Jump to content

Cyanobacteria Και Erythrocin


Vave

Recommended Posts

Καλησπερα στην κοινοτητα, έχοντας διαβασει ολα τα παρομοια θεματα στο φορουμ περι green slime αλγης η αλλιως κυανοβακτηριο, θελω να μοιραστω μαζι σας και να ρωτησω το εξης.Το

ενυδρειο μου τρεχει απο τις 25 Απριλιου αρα δυανυει τον 6-7 μηνα ζωης του, με πραγματικα γρηγορη αναπτυξη κλαδεμα καθε μηνα και ποτε θεμα με αλγες. ΠΟΤΕ.

Θα το παρουσιασω εντος ημερων και στο φορουμ καποια στιγμη. Πριν απο 20 ημερες εμφανιστηκε κυανοβακτηριο χωρις αιτια κατω κατω, το οποιο εχει καλυψει πλεον τον πυθμενα του ενυδρειου και πνιγει τα κατω φυτα, και επεκτεινεται και προς τα πανω φυτα επισης.

Εδω και μια εβδομαδα χρησιμοποιω το γνωστο φάρμακο Erythrocin και δεν εχω δει αποτελεσμα! Τα λιτρα μου ειναι 300 και ριχνω ενα χαπι το πρωι και ενα χαπι το βραδυ. Εχω μειωσει τον φωτισμο στα μισα φωτα και παλι τιποτα.

Τι μπορει να φταιει και δε λειτουργει το φαρμακο? Εχω κοψει καθε ειδους λιπανση απο τη στιγμη που αρχισα να χορηγω το φαρμακο.

Το νερο ειναι απο οσμωση 100% και μαλλον ψιλιαζομαι οτι το κυανοβακτηριο εμφανιστηκε εξαιτιας του οτι εριξα πριν απο ενα μηνα 5 ποτηρια νερο απο την βρυση μεσα στο ενυδρειο. ΝΑΙ! ΜΟΝΟ 5 ΠΟΤΗΡΙΑ! τοσους μηνες δεν ειχα τιποτα.

Το ενυδρειο ειναι 100% φυτεμενο, ο πυθμενας τιγκα απο φυτα απτην αρχη του στησιματος μου, η λιπανση τοσους μηνες ειναι μετρημενη και ρυθμισμενη σε ml με προιοντα της seachem μετα απο ειδικες μετρησεις πανω στα λιτρα του, παροχη co2 μπουκαλα με ph controller κανονικοτατα και ο φωτισμος watt/λιτρο.

Γιατι τοσο αποτομα εμφανιστηκε αυτο το πραγμα μεστο νερο, απο που μπορει να οφειλεται και προ παντων ΓΙΑΤΙ το erythromicin δεν κανει δουλεια?

παρακαλω τα φωτα σας. εχω απελπιστει, βλεπω τα φυτα μου να πνιγονται και αρχιζω να σκεφτομαι πως ηρθε η παρακμη του.

το φορουμ σας με εχει βοηθησει αρκετα για ακομη μια φορα στο παρελθον και πραγματικα ευχαριστω και εκτιμω εκ βαθεων τα παιδια που ασχοληθηκαν τοτε με το θεμα μου. Ειμαι σιγουρος πως για ακομη μια φορα θα ισχυει το ιδιο γιατι ξερω οτι εχω να κανω με εμπειρους πανω στο χομπι.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

γιατι συνεχιζεις να δινεις τροφη στο κυανο,φωτιζοντας το.

εγω δεν θα εριχνα το βαρος του λαθους στα 5 ποτηρια νερο.αλλου ειναι η αιτια.

δεν μας μιλησες για νιτρικα-φωσφορικα και με τι τεστ μετρας.

επισης δεν χρειαζεται να τονιζεις τις προτασεις σου....

Link to comment
Share on other sites

ριχνω ενα χαπι το πρωι και ενα το βραδυ στις 12. 500αρι ειναι το χαπι και τα λιτρα 300

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα και φωσφορικα δεν ειχα ποτε ανεβασμενα λογω του φορτου φυτων μεσα στο ενυδρειο. Προτεινετε να κανω συσκοτιση για μερικες μερες? μετραω με τεστ της σερα.

Link to comment
Share on other sites

αν μετρας με σερα και ειδικα σε αυτα τα 2 τεστ.το πιθανοτερο ειναι πως ισως εχεις λαθος μετρησεις.

προσπαθησε να βρεις φρεσκα τεστ της api,και ξαναμετρησε.τουλαχιστον στα φωσφορικα μαλλον θα σε περιμενει καποια εκπληξη.

γιατην καταπολεμηση αρχικα επρεπε να δοκιμασεις με πληρη συσκοτηση.εαν οπως λες μας διαβαζεις,αυτο θα επρεπε να εφαρμοσεις αρχικα.

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν πει ατομα που χρησιμοποιησαν το ερυθρομισιν οτι στις 4 μερες το εξαφανισαν. δεν μου ανεφερε κανεις οτι εκανε συσκοτιση. γιαυτο δεν εκλεισα τα φωτα απλα τα μειωσα στα μισα βατ. να κλεισω εντελως τα φωτα μεχρι την κυριακη με ταυτοχρονη χορηγηση του φαρμακου? τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

H δοσολογια του φαρμακου ειναι 2.5 mg/lt.

Και το φαρμακο θελει καλη διαλυση.Ουτε εγω ειχα κανει συσκοτιση οταν το χρησιμοποιησα,και την υεταρτη μερα ειχε εξαφανιστει.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Στο nanoreef μου το εξαφάνισε τελείως το chemi clean και χωρίς καμία απώλεια.

Αλλο το κυανο στο reef και αλλο στο γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κανε εφαρμογη τη δοσολογια που σου ειπα,με καλη διαλυση του φαρμακου και ενημερωσε μας ξανα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαρατητη η συσκοτηση απο τη στιγμη που ριχνεις μεσα φαρμακο.

νομιζω ο φιλος διας σου το ειπε πεντακαθαρα.συσκοτιση κανεις αρχικα οταν προσπαθεις χωρις φαρμακο να απαλλαγεις.

μετα τη θεραπεια,καλη αλλαγη νερου και ενεγος ανθρακας να τραβηξει οτι εχει μεινει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαρατητη η συσκοτηση απο τη στιγμη που ριχνεις μεσα φαρμακο.

νομιζω ο φιλος διας σου το ειπε πεντακαθαρα.συσκοτιση κανεις αρχικα οταν προσπαθεις χωρις φαρμακο να απαλλαγεις.

μετα τη θεραπεια,καλη αλλαγη νερου και ενεγος ανθρακας να τραβηξει οτι εχει μεινει.

Ετσι.

Αλλαγη την τεταρτη μερα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε παιδια. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, θα εφαρμοσω την ιδια τακτικη μεχρι κυριακη κ θα ενημερωσω για τυχον αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

κανονικοτατα το δυελυα μεσα σε νερο με μιξερ εννοειται, πιστευω κανενας δε το ριχνει χωρις να το δυαλυσει ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

ναι βεβαιως το εχω διαβασει και ηταν μαλιστα πολυ κατατοπιστικο και χρησιμο. το προβλημα μου δεν ηταν να κατανοησω τι λεει, το προβλημα μου ηταν εξαρχης γιατι δε λειτουργει το φαρμακο που ριχνω εδω και μερες. σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα στην κοινοτητα

τελικα το φαρμακο λειτουργησε. λιγο αργα βεβαια, χρειαστηκαν 8 μερες συνεχους δοσολογιας του φαρμακου για να κανει δουλεια.

το κυανοβακτηριο καηκε εντελως και μεινανε μονο τα απομειναρια του κατω κατω τα οποια με ενα κουρεμα θα εξαφανιστουν. ακολουθησε αλλαγη νερου 50% και καθαρισμος του εξωτερικου φιλτρου και ολα κομπλε.

ευχαριστω για τον χρονο σας και τις συμβουλες σας παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...