Jump to content

Isoetes Japonica


sailor247

Recommended Posts

αγορασα χθες το συγκεκριμενο φυτο και δεν μπορω πουθενα να βρω πληροφοριες.απ'οτι βλεπω μονο ιαπωνικα site το εχουν και φυσικα δεν μπορω να διαβασω γι'αυτο.ξερετε αν υπαρχει καπου το προφιλ του?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι απλο; Πως αγοραζεις κατι χωρις να εχει ιδεα τι ειναι;

Δεν το στελνω απο tapaltak

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο κωστα αλλα το ειδα και μου αρεσε πολυ για το ενυδρειο μου και ειπα να το προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

Γενικως τα τζαπονικα φυτα θελουν φωτα,κλπ και θεωρουνται απο τα δυσκολα...

Δεν το στελνω απο tapaltak

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα!οποτε το αφηνω μεσα και περιμενω να δω πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

κατι βρηκα εδω αλλα δινει λιγες πληροφοριες http://www.chinaculture.org/gb/en_aboutchina/2003-09/24/content_21229.htm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το φυτό είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο δυστυχώς δεν είναι για ενυδρείο.

Τώρα πόσο θα σου ζήσει στο νερό δεν ξέρω από 1 έως και χρόνο κάποια φυτά αντέχων λιγότερο και κάποια περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το φυτό είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο δυστυχώς δεν είναι για ενυδρείο.

Τώρα πόσο θα σου ζήσει στο νερό δεν ξέρω από 1 έως και χρόνο κάποια φυτά αντέχων λιγότερο και κάποια περισσότερο.

Στο αρθρο που παρεθεσα παραπανω γραφει οτι ειναι submersed οποτε υδροβιο.Εχεις βρει καπου αλλου πληροφοριες να διαβασω η απλα πιστευεις οτι ειναι υδροφιλο?
Link to comment
Share on other sites

Αν παρατήρησες ποστάραμε ακριβώς ταυτόχρονα δεν πρόλαβα να διαβάσω το άρθρο :) αλλά ξερω ότι το φυτό είναι υδρόφιλο, πάντως από περιέργεια θα διαβάσω να δω τη λέει και το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζει το άρθρο καθαρά αν το φυτό αντέχει συνέχεια μέσα στο νερό, το ότι βρίσκετε μέχρι και ένα μέτρο βάθος αυτό δεν λέει τίποτα πολλά φυτά κατά την περίοδο των βροχοπτώσεων παραμένουν για μήνες μέσα στο νερό.

Το φυτό δεν το είχα ποτέ αλλά το γνωρίζω ως μη κατάλληλο για ενυδρεία επί μονίμου βάσεως.

Πάντως δεν επιμένω γιατί ουδείς αλάθητος :)

Link to comment
Share on other sites

Τα είδη του γένους Isoetes μπορούν να χαρακτηριστούν ως αμφίβια καθώς μπορούν να αναπτυχθούν και μέσα αλλά και έξω από το νερό.

Γιώργο, στείλε μου σε πμ τις σελίδες στα ιαπωνικά μήπως καταφέρω και βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδη του γένους Isoetes μπορούν να χαρακτηριστούν ως αμφίβια καθώς μπορούν να αναπτυχθούν και μέσα αλλά και έξω από το νερό.

Γιώργο, στείλε μου σε πμ τις σελίδες στα ιαπωνικά μήπως καταφέρω και βγάλω άκρη.

εγινε ειρηνη!τις βρισκω και στις στελνω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...