Jump to content

Διάρκεια Ζωής Βιολογικών Υλικών


ramsis68

Recommended Posts

Εαν ειναι μεγαλυτερο το μεγεθος του σαν αυτο

attachicon.gifΦωτογρ. 0093.jpg

υπαρχει προβλημα?

Ναι !

Δεν δουλεύει σωστα η μεγάλη κοκομετρία , όπως και η πολύ ψιλή το 6-12 είναι το ποιό κατάληλο .

Μακριά απο κάλτσες τα βιολογικά υλικά , εμποδίζουν τη σωστή λειτουργία τους .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μονο δυχτακι με μεγαλες τρυπες για να κυκλοφορει το νερο ανετα!!

Link to comment
Share on other sites

μονο δυχτακι με μεγαλες τρυπες για να κυκλοφορει το νερο ανετα!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αποψεις σας εχουν ενα μερος αληθειας αλλα πιστευω πως δεν ειναι ενα αμεσο προβλημα που μπορει να ενφανιστη στο ενυδρειο του καθενος ετσι ωστε να ανησυχουμε ιδιαιτερα.

Μερικοι ειναι μερακληδες και μπαινουν στον κοπο να ακολουθησουν μια διαδικασία καθαρισμου που θελει ομως προσοχη γιατι μπορει απο καλο να μας βγει και σε πολυ κακο, και αλλοι ειναι ποιο πρακτικοι και ελεγχουν την κατασταση με ενα απλο ξεπλυμα των υλικων και παρακολουθωντας τις μετρησεις του νερου και την γενικη κατασταση των παραμετρων.

Προσωπικα εχω βιολογικα υλικα που τρεχουν απο το 90κατι, και δεν με εχουν απασχοληση παραπανω. Απο την αλλη συνηθως οι περισσοτεροι απο εμας πιστευω εχουμε βιολογικο υλικο μεσα στα φιλτρα μας για 2 ενυδρεια, συν του οτι ακομα και το χαλικι και ολες οι επιφανειες του ενυδρειου συμβαλουν στο εργο.

Αλλωστε και στην φυση δεν υπαρχει το σιποραξ και τα καταφερνει μια χαρα οταν τα ποσοστα μολυνσης βρισκονται σε φυσιολογικα πλαισια, και λεω φισιολογικα πλαισια γιατι εαν εμφανιστει καποιο προβλημα στα ενυδρεια μας τοτε θα ειναι γιατι το αμελησαμε ή το εχουμε τιγκαρι με ζωντανους οργανισμους και αρα υπερπλυθησμο οποτε θα πρεπει να κοιταξουμε αλλου για το τυχων προβλημα που δημιουργητε και οχι στα βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

................................ Απο την αλλη συνηθως οι περισσοτεροι απο εμας πιστευω εχουμε βιολογικο υλικο μεσα στα φιλτρα μας για 2 ενυδρεια, συν του οτι ακομα και το χαλικι και ολες οι επιφανειες του ενυδρειου συμβαλουν στο εργο.

....................

Μεγάλη κουβέντα αυτή . !!!!

2 και 3 και 5 φορές μπορεί να έχουμε .

Δεν γνωρίζω πόσο πρέπει να έχουμε και καλό είναι σε κάποια στιγμή να το ψάξουμε το θέμα ....... γιατί κι εγά με έχω πιάσει να "φορτώνω " με βιολογικό υλικό τα ενυδρεία μου που στη πορεία απεδείχθη οτι ήταν περιτή όλη αυτη η υπερβολή .

Ο Shimek μας είχε πεί οτι είναι πολύ δύσκολο το θέμα όχι όμως ακατόρθωτο , για να βρούμε τη φόρμουλα .

Μακάρι νέα παιδιά να καταφέρουν να ασχοληθούν και να λύσουν τη δύσκολη αυτη εξίσωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα αυτή . !!!!

2 και 3 και 5 φορές μπορεί να έχουμε .

Δεν γνωρίζω πόσο πρέπει να έχουμε και καλό είναι σε κάποια στιγμή να το ψάξουμε το θέμα ....... γιατί κι εγά με έχω πιάσει να "φορτώνω " με βιολογικό υλικό τα ενυδρεία μου που στη πορεία απεδείχθη οτι ήταν περιτή όλη αυτη η υπερβολή .

Ο Shimek μας είχε πεί οτι είναι πολύ δύσκολο το θέμα όχι όμως ακατόρθωτο , για να βρούμε τη φόρμουλα .

Μακάρι νέα παιδιά να καταφέρουν να ασχοληθούν και να λύσουν τη δύσκολη αυτη εξίσωση !!!

Πολλοι οι παραμετροι φιλε μου και δεν ειναι σταθεροι οπως θα καταλαβαινεις μια που το ενυδρειο ειναι ενας εξελισσόμενος ζωντανος οργανισμος. Θελεις το βιολογικο υλικο που κανουμε χρηση, η ιχθυοφωρτοση, τα λιτρα το υποστρωμα το ταισμα και η συντηρηση, και και και...................

Ενας εμπειρικος κανονας ειναι 1 λιτρο σιποραξ ανα 100 λιτρα αν θυμαμε καλα απο μια οδηγια της Sera.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...