Jump to content

Άρρωστη Ανούμπια?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Γειά σας!

Εχω δυο ανούμπιες στο ενυδρείο μου. Εδώ και καιρό έχει χαλάσει το χρώμα των φύλλων. Εχουν πάνω κάτι σαν χνούδι. Μπορεί να' ναι απλά αλγη αλλά δεν φεύγει εύκολα. Παρ'ολα αυτα ομως εχουν σκάσει 4-5 νέα φύλλα, πολύ ψηλά, που αυτά μέχρι στιγμής είναι έτσι όπως θα πρεπε, καταπράσινα.

Edit : Παρατήρησα στην δευτερη φωτογραφία ότι το ένα φύλλο είναι φαγωμένο..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): BT200 Internal Filter (με ακροφύσιο)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 8 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): ενας μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Αλλαγές νερού: Κάθε 10-15 μέρες το 30%, Ταισμα 2 φορές την ημέρα εναλλάξ με κόκκους Actigran, daphnia και κατεψυγμενα bloodworms . Α και μια φορά τον μήνα αρακά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Εχω χάσει τα τεστ μου (τα σήκωσε η μητέρα μου κ εχει ξεχάσει που τα έβαλε)

- PH:

- KH:

- GH: >

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera NH3, NH4

-Strips: esha aqua test

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Moνομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: Fin rot. αντιμετωπίστηκε με melafix

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

PC150076_zps476c9ffb.jpg

PC150078_zps74d49a4d.jpg

Έγινε επεξεργασία - myrsine
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα στο ενυδρείο αλλά χωρίς να ξέρουμε τουλάχιστον τα νιτρικά ή φωσφορικά και των φωτισμό λίγο δύσκολα να βγάλουμε ασφαλή συμπέρασμα για τα αίτια του προβλήματος.

Σίγουρα δεν έχουν τα φυτά πρόβλημα αλλά γενικά το ενυδρείο γιατί τα φυτά έχουν αλγης, μάλιστα κάποιες σε φάση αποσύνθεσης. Μήπως κάποιες μέρες ποιο μπροστά το πρόβλημα σου είχε άλλη εικόνα;

Χωρίς να ξέρω της μετρήσεις σου σε πρώτη φάση θα έκαμνα αλλαγές νερού κάθε 7 ημέρες, είναι λίγα τα λίτρα για δεκαπενθήμερες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τεστ μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να ζητήσεις σε ένα petshop να σου κάνουν τεστ για φωσφορικά και νιτρικά.

Επίσης το φίλτρο σου πότε το καθάρισες τελευταία φορά? Σκούπα βυθού βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, αναλογη εικονα θα υπαρχει και στο ενυδρειο σου πιστευω. Εχεις ενα μιξ αλγεων και γενικης αμελειας στο ενυδρειο σου.

Την ανουμπια μπορεις να μουλιασεις τα φυλλα της σε ενα διαλυμα χλωρινης και νερου σε αναλογια 1:20 για κανα 2 λεπτα και μετα πολλη καλο ξεπλυμα με τρεχουμενο νερο και μπανιο σε νερο με μπολικο αντιχλωριο. Μην βουτιξεις το ριζικο της στη χλωρινη. Καλο ειναι εαν θες να βελτιωθει η γενικη εικονα του ενυδρειου σου και για να μην ξαναγινει παλι ετσι η ανουμπια σου να γινεις ποιο τακτικος στις αλλαγες νερου καθαρισμο φιλτρου και κανε και καμια σκουπα καθε τοσο. Επισης ταιζουμε με μετρο και να ξερεις πως η ζωντανη ή κατεψυγμένη τροφη επιβαρυνουν αρκετα το νερο.

Απο φωτισμο τη εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ σκούπα βυθού. Ολο το ενυδρείο έχει άλγη , όχι μόνο τα φυτά μου. Χθες πήγα το φίλτρο σε πετ σοπ και μου το καθάρισαν. Μου παν οτι ειχε μπουκώσει ο άνθρακας απο τις ακαθαρσίες. Θα κάνω ανω κάτω το σπίτι για να βρω τα τεστ μου. Παντως όσο καιρό τρέχει το ενυδρείο δεν είχα πρόβλημα με τις μετρήσεις. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πηγες το φιλτρο στο πετ σοπ για να στο καθαρισει?Μπορεις να το κανεις και μονη σου.

Για πες μας τωρα,πως καθαρησε το φιλτρο ο πετσοπας?Φανταζομαι σου αλλαξε και ανθρακα ε?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είχα να το καθαρίσω 6 μήνες σίγουρα. Την αλλαγή νερού την κάνω πάντα με σκούπα βυθού, αλλά ποτέ δεν ρουφάει όλη την άλγη του υποστρώματος. Ταιζω με μετρο κ παντα στο στόμα. Οποτε δεν πεφτει τροφή στον πάτο. Για φωτισμό έχω μια λάμπα ενσωματωμένη στο ενυδρείο που την ανάβω 8 ώρες περίπου την ημέρα. Την ανάβω μόλις βραδιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε τον άνθρακα σε νερό ενυδρείου κ τον κοσκίνισε. Μετά μου βαλέ τον ίδιο, όχι νεο. Κ μου έπλυνε κ το σφουγγάρι παλι σε νερό ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - myrsine
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να πηγαινουμε το φιλτρο σε πετ σοπ,αφου ο καθαροσμος του ειναι πανευκολος.Μαλλον δεν σου καθαρισε τον ανθρακα αλλα το σφουγγαρι που εχει μεσα το φιλτρο σου.

Οσον αφορα την αλγη,εχεις αρκετη και οχι μια μονο αλλα συνδιασμο πολλων.Σιγουρα χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε πολλα πραγματα με σιγουρια.Καταρχην θα πρεπει να αλλαζεις το νερο καθε βδομαδα γιατι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα.Η λαμπα σου ποσα βατ και ποσα κελβιν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Απλά λόγω οικογενειακών προβλημάτων το εχω παραμελήσει τελευταία το ενυδρείο μου από αποψη καθαρισμού. Μου καθαρισε κ τον ανθρακα. Το ειδα με τα μάτια μου. 9W ειναι η λάμπα μου

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε τον άνθρακα σε νερό ενυδρείου κ τον κοσκίνισε. Μετά μου έβαλε τον ίδιο, όχι νεο. Κ μου έπλυνε κ το σφουγγάρι παλι σε νερό ενυδρείου

Πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις τον άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από δυο ώρες ψάξιμο τα βρήκα τα τεστ μου :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8 (τεστ με στικ)

- KH: 6d-8d (τεστ με στικ)

- GH: >14d (τεστ με στικ)

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Κάτω από 0,5. Το υγρό τεστ πρέπει να ναι κίτρινο. Το δικό μου ήταν κιτρινολαχανί. (υγρό τεστ)

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 (τεστ με στικ)

- ΝΟ3 (νιτρικά): λίγο πάνω από 10 (τεστ με στικ)

- Θερμοκρασία: 26-27

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις τον άνθρακα.

Το φίλτρο το έχω 8μήνες κ δεν τον έχω αλλάξει ποτέ τον άνθρακα. Βασικά δεν γνώριζα ότι πρέπει να τον αλλάξω. Μόνο το σφουγγάρι είχα καθαρίσει μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο διαβασμα,περισσοτερη ασχολια χρειαζεται το ενυδρειο σου.

ακομη και το γεγονοςπως μετρας δεκατα σε αμμωνια αρκει να μας δειξει οτι και παλι εστω και με λιγη αμμωνια το ψαρι σου κινδυνευει.

το γεγονος οτι ξαναξεκινησες να μας ενημερωνεις εστω και για προβλημα με το φυτο σου, δειχνει οτι δεν το εχεις παρατησει εντελως.

ασχολησου.διαβασε.θα δεις οτι αν ακολουθεις 4-5 σημαντικα βηματα δεν θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την αμμωνία θα κάνω πολύ πιο συχνές αλλαγές νερού. Ισως φταίει κ που μπούκωσε το φίλτρο.

Οσον αφορά τα φυτά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Οταν λέτε χλωρίνη εννοείτε την κανονική; Ή υπάρχει χλωρίνη ενυδρείου; Επίσης η αναλογία 1:20 αφορά σταγόνες ή ml; Τις ρίζες θα τις βάλω κ αυτές σε αντιχλώριο; Πόσο αντιχλώριο να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα εχω προβλημα με το νετ.

1 καπακι χλωρινης ( την πρασινη απλη χωρις αρωματικα και προσθετυα αλλα) με 20 καπακια νερο. Πριν το αντιχλωριο ξεπλυνε πολυ καλα τα φυλλα με νερο και μετα βαλε 5απλη δοση αντιχλωριου σε μια κουπα με νερο οπου θα αφησεις μερικη ωρα την ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Τις εφάρμοσα και το αποτέλεσμα είναι αυτό :

Το πριν :

PC150078_zps74d49a4d.jpg1-3_zpsdad74d7b.jpg

Και το μετά :

2-1_zps90512d47.jpg

3-4_zpsacce30ec.jpg

Ανησυχώ όμως πάρα πολύ μήπως έκανα λάθη γιατί εφόσον ήταν γενικό το πρόβλημα του ενυδρείου μου κ όχι μόνο των φυτών έβαλα τόσο το υπόστρωμα όσο και το διακοσμητικό μου κι αυτά σε διάλυμα χλωρίνης. Μήπως ήταν πολλά μαζί και δεν έπρεπε; Τα έβαλα σε αντιχλώριο περίπου 1.5 ώρα . Τέλος να πω ότι η χλωρίνη που έβαλα ήταν συμπυκνωμένη και έβαλα πιο λίγη. Αν δεν έχει φύγει όλη η χλωρίνη τι γινεται; Θα μου πεθάνει το ψάρι μου; :-(

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο . Πρέπει να ακούμπησε μια απο τις ρίζες του φυτού στην χλωρίνη. Πόσο σοβαρό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν ακούμπησαν μια δυο ρίζες του φυτού μέσα στην χλωρίνη δεν τρέχει τίποτα.

Όσο για τα διακοσμητικά σου πιστεύω να τα έπλυνες καλά και μετά να τα έβαλες σε αντιχλώριο.

Καλού κακού βάλε και την ανάλογη δόση αντιχλώριου στο ενυδρείο ανάλογα με τα λίτρα σου και πιστεύω πως θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν τα έπλυνα αλλά μετα τα έβγαλα τα έπλυνα και τα ξανάβαλα σε αντιχλώριο. Εβαλα αντιχλώριο και στο ενυδρείο. Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλή δουλειά μπράβο.Κάνε μια αλλαγή το 50% σε 2-3 μέρες προληπτικά και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανες λαμπικο. Κανε και καμια μετρηση αμμωνιας και κοιτα να εισαι ποιο τκτικη στις αλλαγες νερου, 30, 40% καθε εβδομαδα. Το φιλτρο οταν βλεπεις οτι πεφτει η ροη του ριξτου ενα απλο ξεπλυμα μονο με νερο ενυδρειου γιατι το χλωριο του δυκτιου μπορει να σου σκοτωσει τις οφελειμες αποικιες βακτηριδιων που κατοικουν μεσα στο φιλτρο σου.

Καλη συνεχεια και απο εμενα.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...