Jump to content

Recommended Posts

Χρηστο,θα παω αυριο να κοιταξω και σε σουπερμαρκετ μπας και βρω.Αν δεν βρω τοτε να με εχεις στο νου σου.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον να ρωτησω κατι,αν βρω θειικο καλιο σε μαγαζι με λιπασματα μας κανει?πχ αυτο http://www.medilcohe...pid=45&catid=31 η http://eshop.fytofro...&product_id=147

Κανουν, και για αναλογιες σου απαντησα στην δημοσιευση 33.

Εαν θες χρησημοποιησε αποιονισμενο νερο καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Πηγα το πρωι να αλλαξω την καυστικη σοδα και εξηγησα στον τυπο εκει τι ακριβος θελω και τι ακριβως θελω να κανω.Μου ειπε οτι ολα αυτα λεγονται ποτασες (αντε βγαλε ακρη δηλαδη!)

Ο τυπος ειχε εκει νιτρικο καλιο (ΚΝΟ3) και μου εδωσε αυτο,τον ρωτησα ποσο τις εκατο εχει μεσα καλιο και μου ειπε 47%.

Ειναι μια ασπρη σκονη σαν ζαχαρη αχνη.Μου κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κανει αλλα θα σου ανεβαζει και νιτρικα. Αυτο εγω το κανω χρηση οταν εχω χαμηλα ΝΟ3 και θελω να τα ανεβασω λιγακι, συνηθως μετα απο μεγαλες αλλαγες νερου εαν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρικ καλημερα φιλε!

Δεν με πειραζει αν μου ανεβασει λιγο τα νιτρικα,ετσι και αλλιως δεν εχω πολλα,τα νιτρικα μου ειναι 5-10 μεχρι να κανω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου.

Λες να το χρησιμοποιησω?Θα ανεβασει καθολου το καλιο που μου λειπει?

Link to comment
Share on other sites

Τότε μην το ρωτάς αν έχεις έλλειψη από νιτρικά και κάλιο είναι το ιδανικότερο. Αν δεν θες να αυξήσεις τα νιτρικά τότε πας στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως θα ηθελα και λιγα νιτρικα παραπανω.Οπωτε αυτο μου κανει ετσι?

Ειναι σαν ζαχαρη αχνη η σκονη που πηρα και ειναι 1 κιλο.Ειναι σε σακουλι και απ εξω δεν γραφει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τη να σε πω αφού ο τύπος σου είπε ότι είναι ΚΝΟ τότε δεν σου μένει τίποτε άλλο από τον να τον πιστέψεις. Κανε την σηνταγει που γράφει ο Ρικαρδος στο ποστ 33 και ο θεός βοηθός, αν δεις και αρχίζουν να τραγουδουν Reggae τότε δεν σου έδωσε KNO άλλα C17H21NO4. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Αν το πειρες χυμα, ετσι το δεινουν. Το θεμα ειναι πως για ποσο θα μπορεις να το κανεις χρηση μια που καθε φορα θα σου ανεβαζει και τα νιτρικα με φοβο να γεμισεις και αλγες.

Στην ουσια το 60% ειναι ΝΟ3 και το 40 ειναι καλιο.

http://www.agrotikistegi.gr/index.php/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1238&category_id=452

Ψαξε να βρεις και για θειικο καλιο, για να μπορεις να χορηγεις σε μικρες και ποιο πολλες μερες την δοση τους και αυτο κρατα το οπως σου ειπα για συγκεκριμενες περιπτωσεις οπως σου προανεφερα.

Οπως και να εχει μπορεις να το δοκιμασεις αρχικα και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χυμα το πειρα,ειναι σε ενα σακουλακι του ενος κιλου κλειστο και απ εξω δεν γραφει τιποτα.

Αυτος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο περιεχει 47% καλιο,εγω νομιζω οτι πρεπει να ριχνω μικρες ποσοστητες στο ενυδρειο μου.Ετσι και αλλιως καθε βδομαδα κανω αλλαγη νερου,οπωτε θα πεφτουν και τα νιτρικα αν εχουν ανεβει αρκετα.Ξαναλεω οτι τα νιτρικα μου δεν πανε ποτε πανω απο 5-10 μεχρι να αλλαξω νερο.

Τωρα,αυτο πρεπει να το διαλυσω σε νερο απιονισμενο και καπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι στους 20 C,ισχυει αυτο?

Εγω που εχω 40 λιτρα μεικτα πρεπει να ριχνω λιγο λιγοτερο απο 0,40 ml,σωστα?

Καθε ποτε πρεπει να ριχνω?Καθε μερα απο αυτο το ποσοστο η αυτο το 0,40 πρεπει να το σπασω δια 6 και να ριχνω καθε μερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι και το απλο νερο απλα στο απιονησμενο εχουμε καλυτερη διαλυτότητα.

Κοιτα θα αρχιζα να ριχνω 2ml 3 φορες την εβδομαδα και παρακολουθα για κανα 2 βδομαδες την σταδιακη καλυτερευση ή οχι των φυτων. Αν βλεπεις πως αρχιζει η τριχωειδης να εμφανιζεται πατα φρενο μεχρι να βρεις την σωστη αναλογια για το ενυδρειο σου συμφωνα και με τις υπολοιπες παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε,δηλαδη θα εριχνες απο 2 ml την ημερα,3 φορες την εβδομαδα?Η 2 ml θα τα εσπαγες σε 3 φορες?

Τα 2ml μου φιανονται πολλα για τα λιτρα μου

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λεω πως δεν κανει το ΚΝΟ3 σαν πηγη για καλιο, γιατι για τα ΝΟ3 μπορει να σου φανουν πολλα αλλα για το καλιο ειναι λιγο.

Διαβασε και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησω με 1ml για 3 μερες την εβδομαδα?Μεχρι τοτε μπορει να εχω βρει και το ανθρακικο καλιο η το θειικο.

Link to comment
Share on other sites

Στο χερι σου ειναι φιλε μου, αρχινα οπως νομιζεις και βλεπεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι φοβαμαι ετσι?Εχω μερικες red cheryy μεσα και φοβαμαι οτι θα την ακουσουν..θα προσπαθησω να τις βαλω στο αλλο ενυδρειο.

Σκεφτομαι να αρχισω απο αυριο την δοσολογια με 1ml και θα ριχνω Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη και Κυριακη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη χρονια σε ολους!

Τελικα δεν χρησιμοποιησα το kno3 αλλα αγορασα ενα υγρο σκευασμα καλιου και αρχισα την λιπανση.Αν καταφερω να βρω καλιο σε σκονη τοτε θα χρησιμοποιησω αυτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...