Jump to content

Βασική Απορία!


Recommended Posts

Προκειται για ενα θεμα για το οποιο εχω διαβασει παρα πολυ και εχω ακουσει και παρα πολλες γνωμες αλλα δυστυχως δεν μπορω να πω οτι εχω καταλαβει 100%.

Θα ξεκινησω συντομα ενα θαλασσινο ενυδρειο(συγκεκριμενα το aquael reefmax των 105 λιτρων) και απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να προμηθευτω και συστημα Α.Ο.Η απορια μου ομως ειναι ποιος ο ακριβης λογος που χρειαζεται η Α.Ο. σε ενα θαλασσινο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα αυτο για τα 100 λιτρα ισχυει και για ολους τους τυπους ενυδρειων?Η στα θαλασσινα αλλαζει η αναλογια?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παράδειγμα φίλε μου?

Συνήθως τα μικρά ενυδρεία δεν είναι δύσκολα στο γέμισμα,και στην συντήρηση αλλά,το δύσκολο είναι να διαλέξεις κατοίκους,κοράλλια σωστό εξοπλισμό και μετά να περιμένεις να έρθουν όλα σε μια αρμονία,να ωριμάσει να ανθήσει σαν μικρός ύφαλος και να το διατηρήσεις...Γενικά τα μικρά θαλασσινά είναι δύσκολα.Μία λάθος επιλογή οδηγεί σε αδιέξοδο, σύγχυση και άλλα λάθη...

Την όσμωση μην την φοβάσαι...σε μικρά ενυδρεία είναι 100%απαραίτητη...Συστήνω την αγορά της σε όσους σκέφτονται να ασχοληθούν πρίν απο την αγορά του ενυδρείου...

Τα μικρά με γλυκό νερό είναι άλλη κατηγορία.Θεωρώ πολύ πιο εύκολα αλλά έχουν και αυτά μια δυσκολία...συνήθως ο σωστός χομπίστας τα έχει περάσει και τα γλυκά νερά...

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ανάμειξης νερού από αντίστροφη όσμωση με νερό βρύσης. Έστω ότι το νερό βρύσης μας έχει τιμές ανθρακικής και γενικής σκληρότητας 10, και θέλουμε να γεμίσουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με νερό όπου η επιθυμητή σκληρότητα να είναι 3. Δεδομένου ότι το νερό από αντίστροφη όσμωση βγάζει τιμές σκληρότητας μηδενικές, σημαίνει ότι θα πρέπει να αναμείξουμε 30 λίτρα νερού βρύσης με 70 λίτρα νερού αντίστροφης όσμωσης. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουμε τις τιμές σκληρότητας που θέλουμε, έχοντας προσθέσει και ποσότητα ηλεκτρολυτών και ιχνοστοιχείων, απαραίτητες για τα ψάρια.\

Αναφερω αυτο το παραδειγμα του αρθρου.Δηλαδη απο οτι καταλαβα η αναλογια αλλαζει αναλογα τις τιμες της σκληροτητας που θελουμε να πετυχουμε.Σωστα?Και σε ενα θαλλασινο ενυδρειο ποιες ειναι οι σωστες τιμες σκληροτητας?

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα δεν καταλαβες το προφανες......η θαλασσα δεν ειναι γλυκο νερο...

αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η καθαροτητα του νερου και οχι η σκληροτητα.θελουμε νερο0 απαλλαγμενο απο τα παντα ετσαι ωστε με την προσθηκη τουαλατιου να εχουμε ενα πεντακαθαρο αλμυρο νερο τροπικων περιοχων.

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινό νερό δεν μετριέται η σκληρότητα φίλε μου...ξέχνα ότι ήξερες...

βασικές τιμές,παραμέτρους,στοιχεία και ιχνοστοιχεία και γενικά όλη την αλχημεία της σούπας του ωκεανού έχει γραμμένα αναλυτικά εδώ...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Σαν να αρχιζω να καταλαβαινω σιγα σιγα..Δηλαδη στο ξεκινημα ενος θαλασσινου ποια πρεπει να ειναι η αναλογια νερου βρυσης με νερου Α.Ο.?

(το αρχειο που μου εστειλες τι μορφη ειναι γιατι δεν μου το ανοιγει)

Link to comment
Share on other sites

αναλογια?ολο απο α/ο ειναι το βελτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το πιασα.Αρα πριν απο αλατι και βακτηρια το πρωτο που προμηθευομαι ειναι συστημα Α.Ο.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου και αρχισε πιο εντατικο διαβασμα.σου χρειαζεται αμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...