Jump to content

Plexi Δοχείο Νερού Αναπλήρωσης.


sfedonas

Recommended Posts

Καλησπέρα, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα κουβά απο αλάτι για το νερό της αναπλήρωσης αλλά με την αλλαγή του ενυδρείου στα 900 λίτρα φτάνει για 2 μέρες max. Θέλω να φτιάξω ένα δοχείο απο plexi 30χ45χ57. Γωρίζει κάποιος τι υλικό ακριβώς και τί κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω ? Σκευτόμουν για polycarbonate 5mm.

Link to comment
Share on other sites

μια βαρελα πλαστικη γιατι δεν χρησιμοποιεις να γλυτωσεις και απο εξτρα χρηματα?

φανταζομαι πως δεν το προνοησες αυτο για να το ενσωματωσεις στο σαμπ σου εε?

Link to comment
Share on other sites

Το σάμπ το είχα είδη 200 λίτρα οπότε δεν πήρα καινούριο. Έχω ειδικό χώρο στο έπιπλο με παροχές και αποχέτευση αλλά είναι λίγο στριμοχτά και το βαρέλι δέν είναι see-trough.

Link to comment
Share on other sites

μπορει οντως να μην ειναι πολυ πρακτικο,αλλα εγω δεν θα εμπιστευομουν πλεξιγκλας για να αποθηκευω υγρο(απο θεμα στεγανοτητας σε βαθος χρονου).και μαλιστα τοσα λιτρα οσα χρειαζεσαι εσυ για την αναπληρωση σου.

αν δεν κανω λαθος κολλιεται με χλωροφορμιο.να δω που θα το βρεις.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι και κολλιεται μονο με χλωροφορμιο, θα το βρεις απο κει που θα παρεις το πλεξι.

Γιατι δεν το κανεις με γυαλι και σιλικονη;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι το ιδιο.ας μας διορθωσει καποιος που ειναι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι? Διάβασα οτι το πλέξι είναι προιόν του ακρυλικού και κολιούνται με απλές κόλλες acrylic cement.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει δεν θα εμπιστευομουν να κολλησω πλεξι για τοσα λιτρα νερο....ψαξε καλυτερα σε βιοτεχνιες με πλαστικα,θα βρειςε και διαφανο πλαστικο και στα λιτρα που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανε εδω 1 τηλεφωνο αυριο και παρε τις πληροφοριες που θες

http://www.viaral.ne...mid=183〈=el

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Klaz γιατί δεν το εμπιστεύεσαι? Απο τεχνολογικής άποψης η κόλληση είναι αρκετά καλύτερη λόγο του οτι κολλά σε μοριακό επίπεδο. Επήσης αισθητικά μου κάνει πολύ καλύτερο απο το γυαλί ή ένα μπιτόνι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει τα ψυχολογικα του χεχε.κανε εσυ την ερευνα σου και βλεπεις.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Klaz γιατί δεν το εμπιστεύεσαι? Απο τεχνολογικής άποψης η κόλληση είναι αρκετά καλύτερη λόγο του οτι κολλά σε μοριακό επίπεδο. Επήσης αισθητικά μου κάνει πολύ καλύτερο απο το γυαλί ή ένα μπιτόνι.

αισθητικα δεν εχει να λεει τιποτα ... μιας και η χρηση του ειναι ενα απλο δοχειο αναπληρωσης και οχι ενα display tank !!!

απο εκει και περα ναι η κολληση γινεται σε μοριακο επιπεδο

το κοστος για τα λιτρα που θες θα ειναι μεγαλο σε σχεση με ενα πλαστικο βαρελι

με το πλαστικο βαρελι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο γιατι δεν εχω ακουσει - διαβασει ποτε απο κανεναν οτι του χαλασε Η του τρυπησε το βαρελι αναπληρωσης

εαν ντε και καλα θες να συνεχισεις το προτζεκτ υπαρχουν αμετρητα βιντεο στο youtube για το πως μπορεις να κολλησεις ενα tank απο plexi

σε αυτον που θα πας για να σου κοψει τα πλεξι να του ξεκαθαρισεις οτι πρεπει να ειναι κομμενα σωστα ( ισια ) για να μην εχεις κανενα θεμα στη συγκοληση τους , η σιλικονη εαν ειναι στραβα κομμενα τα τζαμια ( λιγο ) ''συγχωρει'' το πλεξι οχι :) δεν υπαρχουν ανοχες .

εαν εισαι απο αθηνα στο κεντρο της Αθηνας ειναι ενα υπογειο ( στο μεταξουργειο ) που κοβει πλεξι σε οτι διαστασεις θες και με λειζερ ( οτι εχω ) κοψει εκει μεχρι τωρα εχει βγει ''αλφαδι'' το ονομα του Πετροπουλος κανε μια αναζητηση στο google . αυτος μπορει και να στο κολλησει .....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πολύ καλό χεράκι για να το κολλησεις και να μην χάνει. Καλύτερα να στο κολλήσει κάποιος που ξέρει. Εχω δυο απο αυτά το ένα 140λιτ και 75 εκ ύψος με 3mm πλεξι και κανει πολύ κοιλιά και το δεύτερο 120 λιτ με 5mm plexi και 50 εκ ύψος και αυτο κανει κοιλιά αλλα ποιο λίγο.

Οι κατασκευαστές βάζουν κατα μήκος της κολλησης ένα φιλετακι 2χ2mm για να συγουρεψουν την κόλληση. Πράγμα που είναι δύσκολο να το κανείς. Εχω δοκιμάσει να σπασω ένα και το μόνο που δεν σπάει είναι η κόλληση.

Τα χρησιμοποιώ για τις αλλαγές νερού και είναι πολύ ελαφριά και πολυ πιο εύκολα στις μετακινήσεις απο ένα γυάλινο. Αν δεν το κουνας και είναι σταθερο, καλύτερα να κολλησεις 6μμ τζαμακια rimmles.

Αυτα απο μένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...