Jump to content

Δυνατή Με Πολύ Μεγάλο Head Αντλία Για Αλλαγές Νερού Από Απόσταση.


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για δυνατή αντλία για να κάνω αλλαγές νερού από απόσταση.

Το βαρέλι που ετοιμάζω το νερό βρίσκεται σε άλλο επίπεδο από το σαλόνι (από κάτω) σε ένα WC που έχω βάλει και την όσμωση και έχω κουραστεί να κουβαλάω. Θέλω λοιπόν αντλία να τη συνδέσω σε λάστιχο 15-20 μέτρα μέχρι το ενυδρείο. Εκτός του μήκους θα ανεβαίνει και 3 μέτρα + το ύψος του ενυδρείου 1.60 οπότε σύνολο 4.60 μέτρα περίπου.

Υπάρχει κάτι σε φθηνή (λογικά φθηνή) κινέζικη που θα μπορούσα να πάρω για κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως θα βρεις φτηνη ουτε καν κινεζα με μανομετρικο πανω απο 3 μετρα...δυστυχως αυτο που ζητας θα πληρωθει αδρα.

Μοσχαρι σερβιρετε;καθιστε κυριε.ολους τους σερβιρουμε..

Link to comment
Share on other sites

ίσως η λύση της μη-ενυδρειακής αντλίας είναι μονόδρομος...έχουν μεγάλα μανομετρικά, φυσιολογικές τιμές αλλά και μεγάλες καταναλώσεις, δεν σε πειράζει όμως γιατί θα την χρησιμοποιείς λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο αυτο.ψαξε εκει καιβοχι σε ενυδρειακα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

katsi ποσο περιπου εχουν αυτες οι αντλιες και ειναι καταλληλες για ενυδρειακη χρηση?

αν ναι ειναι πολυ καλη λυση!θα μου ελυνε κ εμενα τα χερια :bigemo_harabe_net-82:

αν οπως λες το μονο κακο ειναι η καταναλωση τους ειναι ενα πολυ μικρο κακο!

Link to comment
Share on other sites

Απλά με ανησυχεί οι ποιότητα των μετάλλων σε μην ενυδρειακές.

Έχω 4-5 αντλίες με Head 4.7m (η μια 5.7μ) από υδρόψυξεις PC που ασχολούμουν αλλά δεν ξέρω αν θ'αντέξουν το αλάτι. Μπορείς να τις βάλεις και εν σειρά για καλύτερα αποτελέσματα. (Δεν είναι φθηνές και με τις αναβαθμίσεις ξεπερνούν τα 100 Ευρώ η μια αλλά τις έχω και κάθονται).

Είναι αυτές και έχω και διάφορα αξεσουάρ που τις αναβαθμίζουν. Ίσως αν τις πλένω μετά τις αλλαγές τη βγάλουν καθαρή. Απλά θέλουν 12V αλλά αυτό το λύνω μιας κι έχω ένα τροφοδοτικό από PC σε ένα κουτάκι εκτός υπολογιστή για τέτοιες δουλειές.

Laing DDC 3.25 Pump 900L/hr 18W : DDC 3.25

laingddc.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jargon
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι έχω 2-3 κινέζικες ενυδρειακές και μια Hydor που εν σειρά όλες μαζί θα τα καταφέρουν νομίζω. Θα κάνω το πείραμα και θα ενημερώσω. Δεν θα είναι ομορφιά αλλά φθηνό και αποδοτικό. Απλά είπα μήπως υπήρχε μια κινεζιά φθηνή και τελείωνα γιατί 200-300 ευρώ καλή μόνο γι'αυτή τη δουλειά δε λέει.

Πάω αύριο να πάρω 20 μέτρα λάστιχο clear να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα την δω και αυτή της σεντίνας

Και λίγο θεωρία:

Pumps can be arranged in serial or parallel to provide an additional head or flow rate capacity.

Pumps in Serial - Head Added

When two (or more) pumps are arranged in serial their resulting pump performance curve is obtained by adding their heads at the same flow rate as indicated in the figure below.

pump_serie.png

Centrifugal pumps in series are used to overcome larger system head loss than one pump can handle alone.

  • for two identical pumps in series the head will be twice the head of a single pump at the same flow rate - as indicated in point 2.

With a constant flowrate the combined head moves from 1 to 2.

Note! In practice the combined head and flow rate moves along the system curve to point 3.

  • point 3 is where the system operates with both pumps running
  • point 1 is where the system operates with one pump running

Series operation of single stage pumps is seldom encountered - more often multistage centrifugal pumps are used.

Κι αν θες περισσότερο flow rate που δεν μας χρειάζεται και πολύ.

Pumps in Parallel - Flow Rate Added

When two or more pumps are arranged in parallel their resulting performance curve is obtained by adding their flowrates at the same head as indicated in the figure below.

pump_parallel.png

Centrifugal pumps in parallel are used to overcome larger volume flows than one pump can handle alone.

  • for two identical pumps in parallel, and the head is kept constant, the flowrate doubles as indicated with point 2 compared to a single pump

Note! In practice the combined head and volume flow moves along the system curve as indicated from 1 to 3.

  • point 3 is where the system operates with both pumps running
  • point 1 is where the system operates with one pump running

In practice, if one of the pumps in parallel or series stops, the operation point moves along the system resistance curve from point 3 to point 1 - the head and flow rate are decreased.

Link to comment
Share on other sites

katsi ποσο περιπου εχουν αυτες οι αντλιες και ειναι καταλληλες για ενυδρειακη χρηση?

αν ναι ειναι πολυ καλη λυση!θα μου ελυνε κ εμενα τα χερια :bigemo_harabe_net-82:

αν οπως λες το μονο κακο ειναι η καταναλωση τους ειναι ενα πολυ μικρο κακο!

έχουν νομίζω από 100-200 ευρώ

για ενυδρειακή χρήση πιστεύω ότι είναι αφού είναι και κατάλληλες για τρόφιμα. Αλλά με κάποιες προφυλάξεις, δλδ πολύ καλή συντήρηση, άντληση καθαρού νερού πριν και μετά το θαλασσινό για λίγη ώρα για να φύγουν τα αλάτια κλπ.

Βέβαια θα ήθελα να ακούσω και κάποιον πιο έμπειρο μήπως έχει κάποια διαφορετική άποψη

Link to comment
Share on other sites

http://www.efishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32694

Τάση 230v/50Hz, Ισχύς 550 W, Παροχή max. 11.000 λίτρα/ώρα, Mανομετρικό 8,5 μέτρα, Βύθιση max. 8 μέτρα, Στόμιο 1 1/2", Θερμοκρασίαύδατος max. 350 Mέγεθος σωματιδίων μέχρι Ø 5 mm, Kαλώδιο σύνδεσης 10 μέτρα Η05RN-F, Σημείο εκκίνησης

περίπου 14 εκ.ύδατος, Σημείο κλεισίματος περίπου 6 εκ., Aναρρόφηση ύδατος μέχρι 5 mm.

60κατι ευρω

Link to comment
Share on other sites

http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=131_132&products_id=3692&zenid=de107c511fc7540829400cb0d4f06e8e

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

  • Τάση 230v/50Hz
  • Ισχύς 250 W
  • Παροχή max. 6.200 λίτρα/ώρα
  • Mανομετρικό 5,5 μέτρα
  • Βύθιση max. 5 μέτρα
  • Στόμιο 1 1/2"
  • Θερμοκρασία ύδατος max. 350
  • Aναρρόφηση ύδατος μέχρι 40 mm
  • Μέγεθος σωματιδίων μέχρι O 3mm
  • Kαλώδιο σύνδεσης 10 μέτρων Η05RN-F
  • Σήμείο εκκίνησης 50 εκ. ύδατος
  • Σήμείο κλεισίματος 5 εκ. Αποδόσεις
  • 1 μέτρο max. 4.800 λίτρα/ώρα
  • 2 μέτρα max. 3.600 λίτρα/ώρα
  • 3 μέτρα max. 2.400 λίτρα/ώρα
  • 4 μέτρα 1.500 λίτρα/ώρα

τιμη 35 ευρω

Link to comment
Share on other sites

αντλια σεντινας ;

http://www.nautilus....130302&extLang=

Συνδεση μ'ενα τροφοδοτικο κι ειναι σουπερ λεμε.Συντριβανι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνδεση μ'ενα τροφοδοτικο κι ειναι σουπερ λεμε.Συντριβανι!!!!

Mιας και ειπες συντριβανι ....

Να θυμηθω λιγο τα νιατα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

αντλια σεντινας ;

http://www.nautilus....130302&extLang=

η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσες να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι σεντίνας σκάφους είναι όντως ιδανικές. Μάλλον σε τέτοια θα πάω να τελειώνω απλά και καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...