Jump to content

Προβλημα με φυτα


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Ειμαι καινουριος στην παρεα.Εχω εδω και τρεις μηνες ενα 350lt φυτεμενο.Το ενυδρειο ειναι στρωμενο κανονικα δεν ειχα θανατους.ΝΟ2-Αμμωνια 0,ΝΟ3 20-30.Εχω κανονικο stock απο ψαρια.Απο φυτα εχω ανουμπιες,εχινοδορους,κερατοφυλλα,και μερικα αλλα.Εχω αρκετο CO2 και λιπαινω με FLOURISE της SEHEAM.Tα

φυτα αναπτυσονται κανονικα και γρηγορα αλλα τα φυλλα εχουν γεμισει με μικρα πρασινα-μαυρα στιγματα και εχουν καπως κιτρινισει.Μηπως ξερει καποιος τι τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά και σίδηρο τι τιμές έχεις? Το κιτρίνισμα ακολουθείται και από κατσάρωμα των φύλλων? Είναι περιμετρικό ή συνολικό? Κάλιο ρίχνεις καθόλου?

Ρίξε μια ματιά

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες και θερμοκρασία, pH και αν έχεις και καμία φωτό καλά θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά και σίδηρο τι τιμές έχεις? Το κιτρίνισμα ακολουθείται και από κατσάρωμα των φύλλων? Είναι περιμετρικό ή συνολικό? Κάλιο ρίχνεις καθόλου?

Ρίξε μια ματιά

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Φωσφορικά και σίδηρο δεν εχω μετρησει.Τα φυλλα στις ανουμπιες καμπυλωνουν εξωτερικα.Καλιο και σιδηρο δεν εχω ριξει.Δεν ξερω αν εχει το FROURISH.PH7,4-KH.Θερμοκρασια 26-27.14.

post-2197-1169454544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Flourish περιεχει μονο ιχνοστοιχεια,η SEACHEM κυκλοφορει χωριστα μπουκαλια με καλιο

(potassium) και σιδηρο(iron).

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φώτο δεν είναι καθαρή νομίζώ πως έχεις άλγη που μάλλον προέρχεται από τα υψηλά ΝΟ3. Τώρα για το κιτρίνισμα πρέπει να δόσης πιο πολλές πληροφορίες όπως λέει και ο istellas. Το κιτρίνισμα σε γενικές γραμμές σημαίνει ότι δεν επαρκούν κάποια θρεπτικά συστατικά για την σωστή ανάπτυξη του φυτού. Η βρίσκονται σε μορφή η οποία χρειάζεται μεγαλύτερη ενέργεια από τα φυτά για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί. Με αποτέλεσμα να εξασθενεί το φυτό.

Στύλε και μια φώτο από ολόκλήρο το φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράσινα στίγματα στην ανούμπια είναι άλγη.

Το κιτρινισμένο φύλλο είναι ανεπάρκεια ιχνοστοιχείων, συνήθως έλλειψη σιδήρου και καλλίου.

Link to comment
Share on other sites

Αλγη δεν εχω.

Κι όμως έχεις.....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις ανούμπιες στη σκιά. Έχεις πάνω από 0.5 W/lt, το οποίο αν οι ανούμπιες το τρώνε στο κεφάλι μπορεί να βγάλουν spot άλγη. Βεβαίως δεν μας έχεις δώσει κάποια φωτό ώστε να ξέρουμε πως είναι το ενυδρείο και αν οι ανούμπιες είναι στη σκιά ή όχι. Όλα τα φανταζόμαστε....

Όσο για το κιτρίνισμα, διάβασες το λινκ που σου έδωσα? Πήρες μετρήσεις σιδήρου? Συνήθως όπως ανέφερα και παραπάνω είναι έλλειψη σιδήρου ή/και καλίου.

Διάβασε, και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις πως λειτουργούν τα ιχνοστοιχεία και πως επιδρούν στα φυτά σου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...