Jump to content

Ας Με Διαφωτισει Καποιος


Recommended Posts

Προσωπικα οπως σου ειπα στο γαριδαδικο με τις ρεντ τσερυ εχω φυλλα καστανιας που τα εριξα με ενα απλο ξεπλυμα.Σε ολα τα ενυδρεια μου που εχω και γαριδες μεσα εχω και ξυλα,που και τα ξυλα βγαζουν ταννινες και χουμικα οπως τα φυλλα.Στο 100ααρι κοινωνικο που ειχα,ειχα και ρεντ τσερυ μεσα και για 1,5 χρονο που λειτουργουσε χρησιμοποιουσα τυρφη σε καθε αλλαγη νερου και ποτε δεν ειχαν προβλημα οι γαριδες μου,γεννουσαν κανονικα και ειχαν κατακκοκινο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει: απο τα υγρα λιπασματα μονο ο σιδηρος σε μεγαλη ποσοτητα/δοση δεν τις πειραζη τις γαριδες;;;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αποφευγουμε να ριχνουμε λιπασματα σε ενυδρεια με γαριδες και γι αυτο τον λογο βαζουμε ευκολα φυτα στα γαριδαδικα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εβενε δυστηχως τα 3ενυδρεια βεισκονται σε διαφορετικους χωρους οποτε η α/ο δεν βολευει θα πρεπει να την πηγαινοφερνω..θα βαλω καταπα στα μικρα και αλλαγες νερου με τυρφη στο μεγαλο.μιαφορα πριν καποιους μηνες ειχα βαλει ταμπλετα λιπασμα στο χαλικι κοντα στις ριζες των φυτων μου και οι γαριδες δεν ειχαν προβλημα.τωρα νομιζω οτι τα φυτα ξαναχρειαζονται.να τους ξαναβαλω?ειχα βαλει τοτε μικροτερη ποσοτητα απο οτι ελεγε στις οδηγιες η αλλη σκεψη ηταν διαχυτηρας co2 της sera με ταμπλετες που καλυπτει οριακα τα λιτρα μου.τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα επιλέξεις τον τρόπο που σε βολεύει καλύτερα, αν αυτό είναι τύρφη θα κάνεις χρήση αυτής. Πάντως για την Α/Ο εντελώς πληροφοριακά μήπως δεν είσαι σωστά ενημερωμένη να σου πως δεν την πηγαινοφέρνεις. Την εγκαθιστάς σε ένα σημείο μόνιμα και συλλέγεις το καθαρό νερό που βγάζει σε ένα δοχείο. Από εκεί το παίρνεις και το χρησιμοποιεί στα ενυδρεία σου. Στην περίπτωση σου τώρα απλά θα πρέπει να κουβαλάς στο μέρος που είναι το κάθε ενυδρείο ένα μπιτόνι με νερό. Από εκεί και πέρα ότι σε βολεύει. Λιπάσματα είπαμε ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείς. Τι φυτά έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα απλα κερατοφυλλο μος ανουμπιες βαλινεριες καμπομπες και καποια αλλα που οταν εβαλα λιπασμα κ βελτιωσα το φωτισμο εκανα τα φυλλα τους μπορντω δν θυμαμαι ονομασια δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να συνδυάσεις με απόλυτη επιτυχία όλα αυτά που ζητάς!

Μείωση ph, διοξείδια, τύρφη, λιπάσματα, φυτά, γαρίδες στο τέλος θα σκοτίσεις τόσο πολύ το κεφάλι σου που δεν θα απολαμβάνεις το ενυδρείο σου.

Εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής:

Θα έπαιρνα μια φθηνή Α/Ο, θα ανακάτευα το νερό που θα έπαιρνα από αυτή με ένα ποσοστό από νερό βρύσης ώστε να φτάσω το ph μου εκεί που το θέλω και να εκμεταλλευτώ και τα ιχνοστοιχεία που θα μου προσφέρει ώστε να τρέφονται και λίγο τα φυτά μου. Αφού θα είχα το επιθυμητό ph για τις γαρίδες μου θα υποστήριζα τα φυτά μου με τον φωτισμό, άντε και με λίγο διοξείδιο αν έβλεπα τα σκούρα και τίποτα άλλο.

Ούτε λιπάσματα, ούτε μπαφερς ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εχω προβληματιστει πολυ οντως αλλα ανησυχω οσο να ναι..εγινε απολυτα κατανοητος.ευχαριστω ποκυ!προχτεσ ειδα ενα μωρο ρεντ τσερι!!:-):-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...