Jump to content

Channa Sp. Assam


Snakehead

Recommended Posts

παιδια ειναι πολυ δυσκολο να ασφαλισω την εισαγωγη γιατι ειναι κατω απ τη ριζα , αστα βραστα!! δε θελω να στρεσαρω τη μανα τωρα. ειναι η πρωτη φορά της και λεω να το αφησω στη μοίρα της. ας κανει η φυση το θαυμα της. εβγαλα το τριτο ψάρι απο μέσα μη τυχον φαει κανενα γιατι το αρσενικο το μεγαλο του εριξε τρελο κυνηγι. παντως τα πραγματα το βραδυ μεινανε τα ίδια

να στε καλά και ευχαριστώ πολυ για την υποστηριξη.

θα σας κραταω ενημερους :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο και συγχαρητήρια φίλε μου :bigemo_harabe_net-62:

Η αγάπη, η φροντίδα, ηαφοσίωση, η σωστή δουλειά και η υπομονή στο χόμπι μας επιβραβεύονται κάποια στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολυ για τα καλά σου λόγια

τελικά την εισαγωγη την ασφαλισαμε

εβαλα σφουγγαρι μπροστά να εχει πορους να τραβαει και νερο

μεγαλο ρολο σ αυτο το diy έπαιξε ο κουμαν , ααααχαχχαα κρατουσε το σφουγγαρι και εγω το εκοβα με ψαλίδι :bigemo_harabe_net-74:

οριστε και ενα νέο βιντεακι

πρωταγωνιστεί ο πατερας και η μανα που μολις με ειδανε ηρθανε για τσαμπουκά , και ενα μωρακι που βγηκε παγανιά .

Link to comment
Share on other sites

ελα σε λεωωωωωωω αφου εγινε η αρχη μην μασας καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κάτι ορε?

λιπασματα και διοιξειδιο βαζω κανονικά για τα φυτά ή θα επιρεάσει του γόνους?

Link to comment
Share on other sites

σημερα κλείνουμε μια βδομαδα mouthbreeding

απο μέρα σε μέρα θα αφησει ο πατερας τα μωρα και τοτε αρχιζουμε τάισμα

αντε να δουμε τι θα δουμε :pirate:

Έγινε επεξεργασία - volcanotimes
Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε αγορινα μου!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κάτι ορε?

λιπασματα και διοιξειδιο βαζω κανονικά για τα φυτά ή θα επιρεάσει του γόνους?

Καλημέρα!

Θεωρώ από την μικρή μου εμπειρία ότι από τη στιγμή που τα χορηγείς με μέτρο ότι δε θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ένα σας λέω

αφησε ο πατέρας τα μικρα στον έξω κόσμο :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

μεχρι στιγμης εχω δει καμια 20 κομματια αλλα δε ξερω τι παιζει μεσα στη κουφαλα του ξύλου

συγνωμη για την κακη αναλυση του βιντεο αλλα εκει που ειναι δεν ειναι και το ποιο ευκολο

:whistling: :whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-54: :bigemo_harabe_net-54: :bigemo_harabe_net-54:

Link to comment
Share on other sites

Τελοια τα ψαρακια σου! Βγαζουν ματια!

Ελπιζω με την αναπαραγωγη να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο στο χέρι που θα μπει μέσα ! Άγριος ο πατέρας ! Μπράβο ! :)

Link to comment
Share on other sites

να στε καλά ορε παλικάρια

το χέρι ετσι κι αλλιως την ωρα που μπαίνει μέσα δαγκώνεται κατευθείαν.

πάντως δεν εχω δει τετοιους γονείς ρε παιδιά. μιλάμε είναι απίστευτα τα ψάρια.

παρακολούθησα φάση που τα εβγαζε απ το στομα ο πατερας - τα αφηνε ελευθερα και πηγαινε η μανα και ανοιγε το στομα για να φανε . τρελή φάση σας λέω :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

να στε καλά ορε παλικάρια

το χέρι ετσι κι αλλιως την ωρα που μπαίνει μέσα δαγκώνεται κατευθείαν.

πάντως δεν εχω δει τετοιους γονείς ρε παιδιά. μιλάμε είναι απίστευτα τα ψάρια.

παρακολούθησα φάση που τα εβγαζε απ το στομα ο πατερας - τα αφηνε ελευθερα και πηγαινε η μανα και ανοιγε το στομα για να φανε . τρελή φάση σας λέω :bigemo_harabe_net-69:

Οταν μπορεσρεις πες 2-3 πραγματα γιαυτα τα ψαρια!

Αν ειναι κοπαδοψαρα σε ποσα λιτρα μπαινουν τ αναγκες εχουν!

Ειναι πολυ ενδιαφερον ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε σας κανω ένα προφιλ για channa, όχι μονο για τα δικα μου αλλα και για τα υπολοιπα είδη .

όσο αφορά τα συγκεκριμένα τωρα και την αναπαραγωγη τους .

είναι μεν κοπαδόψαρα αλλα στη περιοδο αναπαραγωγης προστατευουν πολύ καλά τη φωλια τους και δε πλησιαζει ουτε ο ανθρωπος. τα σημαδια απ το δαγκωμα εδω και μια βδομαδα τα εχω :bigemo_harabe_net-69:

οταν ζευγαρωνουν , γενναει η μάνα και κατευθείαν τα περνει ο πατερας στο στομα του για να τα προφυλάξει , όταν είναι πολλοι οι γόνοι , τοτε ξεφευγει απ το στομα του πατερα και απο κανένα. Η θυληκια απ τη μερια της, κάθεται φυλακας και οτι κινητε-εκτελείτε. ψάχνει για τροφή - και οταν βρει πηγαινει στον αρσενικο. αφηνει ο αρσενικος τα μωρά και τα περνει η μανα στο στομα για να φανε. αυτο συνεχιζεται για μία εβδομάδα. μολις περασει η εβδομάδα αφηνει τα μικρα στη φωλιά και τα προστατευει ο αρσενικος .

θέλω να πω οτι περα απ την τύχη που χρειαζεται :bigemo_harabe_net-74: , το ενυδρείο πρεπει να είναι full φυτεμένο και φυτα επιφανειας. ο λόγος είναι οτι νοιωθουν πρωτον ασφάλεια και οτι εμποδίζοντε να πηδηξουν εξω απ το νερό. Στη φύση τα συγκεκριμένα τρώνε έντομα, οπότε πηδούν έξω απ το νερο για να τα πιάσουν. γι αυτο και στα ενυδρεία δε πρεπει να εχουμε ουτε χαραμάδα ανοιχτη.

το ζευγαρι μέσα στα 100 λίτρα είναι μια χαρά και είναι ιδανικό. στα 100 λιτρα βαζουμε μεχρι 4 κομμάτια μέχρι να βγαλουμε ζευγάρι. :bigemo_harabe_net-134: τα υπόλοιπα σε ενα πληρες προφίλ

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω γιατι μου αρεσουν πολυ τα ψαρακια σου!

Θα παρακολουθω το θεμα σου!

Μην σου πω οτι εχεις αρχισει και με ψηνεις!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να αλλαξει τον τίτλο του θεματος?

να γίνει Channa sp. assam

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ειδα απο κοντα τα ψαρια..δεν εχω λογια ειναι σαν να βλεπεις ντοκιμαντερ για chana!!!!!!!!!!!!Η συμπεριφορα που εχουν ειναι φοβερη ..........τα χρωματα............ δεν εχω λογια!!!!!!!!!!!! το ενυδρειο απλα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για αυτα τα ψαρια και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα ψαρια ειναι αγρια πιασμενα και ειναι η πρωτη γεννα στην Ελλαδα!!!!!!!!!!!!τετοιοι χομπιστες σαν το χρηστο βοηθάνε πραγματηκα να ξεφυγει το χομπι μας ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!θα ηθελα πολυ να κανεις ενα προφιλ για chana το χρειάζεται το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε volcanotimes περιμένουμε να ξεκινήσεις ένα προφίλ για τα ψαράκια σου και είμαι σίγουρος πως θα φτιάξουμε ένα ( ή μήπως περισσότερα; ) ολοκληρωμένο προφίλ... :bigemo_harabe_net-64:

Βρήκα και ένα καλό link : http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3190

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

να στε καλα ολοι

ευχαριστώ πολύ

Θοδωρή σου εστειλα σε πμ το ολοκληρωμενο προφιλ

Link to comment
Share on other sites

βγήκανε πριν λιγο βόλτα για μάσα όλη η οικογένεια :bigemo_harabe_net-66:

δυστυχως μας έκοψε τη θέα η κοιλούμπα της μανας

Έγινε επεξεργασία - volcanotimes
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-54: :bigemo_harabe_net-54: :bigemo_harabe_net-54::bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122::band::jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...