Jump to content

Απορία Με Corydoras Albino


asgiannis

Recommended Posts

Έβαλα χθες 2 corydoras albino για τον βυθό του ενυδρείου και ενώ τα έκανα σωστή προσαρμογή και το τεστ έχει κανονικές ενδείξεις σε όλα το ένα από τα 2 έχει τρελαθεί.Τρέχει πάνω κάτω δεξιά αριστερά στο ενυδρείο.Η προσαρμογή τους έγινε όπως αναγράφεται και στο φόρουμ.Δε μπορώ να καταλάβω τι το χει πιάσει.Ψάρι βυθού υποτίθεται είναι και μόνο στο βυθό δεν είναι!

Περιγραφή ενυδρείου

125L με 4 γκάπυ (1 αρσενικό, 3 θηλυκά)

2 Ανούμπιες σε ξύλο, πρασινάδα που απλώνεται στο ξύλο δεν ξέρω ονομασία, 1 κερατόφυλλο

Έγινε επεξεργασία - asgiannis
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το είχα και το έχω αυτό το πρόβλημα..Φταίει ότι τα ψάρια(cοrydoras) είναι κοπαδόψαρα.Αν έχεις μόνο 2 του είδους θα νιώθουν μεγάλη πίεση και άγχος..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τουλάχιστον άλλα 2-3 corys ή να δώσεις αυτά που έχεις διότι έτσι είναι σαν να τα 'τυρανάς' άθελά σου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ένα ικανοποιητικό κοπάδι cory είναι 5+ αν έχεις χώρο βάλε αλλά 3 και άστα να προσαρμοστούν...εκεί είναι που χαίρεσαι και τα cory στις κινλησεις σαν κοπάδι

Link to comment
Share on other sites

Όλοι είχαμε τέτοιες συνθέσεις κάποια στιγμή. Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο τις ανάγκες που έχουν τα guppies και τα corydoras σε παραμέτρους νερού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!Έχω αρκετό χώρο μιας και το ενυδρείο ακόμα σηκώνει τουλάχιστον 4 ψαράκια.Οπότε την Δευτέρα θα πάρω άλλα 2-3 για να αισθάνονται άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχει αμμο για βυθο?

Τα ψαρια σου δεν ξερω αν ταιρθαζουν μεταξυ τους γιατι τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο ενω τα περισσοτερα κορυ θελουν μαλακο νερο..

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει χαλικάκι. Αυτό το έψαξα και είδα ότι ανάλογα με το νερό της περιοχής μπορούν να συμβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει καποια λαθη,

Καταρχην τα κορυ θελουν αμμο γιατι λιως δεν μπορουν να σκαψουν και τραυματιζουν τα μουσταια τους.

Επεισης οπως σου ειπα τα γκαπυ και τα κορυ εχουν διαφορετικες παραμετρους νερου οπωτε δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει χαλικάκι. Αυτό το έψαξα και είδα ότι ανάλογα με το νερό της περιοχής μπορούν να συμβιώσουν.

Αν το χαλικάκι είναι αιχμηρό τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τραυματισμού για τα corries καθώς ανακατεύουν διαρκώς τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...