Jump to content

"άσπρισε" Ο Pleco Μου


Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα.

Ένας από τους δύο pleco που έχω στο ενυδρείο μου ξαφνικά σήμερα τον είδα να έχει ασπρίσει -σαν έχει βγάλει πάνω του βαμβάκι- τα πτερύγιά του δείχνουν φαγωμένα και δεν δείχνει να έχει ευστάθεια.

Πρέπει να σημειώσω ότι μέχρι χθες το βράδυ που είχα δει τα ψάρια δεν εμφάνιζε κάποιο περίεργο σύμπτωμα ή τουλάχιστον εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Για να δούμε -αν μπορούμε- να βγει κάποιο συμπέρασμα γράφω μερικά χαρακτηριστικά του ενυδρείου.

80 λίτρα καθαρά σε bare bottom ενυδρείο

από φυτά 3-5 annubias πάνω σε ξύλα

το ενυδρείο φιλοξενεί 2 σκαλάρια, 2 pleco και 3-4 μηλοσαλίγκαρα

φίλτρο fluval 305 με τα σφουγγάρια του και γεμάτα καλαθάκια από βιολογικό.

Οι μετρήσεις του πριν λίγο ήταν: pH 7,5 - No3 30/40 το χρώμα ήταν κάπου ανάμεσα στα δύο - NH3/NH4 μηδέν (0) - GH 7 - KH 5 και θερμοκρασία στους 26 βαθμούς.

Αλλαγές νερού κάθε 7 με 10 μέρες το 40% και μία φορά το μήνα ΕΚΤΟΖΟΝ

Τάισμα μία φορά την ημέρα εκτός Τετάρτης και Κυριακής που έχουν νηστεία.

Σημειώνω, ότι κανένα άλλο από τα ψαράκια δεν δείχνει το παραμικρό.

Επισυνάπτω και φωτογραφίες, όσο καλύτερες μπορούσα, ελπίζοντας να σας δείξουν ποιό είναι το πρόβλημα.

post-12103-0-65086700-1353847810_thumb.jpg

post-12103-0-42689600-1353847819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον απομόνωσα σε ένα 40άρι ηδη στρωμένο, έσβησα τα φώτα και έριξα 12-13 σταγόνες ESHA 2000.

Λέτε να μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι γενικός δείχνει άλλα συμπτώματα ασθένειας? Είναι κινητικό? Τρώει?

Κάποια είδη πλεκο αλλάζουν το χρώμα τους (κάτι σαν καμουφλάζ) όπου είναι πολύ φυσιολογικό και δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί! Αυτό μπορεί να συμβαίνει λόγο stress και γενικά το κάνουν ανάλογα με την ψυχολογία τους.

Αν το ψάρι όμως δείχνει πιο άσχημα αποτι σου περιγράφω τότε θα πρέπει να αλλάξεις το φάρμακο με omnipur μια που το esha δεν θα βοηθήσει σε αυτή την περίπτωση.

Πρέπει να το παρατηρήσεις και να μας πεις.

Τα νιτρικά είναι λίγο ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψαράκι δεν άντεξε τη νύχτα.

Γενικώς δεν ήταν πολύ κινητικό, ενώ τα νιτρικά ήταν 20-40 με υγρό της ΑΡΙ...

Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα…. Πολύ γρήγορα εξελίχτηκαν τα πράγματα όπως μας τα λες!

Πρέπει όμως να βρούμε τι έφταιξε και οδήγησε το ψάρι στον θάνατο.

Γιατί έχεις τα ψάρια σου σε bare bottom ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα…. Πολύ γρήγορα εξελίχτηκαν τα πράγματα όπως μας τα λες!Δυστυχώς πολύ γρήγορα. Φαίνεται πως όπως οι άνθρωποι παρουσιάζουν διάφορες ασθένειες με καλπάζουσα μορφή κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβαίνει και στα ζωντανά. Εν προκειμένω το ψαράκι το είδα να παρουσιάζει συμπτώματα ασθένειας και σε λιγότερο από 24 ώρες χάθηκε.

Πρέπει όμως να βρούμε τι έφταιξε και οδήγησε το ψάρι στον θάνατο.

Γιατί έχεις τα ψάρια σου σε bare bottom ενυδρείο?Λόγω δουλειάς και ταυτόχρονα οικονομικής δυσπραγίας δεν έχω ακόμη κατορθώσω να φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο που μου είχε ανοίξει πριν το καλοκαίρι. Δεν έχω εμπιστοσύνη να το φτιάξω μόνος μου για το αν θα γίνει σωστή δουλειά και οι επαγγελματίες θέλουν κάποια ευρώ που δεν μπορώ ακόμη να δώσω. Έτσι μπήκαν τα ψαράκια σε μικρότερο ενυδρείο, που προτίμησα να είναι bare bottom γιατί σκέφτηκα ότι δεν θα του βάλω φυτά όπως στο μεγάλο οπότε θα μπορώ να το καθαρίζω ευκολότερα με τη σκούπα. Πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει αυτό? Πάντως όπως είδες από τις μετρήσεις δεν είναι και τόσο ακραίες, αν εξαιρέσεις το pH που είναι στα προς τα πάνω όρια για σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ένα bare bottom ενυδρείο με καθρέπτη στον πάτο όπως πολλά ενυδρεία στην αγορά στρεσάρουν αποδεδειγμένα κατά πολύ τα ψάρια. Έχω παρατηρήσει ακραίες συμπεριφορές όσες φορές χρειάστηκε να βάλω κάποιο ψάρι σε τέτοιο ενυδρείο.

Οι πιθανότητες να οφείλετε κάτι τέτοιο στην παρούσα περίπτωση πιστεύω ότι είναι ελάχιστες αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο πολύ μπορεί να στρεσαριστεί ένα ψάρι. Πιθανών το ψάρι να έπασχε από κάποια εσωτερική μόλυνση αλλά δεν μπορώ αυτή την στιγμή να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Όπως και να έχει προσπάθησε να βάλεις μια στρώση χαλίκι η άμμο στο ενυδρείο σου και παρακολούθησε και τα υπόλοιπα ψάρια για τυχών παράξενες αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο πλεκο μου ειναι μηνες ετσι.

Μια εχει ασπριλες μια φευγουν αλοτε γεμιζει ασπριλες αλοτε οχι...Πραγματικα δεν εχω καταλαβει σε τι οφειλονται αυτα.Το πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι δηλαδη στρεσαρεται και γιαυτο το βγαζει.

Παντως εκει που το ειχα παρει πηγα και ρωτησα για αυτο και μου ειχαν πει πως αλλαζει δερμα και να μην ανησυχω.Αληθεια ή ψεματα παντως,εδω και μηνες ειναι ετσι και δεν εχει δειξει σημαδια οτι πλησιαζει το τελος του.Τι να πω δεν ξερω, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο πλεκο μου ειναι μηνες ετσι.

Μια εχει ασπριλες μια φευγουν αλοτε γεμιζει ασπριλες αλοτε οχι...Πραγματικα δεν εχω καταλαβει σε τι οφειλονται αυτα.Το πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι δηλαδη στρεσαρεται και γιαυτο το βγαζει.

Παντως εκει που το ειχα παρει πηγα και ρωτησα για αυτο και μου ειχαν πει πως αλλαζει δερμα και να μην ανησυχω. Εσύ έχεις διαπιστώσει να αλλάζει δέρμα? Πάντως για να είναι πότε έτσι και πότε καλά, τότε μάλλον κάτι τέτοιο γίνεται. Ο δικός μου όμως είχε και άλλα συμπτώματα, όπως δεν ήταν κινητικός την τελευταία μέρα και φαινόταν να έχει χάσει την ευστάθειά του, παίρνοντας μία στάση καμπύλης με το κεφάλι προς τα κάτω. Αληθεια ή ψεματα παντως,εδω και μηνες ειναι ετσι και δεν εχει δειξει σημαδια οτι πλησιαζει το τελος του.Τι να πω δεν ξερω, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο πλεκο μου ειναι μηνες ετσι.

Μια εχει ασπριλες μια φευγουν αλοτε γεμιζει ασπριλες αλοτε οχι...Πραγματικα δεν εχω καταλαβει σε τι οφειλονται αυτα.Το πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι δηλαδη στρεσαρεται και γιαυτο το βγαζει.

Παντως εκει που το ειχα παρει πηγα και ρωτησα για αυτο και μου ειχαν πει πως αλλαζει δερμα και να μην ανησυχω.Αληθεια ή ψεματα παντως,εδω και μηνες ειναι ετσι και δεν εχει δειξει σημαδια οτι πλησιαζει το τελος του.Τι να πω δεν ξερω, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η στάση καμπύλης που αναφέρεις Νεκτάριε είναι ένα σημάδι πως το τέλος πλησιάζει και πως το ψάρι πλέον έχει αρχίσει να μην ανταποκρίνεται στις νευρολογικές του αισθήσεις.

Μετά από αυτό τι σημείο έχουν όλα τελειώσει, στην ουσία ήδη το ψάρι έχει πέσει σε λήθαργο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η στάση καμπύλης που αναφέρεις Νεκτάριε είναι ένα σημάδι πως το τέλος πλησιάζει και πως το ψάρι πλέον έχει αρχίσει να μην ανταποκρίνεται στις νευρολογικές του αισθήσεις.

Μετά από αυτό το σημείο έχουν όλα τελειώσει, στην ουσία ήδη το ψάρι έχει πέσει σε λήθαργο. Το κατάλαβα εκ των υστέρων βέβαια. Όσο ήταν στο ενυδρείο με τα υπόλοιπα είχε κανονική στάση. Όταν τον απομόνωσα στο 40άρι εκεί έγειρε και δεν ξημέρωσε... Αλλά και θεραπεία δεν ήθελα να κάνω εκεί που έχω και τα σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο πως το esha θα ενοχλούσε αν έμπαινε στο μεγάλο ενυδρείο με τα σκαλαρια. Επίσης δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την βιολογία σου μιας που το φάρμακο είναι βιοδιασπώμενο αλλά στην προκειμένη η επιλογή του συγκεκριμένου φαρμάκου ήταν λάθος.

Όπως και να έχει συνέχισε να παρατηρείς τα ψάρια σου και αν συμβεί το οτιδήποτε μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο πως το esha θα ενοχλούσε αν έμπαινε στο μεγάλο ενυδρείο με τα σκαλαρια. Επίσης δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την βιολογία σου μιας που το φάρμακο είναι βιοδιασπώμενο αλλά στην προκειμένη η επιλογή του συγκεκριμένου φαρμάκου ήταν λάθος.

Όπως και να έχει συνέχισε να παρατηρείς τα ψάρια σου και αν συμβεί το οτιδήποτε μας ενημερώνεις.

Ευτυχώς μέχρι στιγμής τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν να χαίρουν άκρας υγείας.

Υπερκινητικά και με πολλή όρεξη.

Ακόμη και ο δεύτερος pleco είναι ιδιαίτερα κινητικός

Ελπίζω να μην εμφανισθεί κάτι ξαφνικό πάλι.

Για κάθε περίπτωση όμως έχω το omnipur που αναφέρθηκε πιο πάνω και... κάνω το σταυρό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστο να’ναι!

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...