Jump to content

Αλαγη Ενυδρειου Απο Γλυκο Σε Θαλασσινο


sardelas27

Recommended Posts

ΚΑλησπερα σε ολα τα παιδια θα η θελα να ρωτησω τι χειαζεται ενα ενυδρειο να γινει θαλασσινο εχο ενα ενυδρειο 850 λιτρα 2 εξωτερικα φιλτρα 2 θερμοστατες και οσμοση θελω να το κανω θαλασσινο αν μπορειτε αναλυτικα ολα που χρειαζωνται ειμαι ασχετος με τα θαλασσινα ενυδρεια.Ευχαριστω!!!1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες.εχεις ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο.αν το πας για fo(μονο με ψαρια) σιγουρα το κοστος ειναι πιο χαμηλο.αν πας σε reef(με κοραλλια) αναλογως τα κοραλια θα χρειαστει να δαπανησεις ενα μεγαλο ποσο για εξοπλισμο(σαμπ,σκιιμμερ,φωτισμος κτλ.) λογω αρκετων λιτρων.

για να μην παρεξηγηθω,το λεω με τις καλυτερες των προθεσεων απλα τα μεγεθη ειναι ειναι εντελως διαφορετικα απο το γλυκο στο αλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε κωστα μηπως μπορεις να υπολογισεις περιπου ποσα λεφτα θα χρειαστω για να κανω την αλλαγη se reef αλλα χωρις σαμπ γιατι δεν με παιρνει ο χωρος θελω να το ξεκινησω σιγα σιγα γιατι οσες φορες βιαστηκα δεν μου βγηκε σε καλο

Link to comment
Share on other sites

κανα 1500αρι :)

(μπορει να λεω και λιγα ) .....

Link to comment
Share on other sites

λίγα λες για 850 λίτρα !!!

Link to comment
Share on other sites

προς Θεου δεν θελω να σε αποτρεψω απο το να προχωρησεις και μακαρι να γινει και να εχουμε ενα μεγαλο reef ενυδρειο.φυσικα και μπορεις να το πας σιγα-σιγα αλλα καλο ειναι να γνωριζεις που μπορει να σε οδηγησει οικονομικα.

τα παιδια πιο πανω ειναι πολυ πιο εμπειροι απο εμενα αλλα μπορεις σε πρωτη φαση να χρειαστεις το ποσο που σου γραψαν αλλα ανεβαινοντας επιπεδο να ξεφυγει ακομα πιο πανω.βεβαια μπορεις να ψαξεις και σε αγγελιες και να βρεις αξιολογα πραγματα.

μην ξεχνας βεβαια και το κοστος συντηρησης ενος τετοιου ενυδρειου.(ρευμα,αναλωσιμα,συμπληρωματα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε κωστα μηπως μπορεις να υπολογισεις περιπου ποσα λεφτα θα χρειαστω για να κανω την αλλαγη se reef αλλα χωρις σαμπ γιατι δεν με παιρνει ο χωρος θελω να το ξεκινησω σιγα σιγα γιατι οσες φορες βιαστηκα δεν μου βγηκε σε καλο

Ελα να σου βγαλω εγω την λυπητερη !!!!

μιλαμε για τιμες μεταχειρισμενων , οπου μετα απο ψαξιμο μπορει να σου κατσουν !!!

Αραγωνιτης καμια 80αρια κιλα με 1-2 ευρω το κιλο ( κοντα στα 100 συνολο )

ζωντανος βραχος καμια 60αρια κιλα με 5-6 ευρο το κιλο ( κοντα στα 300 συνολο )

κυκλοφοριτες ... κανα 250αρι για 2-3 μεταχειρισμενους ( Tunze )

φωτιστικο !!! 300-400 ευρω ( τ5 )

αλατι για να σπασεις μια φορα ( πρωτο γεμισμα ) 50-60 ευρο το 25κιλο

ρεφρακτομετρο , τεστ , ανθρακα , αντιφωσφορο κανα 100αρι ( για καινουργια ) και πρεπει να λεω λιγα σαν κοστος ...

και το κερασακι ...

Σκιμμερ !!! οπου θα πρεπει να βρεις ενα οπου να υπερκαλυπτει τα λιτρα σου , να ειναι για εξωτερικη χρηση ( χρηση εκτος σαμπ ) και να ειναι αξιοπιστο .

Δεν μπορω να σου πω τιμη για σκιμμερ γιατι η τιμη του εξαρταται απο πολλους παράγοντες

Υ.Γ : οι τιμες ειναι χοντρες χοντρες !!! σιγουρα θα υπαρχουν αποκλισεις αλλωτε μικρες αλλωτε μεγαλες , εφοσον μιλαμε για μεταχειρισμενο εξοπλισμο . Εαν θες για καινουργιο μπορεις να τσιμπησεις ενα δανειο απο μια τραπεζα και θα εχεις και ρεστα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

λίγα λες για 850 λίτρα !!!

Μιλαμε παντα για τιμες μεταχειρισμενων και σε σουπερ ευκαιρια ( που καπου καπου ) ''σκανε'' στις αγγελιες .

Link to comment
Share on other sites

αισιοδοξα σεναρια οταν για ενα σκιμμερ αξιολογο για αυτα τα λιτρΑ πρεπει να δωσεις χαλαρα 500-600 ευρω...

αν δεν σε περισσευουν μηπως να το ξανασκεφτεις φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

αντε και καλη αρχη!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

περα απο την πλακα, γνωμη μου ειναι να πας σε FO αν οντως σκεφτεσαι να ασχοληθεις με το θαλασσινο... :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

αισιοδοξα σεναρια οταν για ενα σκιμμερ αξιολογο για αυτα τα λιτρΑ πρεπει να δωσεις χαλαρα 500-600 ευρω...

αν δεν σε περισσευουν μηπως να το ξανασκεφτεις φιλε μου?

Για καινουργιο μιλας παντα :)

οπως ειπα και ποιο πανω στα καινουργια ανεβαινει αρκετα το κοστος !!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως μπορεις οντως να πας για fo ενυδρειο και να βαλεις υπεροχα ψαρια που και θελουν αρκετα λιτρα(τα εχεις) και δεν μπενουν σε reef ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να κάνεις πρώτα μια έρευνα αγοράς,για να δεις και τι παίζεται από τιμές!

Από εκεί και πέρα κανονίζεις τι σου ταιριάζει και προχωράς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Να το παμε αναποδα.... Ποσα εισαι διαθετιμος να δωσεις για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Να το παμε αναποδα.... Ποσα εισαι διαθετιμος να δωσεις για αρχη?

μου αρεσεις !!!

την καλυτερη ερωτηση εκανες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

οντως ξεφευγουμε πολυ σε fo ενυδρειο δεν χρειαζωνται ολα τα υλικα που αναφερθηκαν πιο πανο?

θες λιγοτερο φωτισμο και μικροτερο σκιμμερ

γλιτωνεις λιγα κατα την γνωμη μου :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ειδη εχουν πεταχτοι πολλα λεφτα παιδια λογο κοροιδιας απο τα shop και το θεμα ειναι οτι δεν το χερομαι το ενυδρειο μου εαν θελετε γραφτε τι χρειαζομαι για fo να ξεκινησω να τα αγοραζω σιγα σιγα παντως σας ευχαριστω ολους σας για τισ απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

ειδη εχουν πεταχτοι πολλα λεφτα παιδια λογο κοροιδιας απο τα shop και το θεμα ειναι οτι δεν το χερομαι το ενυδρειο μου εαν θελετε γραφτε τι χρειαζομαι για fo να ξεκινησω να τα αγοραζω σιγα σιγα παντως σας ευχαριστω ολους σας για τισ απαντησεις σας

ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80914

ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου σου ?

Link to comment
Share on other sites

θες λιγοτερο φωτισμο και μικροτερο σκιμμερ

γλιτωνεις λιγα κατα την γνωμη μου :ph34r:

Εδω θα διαφωνησω.Στο θαλασσινο,ειτε με ψαρια ειτε με κοραλια,το σκιμμερ ειναι η καρδια αλλα και τα πνευμονια του ενυδρειου!!!

Οποτε στο σκιμμερ δε σηκωνει παζαρια.Να υπερκαλυπτει τα λιτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα διαφωνησω.Στο θαλασσινο,ειτε με ψαρια ειτε με κοραλια,το σκιμμερ ειναι η καρδια αλλα και τα πνευμονια του ενυδρειου!!!

Οποτε στο σκιμμερ δε σηκωνει παζαρια.Να υπερκαλυπτει τα λιτρα σου!

Κανε μου μηνυση χααχαχαχαχαχ :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ειτε reef ειτε fo να γινει το ενυδρειο καποια πραγματα ειναι κοινα.

ζωντανος βραχος,αραγονιτης,σκιμμερ(νομιζω και εγω εδω δεν χωρανε τσιγγουνιες).ειναι στανταρ και σε ποσοτητες και τιμες που αναφερθηκαν πιο πανω.

κυκλοφορια θες σιγουρα λιγοτερη απο reef αλλα μιας και το ενυδρειο ειναι μεγαλο θα χρειαστεις 3-4 δυνατους κυκλοφορητες.επισης στις τιμες που αναφερθηκαν πιο πανω.

τεστακια αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα για να παρακολουθεις το στρωσιμο του ενυδρειου.

εξωτερικο φιλτρο (η φιλτρα αναλογως ποσο μεγαλα ειναι) για ανθρακα και αντιφοσφωρο.

φωτισμος με λιγοτερα watt απο τα μισα σου λιτρα θα ειναι οκ.

και ρεφρακτομετρο για ρυθμιση αλατοτητας και αλατι.

με αυτα μπορεις να λειτουργησεις ενα fo ενυδρειο.

το κοστος οπως καταλαβαινεις μπορει να μειωθει με υπομονη και ευστοχες αγορες(αγγελλιες).

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις ενα καλο skimer[μην κανεις οικονομια ]θα το πληρωσεις στο μελλον δυο και τρεις φορες,ενα φωτιστικο καλο 8χ54 η 8χ80 εξαρτατε τι θα βαλεις μεσα,κικλοφοριτες [μην κανεις οικονομια]ζωντανο βραχο 70 κιλα,αργωνιτη ,καμια 100 κιλα,το πυκνομετρο η ρεφρακτομετρο.τα τεστ, αλατι , ενα βαρελι, εναν θερμοστατη,ανθρακα αντιφωσφορο και βακτηρια ,αυτα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...