Jump to content

Προτασεις Σχετικα Με Την Κρεμαλα Και Τον Τροπο Διεξαγωγης.


Recommended Posts

Καλησπερα

Σε αυτο το θεμα θα μπορειτε ολοι να γραφετε και να συζηταμε ολοι μαζι τις προτασεις σας.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Kατα την γνώμη μου, οι παλιοί κανόνες ήταν οι καλύτεροι, καθώς μπορούσαν να συμμετέχουν όλοι. Βέβαια θα μου πείτε, αν έλεγαν όλα τα γραμματα με μαντεψιές, ποιός θα έπαιρνε τον βαθμό. Και όμως δεν έγινε ποτέ αυτό. Ακόμα και τις φορές που οι λέξεις ήταν 5γράμματες, δεν έγινε αυτό. Πόσο μάλλον στις λέξεις με πολλά γράμματα. Αλλά αν συμβεί ποτέ αυτό, ο πρώτος που θα πει την λέξη(βασικά την αναπαράγει) θα πάρει και τον βαθμό.

Βέβαια, στους παλιούς είχαμε 3 ευκαιρίρες να μαντέψουμε την λέξη. Και πολλοί(όπως και εγώ) πρώτα λέγαμε κάποιες πιθανές λέξεις. Όπως γίνεται και στην κρεμάλα όμως, αυτό μπορεί να γίνει(δηλαδή να μαντέψει κάποιος τη λέξη εξ'αρχής). Στους νέους κανόνες, που ποστάρονται μόνο οι 3 πρώτες λέξεις, δεν δίνεται η ευκαιρία σε πολλούς να πουν την λέξη. Πχ, εγώ θέλω να συμμετάσχω στην κρεμάλα, και έχουν ήδη πει οι 3 πρώτοι κάποια γράμματα και δεν μπορώ και θα πρέπει να περιμένω να ανανεωθεί το ποστ και αν προλάβω και πάλι να πω γράμμα.

Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ γιατί τα είπα λ΄γο μπερδεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Kατα την γνώμη μου, οι παλιοί κανόνες ήταν οι καλύτεροι, καθώς μπορούσαν να συμμετέχουν όλοι. Βέβαια θα μου πείτε, αν έλεγαν όλα τα γραμματα με μαντεψιές, ποιός θα έπαιρνε τον βαθμό. Και όμως δεν έγινε ποτέ αυτό. Ακόμα και τις φορές που οι λέξεις ήταν 5γράμματες, δεν έγινε αυτό. Πόσο μάλλον στις λέξεις με πολλά γράμματα. Αλλά αν συμβεί ποτέ αυτό, ο πρώτος που θα πει την λέξη(βασικά την αναπαράγει) θα πάρει και τον βαθμό.

Βέβαια, στους παλιούς είχαμε 3 ευκαιρίρες να μαντέψουμε την λέξη. Και πολλοί(όπως και εγώ) πρώτα λέγαμε κάποιες πιθανές λέξεις. Όπως γίνεται και στην κρεμάλα όμως, αυτό μπορεί να γίνει(δηλαδή να μαντέψει κάποιος τη λέξη εξ'αρχής). Στους νέους κανόνες, που ποστάρονται μόνο οι 3 πρώτες λέξεις, δεν δίνεται η ευκαιρία σε πολλούς να πουν την λέξη. Πχ, εγώ θέλω να συμμετάσχω στην κρεμάλα, και έχουν ήδη πει οι 3 πρώτοι κάποια γράμματα και δεν μπορώ και θα πρέπει να περιμένω να ανανεωθεί το ποστ και αν προλάβω και πάλι να πω γράμμα.

Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ γιατί τα είπα λ΄γο μπερδεμένα.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

εφόσον δεν υπαρχουν αλλες προτασεις , προτεινω να κινηθουμε ως εξης.

Μενει ο κανονισμος που λεει οτι πρεπει να εχουν συμπληρωθει τα μισα γραμματα για να πει καποιος την λεξη. Και θα αφαιρεθουν οι νεοι τροποποιημενοι κανονισμοι.

Ετσι οι κανονισμοι θα ειναι ως εξης.

  • Θα μπορειτε να κανετε ερωτησεις για γραμματα οπως στην κρεμαλα που εχουμε συνηθισει , χωρις ομως να εχετε συγκεκριμενο αριθμο γραμματων να πειτε. (οπως στην κρεμαλα , για να "κρεμαστει" καποιος).
  • Σε καθε ποστ σας θα μπορειτε να δινετε και να περιμενετε απαντηση μονο για ενα γραμμα. Παραλληλα ομως μπορει να εχουν ρωτησει και αλλα μελη και να περιμενουν απαντηση για γραμματα , οποτε χρειαζεται καποια στρατηγικη ωστε να παρετε εσεις την βοηθεια και οχι απλα να βοηθησετε και τους υπολοιπους.
  • Θα μπορειτε να ρωτατε εαν ειναι η λεξη ή η φραση που πιστευετε μονο εαν εχουν συμπληρωθει τα μισα ή και παραπανω γραμματα στην λεξη. πχ σε μια λεξη με 4 κενα , πρεπει να εχουν συμπληρωθει τα 2 για να ξεκινησετε να ρωτατε την λεξη. Σε μια φραση που αποτελειται απο 2 λεξεις , με συνολικα (και των δυο λεξεων) 21 κενα , πρεπει να εχουν συμπληρωθει τουλαχιστον τα 11 γραμματα.
  • Απαγορευεται η επεξεργασια του ποστ για οποιονδηποτε λογο. Εαν εχει γινει καποιο ορθογραφικο λαθος ή παρανοηση , θα ξαναποσταρετε απο κατω ωστε να το διορθωσετε.
  • Θα εχετε 3 προσπαθειες για να βρειτε την λεξη-φραση. Αν απαντησετε 3 φορες λαθος , τοτε δεν θα μπορειτε να ξαναπαιξετε για αυτη την λεξη-φραση και θα πρεπει να περιμενετε το επομενο. Προσοχη οχι τον επομενο μηνα , μονο το επομενο ονομα.
  • Καθε λιγες ωρες , συνηθως 2 με 3 φορες την ημερα θα απανταμε στα ποστ σας. Καποιες φορες μπορει παραπανω και καποιες λιγοτερες αναλόγα και το προγραμμα μας.Οταν καποιο γραμμα το εχετε βρει θα μπαινει στην σωστη θεση , αν οχι θα γραφεται απο κατω ωστε να ξερουμε ποια γραμματα εχουν ηδη ερωτηθει.
  • Ολες οι απαντησεις θα Postαρονται στο αντιστοιχο θεμα του καθε ονοματος , ωστε να υπαρχει διαφανεια. Δεν θα αποστελεται τιποτα με Pm!!
  • Οπως καταλαβαινετε δεν θα μπαινουν λεξεις απο καποιο λεξικο , οποτε θα μπορουσε να ειναι και λεξεις που εχουν καθιερωθει να αποκαλουμε ετσι , χωρις να ειναι απαραιτητα σωστες με βαση την ελληνικη γλωσσα.

Πειτε μου την γνωμη σας ωστε να ξεκινησουμε και παλι αυριο!!

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Έγινε επεξεργασία - Zacharopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα!

Εμένα μου φαίνεται δίκιο+σωστό... ας πουν τη γνώμη τους και τα άλλα παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...