Jump to content

Recommended Posts

παιδια καλησπερα

εχει εδω κ 1 βδομαδα που στον ενα δυσκο κρεμοντε τα κοπρανατου κ μιαζουν σαν κλωστεs εχει χαση κ βαροs αφου δεν δοκημαζη ουτε κατεψυγμενη τροφη που αλλεs φορεs τρελενοταν.

στην αρχη που ειδα οτι κατι συμβενη τον αφησα 2 μερεs χωριs φαι κ μετα του εριξα φρεσκια (ειπα μηπωs οφιλοταν σε δισκηλιοτητα)αλλα τιποτα οσο παει κ χειροτερα.

μπορει καποιοs να με βοηθειση

Link to comment
Share on other sites

Eνα σύντομο ιστορικό του ενυδρείου σου και του δίσκου, καθώς και οι τιμές από τις παραμέτρους του νερού θα βοηθούσε πολύ για πιο ολοκληρωμένες συμβουλές.

Aυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις αλλαγή νερού και χρήση general cure από την aquarium pharmaceuticals.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προκειτε για ενδοπαρασιτο χωρις να ειμαι σιγουρος!

Τι χρωμα εχουν τα κοπρανα του μηπως ειναι ασπρα?

δωσε μερικες λεπτομεριες για τις συνθηκες του ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

τα κοπρανα του ειναι προs το γκρι-ασπρο σαν κλωστεs

οι συνθηκεs του ενυδρειου

NO3 10

NO2 0

GH 6

KH 3

PH 6.8

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο "δουλευη"εδω κ 2 μηνεs στιs αρχεs αντιμετωπησα κ προβλημα με ich

Link to comment
Share on other sites

τα κοπρανα του ειναι προs το γκρι-ασπρο σαν κλωστεs

οι συνθηκεs του ενυδρειου

NO3 10

NO2 0

GH 6

KH 3

PH 6.8

Εγω θα σου πρότεινα Sterazin της waterlife και αυξηση της θερμοκρασιας στους 32 βαθμους!

Περιμενε και την απαντηση του nidal :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα Sterazin της waterlife και αυξηση της θερμοκρασιας στους 32 βαθμους!

Περιμενε και την απαντηση του nidal :lol:

Πολυ καλο το Sterazin αλλα μονο για εξωπαρασιτα.Απο τα συμπτωματα μιλαμε για καποιο εντερικο παρασιτο.Καλο θα ηταν λοιπον να χρησιμοοποιησεις ή το General Cure στη συνιστομενη δοση που προαναφερε και ο Σταματης ή το Hexamita της ESHA σε διπλη ομως δοση απο την αναγραφομενη! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και γω με μια θυληκια,την εβαλα σε καραντινα και εριξα General Cure συμφωνα με τις οδηγιες,οταν τελειωσε η θεραπεια εβαλα ανθρακα και εριχνα βιταμινες για να 'δυναμωσει'.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το Sterazin αλλα μονο για εξωπαρασιτα.Απο τα συμπτωματα μιλαμε για καποιο εντερικο παρασιτο.Καλο θα ηταν λοιπον να χρησιμοοποιησεις ή το General Cure στη συνιστομενη δοση που προαναφερε και ο Σταματης ή το Hexamita της ESHA σε διπλη ομως δοση απο την αναγραφομενη! :bowdown:

Το Sterazin απο οτι λενε οι οδηγιες ειναι για ερεθισμους στα βρανχια,εντερικα σκουλικια κ.α που δεν θυμαμαι τωρα!

Το protozin ειναι για εξωπαρασιτα!

Παντα με τις οδηγιες που γραφουν επανω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Sterazin απο οτι λενε οι οδηγιες ειναι για ερεθισμους στα βρανχια,εντερικα σκουλικια κ.α που δεν θυμαμαι τωρα!

Το protozin ειναι για εξωπαρασιτα!

Παντα με τις οδηγιες που γραφουν επανω :lol:

Δεν λεω οτι εισαι λαθος.Εσυ καλα το διαβασες.Απλα δεν κανει οτι λεει τουλαχιστον για τα εντερικα!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κουτι aquafuran λεει οτι ειναι για εσωτερικα κ εξωτερικα παρασιτα μπωρο να το χρησημοποιησω η δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την σχετική θεραπεία στο άρθρο ΕΔΩ. Την έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές με επιτυχία. Την δεύτερη φορά μάλιστα είχα τον δίσκο άρρωστο για 2 μήνες περίπου αλλά τον έσωσα τελικά με 1000mg Flugyl ανά 12 ώρες. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερη καποιοs αυτο το φαρμακο τηs aquarium munster κ λεγετε aquafuran

ο "petshopas" που μου το εδωσε μου ειπε να κανω τουs αρωστουs δυσκουs"μπανιο" για μιση ωρα ωστε να μη χαλαση η βιολογια του ενυδριου (το γραφη κ μεσα στισ οδηγιεs χρησηs) θα ειναι αποτελεσματικη η συγκεκρημενη μεθοδοs η να το ρηξω στο ενυδρειο με τα παραπανω μιονεκτηματα?

το παραπανω φαρμακο λεει οτι εχει κυριο δραστικο στιχειο το nifurpirinol 7-10 φορεs ποιο δραστικο απο αλλα που εχουν ωs στιχειο την τετρακυκλινη

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερη καποιοs αυτο το φαρμακο τηs aquarium munster κ λεγετε aquafuran

ο "petshopas" που μου το εδωσε μου ειπε να κανω τουs αρωστουs δυσκουs"μπανιο" για μιση ωρα ωστε να μη χαλαση η βιολογια του ενυδριου (το γραφη κ μεσα στισ οδηγιεs χρησηs) θα ειναι αποτελεσματικη η συγκεκρημενη μεθοδοs η να το ρηξω στο ενυδρειο με τα παραπανω μιονεκτηματα?

το παραπανω φαρμακο λεει οτι εχει κυριο δραστικο στιχειο το nifurpirinol 7-10 φορεs ποιο δραστικο απο αλλα που εχουν ωs στιχειο την τετρακυκλινη

Αν και δεν το γνωρίζω το φάρμακο εφόσον σου λέει οτι πρέπει να εφαρμόζεται "βάπτιση" του ψαριού για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να μην το ρίξεις ούτε για αστείο στο ενυδρείο σου.

Εφάρμοσε τις οδηγίες που αναγράφει η συσκευασία του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...