on φωτιστικού!! Ααααα ....και φυσικά το φύτεμα (από εύκολα φυτά το υπόσχομαι :rasp: )

:buttrock: σύντομα με το καλό η παρουσίαση (και των δυο ενυδρείων) .......

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!

Τα νέα από τις σημερινές μετρήσεις είναι:

NH3: 0mg

NO2: 5mg

NO3: >100mg

Aύριο θα πέσει φύτεμα και μάλιστα σε λίγη ώρα για το υπόλοιπο της φωτοπεριόδου και για αύριο μέχρι να προστεθούν τα φυτά θα κάνω μια μικρή συσκότιση διότι οι άλγες εκμεταλλεύονται την γενναιοδωρία μου στο φωτισμό :P (ήδη καθάρισα λίγη ποσότητα σήμερα που μου χάλαγε την μπροστά μόστρα xexe)..

Επίσης στο κέντρο το χαλίκι αρχίζει σιγά-σιγά να "βρωμίζει" και σε μερικά χαλικάκια βλέπω καταπράσινες κουκίδες: είναι φυσιολογικό αυτό έτσι?

Αφήστε μη σας λέω για μέσα στη σπηλιά: βλέπω μισό χαλίκι μισή καφέ βρωμιά (είχε αρχίσει να δημιουργείται από το πρώτο μου μπόλι κιόλας που είχα ρίξει "βρώμικο νερό" και υαλοβάμβακα στο φίλτρο... Πάντως μου αρέσει πολύ η εικόνα, φαίνεται πολύ φυσικό :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!

Τα νέα από τις σημερινές μετρήσεις είναι:

NH3: 0mg

NO2: 5mg

NO3: >100mg

Aύριο θα πέσει φύτεμα και μάλιστα σε λίγη ώρα για το υπόλοιπο της φωτοπεριόδου και για αύριο μέχρι να προστεθούν τα φυτά θα κάνω μια μικρή συσκότιση διότι οι άλγες εκμεταλλεύονται την γενναιοδωρία μου στο φωτισμό :P (ήδη καθάρισα λίγη ποσότητα σήμερα που μου χάλαγε την μπροστά μόστρα xexe)..

Επίσης στο κέντρο το χαλίκι αρχίζει σιγά-σιγά να "βρωμίζει" και σε μερικά χαλικάκια βλέπω καταπράσινες κουκίδες: είναι φυσιολογικό αυτό έτσι?

Αφήστε μη σας λέω για μέσα στη σπηλιά: βλέπω μισό χαλίκι μισή καφέ βρωμιά (είχε αρχίσει να δημιουργείται από το πρώτο μου μπόλι κιόλας που είχα ρίξει "βρώμικο νερό" και υαλοβάμβακα στο φίλτρο... Πάντως μου αρέσει πολύ η εικόνα, φαίνεται πολύ φυσικό :wootwoot:

Αυτο δεν μου πολυαρεσει...βαλε μια φωτογραφια να το δουμε σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα και περιμενουμε συντομα τις παρουσιασεις!!!

Οσο για τα χαλικακια συμφωνω με τον rastafarian θα χρειαστει καποια φωτογραφια για να σε βοηθησουν οι καταλληλοι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μου πολυαρεσει...βαλε μια φωτογραφια να το δουμε σε παρακαλω.

Καλη αρχη και απο εμενα και περιμενουμε συντομα τις παρουσιασεις!!!

Οσο για τα χαλικακια συμφωνω με τον rastafarian θα χρειαστει καποια φωτογραφια για να σε βοηθησουν οι καταλληλοι!

Παιδιά χίλια συγγνώμη αλλά μάλλον το διατύπωσα λίγο "τρομακτικά" ...

Με αφορμή που μου ζητήσατε τις φωτογραφίες, παρατηρησα στο pc ανάμεσα στα χαλικάκια ότι είναι κοινή βιολογική βρωμιά καθώς και υπολείμματα των παλιών φυτών που είχα αφαιρέσει λόγω του καψίματος από την αμμωνία... οι πράσινες κουκιδίτσες είναι μικροσκοπικές, δεν υπάρχουν σε όλα τα χαλίκια και οι περιοχές που το έχω παρατηρήσει αυτό βρίσκονται στο κέντρο του ενυδρείου, ακριβώς κάτω από όλη τη δύναμη φωτεινότητας των λαμπών. Σε όλο το υπόλοιπο ενυδρείο το χαλίκι είναι κατάλευκο, με αξαίρεση και τη "σπηλιά" (φώτο 3) όπου εκεί έχει μαζευτεί η περισσότερη βρωμιά από το πρώτο μπόλι που είχα βάλει (βρώμικο νερό και υαλοβάμβακας)

Εμένα πάντως μου μοιάζει για άλγη σποτ. Τα φυτά που βλέπετε είναι φυτεμένα πριν από λίγο :wootwoot: και το "ξέφωτο" της φωτογραφίας 2 θα καλυφθεί επίσης σήμερα που θα προμηθευτώ τη δεύτερη δόση κλαδεμάτων

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραψες φοβηθικα μηπως ηταν κυανοβακτηριο αλλα απ οτι φαινεται δεν ειναι.

Το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το χαλικι σου το οποιο ειναι χοντρο.Σε φυτεμενα ενυδρεια βαζουμε ψιλοκοκο χαλικακι και η ιδανικη κοκομετρια ειναι 1-2mm,αυτο βοηθα το ριζικο συστημα να αναπτυχθει καλητερα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραψες φοβηθικα μηπως ηταν κυανοβακτηριο αλλα απ οτι φαινεται δεν ειναι.

Το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το χαλικι σου το οποιο ειναι χοντρο.Σε φυτεμενα ενυδρεια βαζουμε ψιλοκοκο χαλικακι και η ιδανικη κοκομετρια ειναι 1-2mm,αυτο βοηθα το ριζικο συστημα να αναπτυχθει καλητερα.

το ξέρω :( είναι 2-4mm μπορεί και μέχρι 5 αλλά τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς, εξάλλου μια χαρά μου είναι εμένα, δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πος το παρών τουλάχιστον.... είναι η πρώτη προτεραιότητα για το επόμενο στήσιμο, όποτε και όταν προκύψει B)

Τελικά αυτές οι κουκκιδίτσες τι είναι? εγώ το βλέπω για green spotted algae

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω :( είναι 2-4mm μπορεί και μέχρι 5 αλλά τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς, εξάλλου μια χαρά μου είναι εμένα, δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πος το παρών τουλάχιστον.... είναι η πρώτη προτεραιότητα για το επόμενο στήσιμο, όποτε και όταν προκύψει B)

Τελικά αυτές οι κουκκιδίτσες τι είναι? εγώ το βλέπω για green spotted algae

Ειναι αλγη.Εμενα αυτο το πρασινο μου αρεσει κανει ποιο φυσικο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραψες φοβηθικα μηπως ηταν κυανοβακτηριο αλλα απ οτι φαινεται δεν ειναι.

Το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το χαλικι σου το οποιο ειναι χοντρο.Σε φυτεμενα ενυδρεια βαζουμε ψιλοκοκο χαλικακι και η ιδανικη κοκομετρια ειναι 1-2mm,αυτο βοηθα το ριζικο συστημα να αναπτυχθει καλητερα.

Ειναι αλγη.Εμενα αυτο το πρασινο μου αρεσει κανει ποιο φυσικο το ενυδρειο.

Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι και τέλειες, η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν γαλαζοπράσινη απόχρωση, δηλαδή αυτή που έχει η BGA, άλλα ζωηρό πράσινο που ταιριάζει με το πράσινο των φυτών.

Σίγουρα 100% παίδες δεν είναι κυανοβακτήριο (σε αρχικό στάδιο)?? έχω τρομάξει ομολογώ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κυανοβακτήριο σίγουρα θα το καταλάβαινες από τον τεράστιο ρυθμό ανάπτυξης του.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στον κόσμο των ενυδρείων! Έχεις να δεις ακόμα πολλές αγλης στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κυανοβακτήριο σίγουρα θα το καταλάβαινες από τον τεράστιο ρυθμό ανάπτυξης του.

Καλώς όρισες στον κόσμο των ενυδρείων! Έχεις να δεις ακόμα πολλές αγλης στο ενυδρείο σου!

Τελικά δε μου είπατε τι είναι τελικά??...

Για καλό και για κακό εγώ θα αφαιρέσω τα χαλικάκια που έχουν αυτές τις κουκκίδες και θα τα πλύνω σε καυτό νερό και τα ξαναβάζω στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε μου είπατε τι είναι τελικά??...

Για καλό και για κακό εγώ θα αφαιρέσω τα χαλικάκια που έχουν αυτές τις κουκκίδες και θα τα πλύνω σε καυτό νερό και τα ξαναβάζω στο ενυδρείο...

Oooooooops!! είναι μερικώς αδύνατο γιατί είναι αρκετές δεκάδες τα χαλίκια... :lol:

Σας έβγαλα όμως μια όσο καλύτερη κοντινή μπορούσα

(επειδή τα κοίταξα και με μεγενθυτικό φακό είναι έντονου πράσινου χρώματος, δε διέκρινα κάτι προς το μπλε, και επίσης με λίγο ξύσιμο φύγαν εύκολα)

Link to comment
Share on other sites

η bga ξεκολλά πάρα πολύ εύκολα, πάντως είναι σε πολύ αρχικό στάδιο για να καταλάβω από τις φώτος, ας πουν οι πιο έμπειροι.

το μεσαίο χαλικάκι είναι έτσι με τις πράσινες γραμμές ή είναι άλγη

Link to comment
Share on other sites

η bga ξεκολλά πάρα πολύ εύκολα, πάντως είναι σε πολύ αρχικό στάδιο για να καταλάβω από τις φώτος, ας πουν οι πιο έμπειροι.

το μεσαίο χαλικάκι είναι έτσι με τις πράσινες γραμμές ή είναι άλγη

Απ'όσο μπορώ να διακρίνω μάλλον άλγη είναι.. Θα μας πει ο Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ αν έχεις κυανοβακτηριο τότε τα σπόρια του είναι παντού και να πλύνεις τα χαλικάκια δεν θα γλυτώσεις όπως είπα η εξάπλωση του είναι πολύ γρήγορη μέσα σε ώρες θα διαπιστώσεις αύξηση της κουκίδας αν δεν συμβαίνει αυτό δεν έχεις κυανό. Τώρα από μια κοτσουλιά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα με την άλγη στα χαλίκια και η αιτία (θέλω να πιστεύω)ειναι η μεγάλη και απότομη αύξηση της φωτοπεριόδου για κάποιο διάστημα πρίν λίγους μήνες,Δέν λέει να φύγει αν και η αλήθεια ειναι πώς δεν έχω κάνει κάτι για να απαλλαγώ από αυτήν μιάς και σε λίγες μέρες θα γίνει ολική μετατροπή και καθαρισμός.

Link to comment
Share on other sites

το μεσαίο χαλικάκι είναι έτσι με τις πράσινες γραμμές ή είναι άλγη?

Απ'όσο μπορώ να διακρίνω μάλλον άλγη είναι.. Θα μας πει ο Πάνος

Στο μεσαίο χαλίκι, ήταν πιασμένη μια πράσινη τριχούλα η οποία ή άλγη ήτανε ή απομεινάρι κάποιου από τα πρώτα φυτά που είχα βγάλει...

Γενικά πάντως η περισσότερη βρωμιά που υπάρχει διασκορπισμένη στα χαλικια, είναι απομεινάρια κλαδιών moss που είχα βγάλει τα οποία μείνανε πεσμένα και σαπίσαν ή/και κατακάθι από τις δυο πρώτες προσπάθιες μπολιασμού του ενυδρείου

Μια διόρθωση σε αυτό που είπα για τις κουκκίδες ότι αφαιρούνται εύκολα, εννοούσα με 3-4 απανωτά ξυσιματάκια (@Κυριάκος)

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ αν έχεις κυανοβακτηριο τότε τα σπόρια του είναι παντού και να πλύνεις τα χαλικάκια δεν θα γλυτώσεις όπως είπα η εξάπλωση του είναι πολύ γρήγορη μέσα σε ώρες θα διαπιστώσεις αύξηση της κουκίδας αν δεν συμβαίνει αυτό δεν έχεις κυανό. Τώρα από μια κοτσουλιά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Όχι δε συμβαίνει καμία αύξηση. Sorry, λάθος διατύπωσα στην αρχή εγώ αυτά που έβλεπα (αρχάριος) και έλαβα και λάθος διάγνωση ή μάλλον καλύτερα λάθος υποψία από τον Rastafarian ως επακόλουθο... Ευτυχώς αδίκως ανησύχησα, τα συμπεράσματα πάνε σε άλγη σποτ, αυτή που εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία

Εχω το ίδιο πρόβλημα με την άλγη στα χαλίκια και η αιτία (θέλω να πιστεύω)ειναι η μεγάλη και απότομη αύξηση της φωτοπεριόδου για κάποιο διάστημα πρίν λίγους μήνες,Δέν λέει να φύγει αν και η αλήθεια ειναι πώς δεν έχω κάνει κάτι για να απαλλαγώ από αυτήν μιάς και σε λίγες μέρες θα γίνει ολική μετατροπή και καθαρισμός.

Κι εγώ εκεί έρηξα τις υποψίες μου (όχι ότι μου είναι πρόβλημα η εικόνα αυτής της άλγης, αντιθέτως κάνει τα χαλίκια μου να φαίνονται πολύ φυσικά) και για το λόγο αυτό θα μειώσω λιγάκι τη φωτοπερίοδό μου από 10 σε 9 ώρες.

Αναλυτικά:

- Λάμπα High-Lite Nature 28W 4100K | από 16:00 - 2:00 γίνεται από αύριο 17:00 - 2:00

- Λάμπες High-Lite Day & High-Lite Colour 28W 6500K & 9000K αντίστοιχα | 18:00 - 1:00

δηλαδή από 17:00 - 18:00 και από 1:00 - 2:00 (2 ώρες) θα έχω φωτισμό 28W σε όλο το ενυδρείο [0.28W/L] και από 18:00 - 1:00 (7 ώρες) θα έχω φωτισμό περίπου 84W σε όλο το ενυδρείο (0.84W/L), σύνολο 9 ώρες με προσομοίωση ανατολής-δύσης

Υ.Γ. Έχω και κόκκινα και κάποια πιο απαιτητικά φυτά, γι αυτό τα πολλά watt ανά λίτρο και οι 3 λάμπες

Αύριο θα δημιουργήσω νέο θέμα εδώ στην κατηγορία Γενικά Περί Γλυκού Νερού, όπου θα παρουσιάσω μια πρώτη εικόνα (+ φωτογραφίες εννοείται :D ) του ενυδρείου μου μετά από την ολοκλήρωση του φυτέματος και του aquaspace που έγινε σήμερα, και το κυριότερο γιατί θέλω να ζητήσω τις συμβουλές σας για ψαροσύνθεση!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...