Jump to content

αιφνίδιος χαμός νεογέννητων


μαρινα

Recommended Posts

καλησπερα σε όλους

το ενυδρείο μου ειναι 60αρι γεματο guppies platies k molies έχω όμως και δυο γλείφτες και ένα κλόουν άν το λέω σωστά γιατί μια εποχή είχα γεμίσει σαλιγκαράκια και μου είπαν ότι είναι ο κάλύτερος τρόπος να απαλλαγώ και όντως έτσι έγινε

τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάποιος μου τρώει τα νεογέννητα μέσα απο την γενήστρα. εννοείται ότι έχω απομακρύνει την μητέρα τους. σήμερα το πρωι έιχα μια γέννα απο mollies και όταν γύρισα απο την δουλειά είχε μείνει μόνο ένα. είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει να χάνω τα μικρά μέσα απο την γεννήστρα.

η μόνη εξήγηση που μπορώ να βρώ είναι ότι ή οι γλείφτες ή οκλόουν τρώνε τα μικρά απο τις τρυπούλες τς γεννήστρας είναι αυτό δυνατόν????

δώστε μου μια εξήγηση και τι να κάνω γιατί σήμερα που τα έχασα στενοχωρήθηκα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι αυτο που λες καποιος στα τρωει!

Κατα τη γνωμη μου οι γλυφτες ρασπαρουν πανω στη γενηστρα και ρουφανε τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους

το ενυδρείο μου ειναι 60αρι γεματο guppies platies k molies έχω όμως και δυο γλείφτες και ένα κλόουν άν το λέω σωστά γιατί μια εποχή είχα γεμίσει σαλιγκαράκια και μου είπαν ότι είναι ο κάλύτερος τρόπος να απαλλαγώ και όντως έτσι έγινε

τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάποιος μου τρώει τα νεογέννητα μέσα απο την γενήστρα. εννοείται ότι έχω απομακρύνει την μητέρα τους. σήμερα το πρωι έιχα μια γέννα απο mollies και όταν γύρισα απο την δουλειά είχε μείνει μόνο ένα. είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει να χάνω τα μικρά μέσα απο την γεννήστρα.

η μόνη εξήγηση που μπορώ να βρώ είναι ότι ή οι γλείφτες ή οκλόουν τρώνε τα μικρά απο τις τρυπούλες τς γεννήστρας είναι αυτό δυνατόν????

δώστε μου μια εξήγηση και τι να κάνω γιατί σήμερα που τα έχασα στενοχωρήθηκα πολύ.

τι γεννηστρα εχεις? την πλαστικη ή εκεινη με το διχτακι?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θα σε ρωτουσα και εγω οπως ο malawi.Αν εχεισ πλαστικη,κατα πασα πιθανοτατα,θα εχουν φυγει τα μικρα απο τα κενα της γενηστρας,ειναι πολυ μεγαλα για τα τοσο μικρα νεογνα.Τα μικρα μπορουν να περασουν απο εκει που νομιζεις οτι δεν χωρανε με τιποτα!!!Την πατησα και εγω προσφατα και πηγα και πηρα αυτη με το δυχτακι!Πολη χρησιμη!Τωρα αν εχεις με δυχτακι....

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

έχω την γεννήστρα την πλαστκή με τις τρυπούλες στη βάση θα ψάξω να βρω αυτή με το διχτάκι γιατί έχω κι αλλη γένα στα σκαριά απο μια guppie. :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλο.Ευχομαι στην επόμενη να φανείς τυχερή και να μεγαλώσεις τα ψαρακια.Η γενήστρα με το διχτάκι σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...