Jump to content

Θα Δουλέψει Το Σκίμερ Ή Όχι?


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Έχω κανα 2ωρο που το έχω ανοιχτό αλλα δεν ανεβάζει αφρό μέσα στο κυπελο. Μάλιστα το νερο είναι πιο κάτω απο το κύπελο.

Το σκίμερ είναι αυτό:

http://www.sera.de/fileadmin/downloads/web/30202_sera-marin-protein-skimmer-400ho_diep.jpg

http://www.mm-aquaristik.de/aquaristikshop/media/images/slimbox_sera_skimmer_400_1-slimbox.png

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTW7EuN6jAwd2AWjiIXurOSgXRyaTbwEV_0SZ--7RgTyf0diwpIixA6Gp1a

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/30202_sera_Protein_Skimmer_400HO_2008-06_GR.pdf

Τι λέτε να φταίει?

Λέτε να κατεβάσω την αντλία του πιο χαμηλά?

Να και ένα βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vv6EPh0JOEc

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ολα οκ με το σκίμερ. Απλά ήθελε κλείσιμο η εξαγωγή του απο την βαλβίδα που είχε(εγώ το είχα τέρμα ανοιχτό) ώστε να σηκώσει το νερό πιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με τις ρυθμισεις,ωστε να μη σου γεμιζει ασκοπα το κυπελο με νερο

:)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη αυτο ειναι το μικρο της σερα;;;

To Μικρό είναι το ps 130 που λέει για 130 λίτρα(τόσο το λέει η εταιρεία)

Αυτό είναι το 400ho Που το βγάζει η εταιρεία για 400(σε πιο λίγα κάνει)(αυτό έχω)

Και το πιο μεγάλο είναι το 600.

Παιδιά να πώ πως σιγά σιγά στρώνει το σκίμερ, και βγάζει μόνο πιχτό αφρό στο τελείωμα, και ειναι οκ. Αν εξαιρέσεις τον λίγο θόρυβο που βγαζει, είναι οκ(για τα λεφτά του).

Αν και θέλω κάποια στιγμή να πάρω ένα deltec.

Link to comment
Share on other sites

εγω Πανο σκευτομουνα για το μικρο αλλα ηθελα να δω αν κανουν δουλεια πρωτα......χεχεχεεε!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω Πανο σκευτομουνα για το μικρο αλλα ηθελα να δω αν κανουν δουλεια πρωτα......χεχεχεεε!!!!

Σκίμερ με σκίμερ έχουν διαφορά! Αν θές να μάθεις αν κάνει όντως δουλειά, πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό. Πάντως όσο δουλειά και να κάνει, με άλλα του είδους δεν συγκρίνεται! Κλάσης ανώτερα τα άλλα!

Αν έχεις τα χρήματα, πάρε κάποιο καλό. Αν και τα λίτρα σου και σκίμερ να μην έχεις είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνωμαι για το μελλον και οτι βρω το μαζευω ;)....για 100 λιτρα ισως παω μετα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει 200 ευρω και το σερα 40 ευρω,αρα ειναι τσιμπημενο..τωρα ποση διαδορα στην επιδοση μπορει να εχουν;; Μιλαω για λιγα λιτρα ετσι(100),χωρις πολλες φαμφαρες δοσομετρικες και τα σχετικα...για μ****α και LPS ή για fish only....

Link to comment
Share on other sites

ποση διαδορα στην επιδοση μπορει να εχουν;;

Μεγάλη διαφορά... που αργά ή γρήγορα (αν ξεκινήσεις με το ''φτηνό'') θα είναι 40€ + 200€...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε αν δεν βιαστεις μπορεις να βρεις πραγματα και απο αγγελλιες.εγω ολο το ενυδρειο ετσι το εστησα .

και καλο ειναι να παρεις εξοπλισμο με προοπτικη,και αχρειαστος να ναι,μιας και με το θαλασσινο απο αλλου ξεκινας και αλλου καταληγεις.

στο λεω απο προσωπικη εμπειρια B) B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια δεν αντιλεω,απλα την ψαχνω γιατι ουτε το ενα ξερω ουτε το αλλο οποτε τι μου μενη να συγκρινω,την τιμη :-Ρ αμα βρω ντελτεκ σε καλη τιμη αυτο θα παρω αλλα αν δεν βρει και εχω φτασει στο σημειο να το στησω τοτε παω με οτι εχω....τωρα μιλαμε σε κανα χρονο και...ακομα στηνω το φυτεμενο,κοντρολερ/μπουκαλα co2/υπστρωμα ετοιμα,τωρα μενη να κανω την ζουγκλα μμμ...εδω βεβαια δεν εχω σροκαρη το πικο ακομα :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχει 200 ευρω και το σερα 40 ευρω,αρα ειναι τσιμπημενο..τωρα ποση διαδορα στην επιδοση μπορει να εχουν;; Μιλαω για λιγα λιτρα ετσι(100),χωρις πολλες φαμφαρες δοσομετρικες και τα σχετικα...για μ****α και LPS ή για fish only....

Το skimmer το σερα που λές, έχει 40 ευρώ, αλλά αυτό που έχω εγώ καινούριο έχει 140. Βέβαια, καν΄'ενα δεν συγκρίνεται με το deltec! Εγώ σκέφτομαι ήδη να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο λεω και εγω Παναγιωτη αλλα το μικρο οχι αυτο που εχεις...αν θυμαμε καλα γιατι με τοσα πραγματα που κοιταω τα εχω ψιλο παιξη...να κανω μια αλλη ερωτησει...ποια η διαφορα απο σκιμερ σε σκιμερ οσο αναφορα στην ποιοτητα καθαρισμου;;;με τον ιδιο τροπο δεν δουλευουν ολα;;εχει να κανει με την εξιδεικευση της εκαστοτε εταιριας;;;

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο λεω και εγω Παναγιωτη αλλα το μικρο οχι αυτο που εχεις...αν θυμαμε καλα γιατι με τοσα πραγματα που κοιταω τα εχω ψιλο παιξη...να κανω μια αλλη ερωτησει...ποια η διαφορα απο σκιμερ σε σκιμερ οσο αναφορα στην ποιοτητα καθαρισμου;;;με τον ιδιο τροπο δεν δουλευουν ολα;;εχει να κανει με την εξιδεικευση της εκαστοτε εταιριας;;;

Τι διαφορά έχει ένα ντατσουν με μια πόρσε? Με τον ίδιο τρόπο δεν δουλεύουν? Και όμως, η ποιότητα των υλικών τους, η αξιοπιστία, και ο τρόπος που εκτελούν τις ενέργειες τους έχει τεράστια διαφορά!

Εγώ επειδή είμαι παθόντας και ψάχνομαι απο τώρα, σου το λέω για να το ξέρεις! Σε λιγότερα απο 300 λίτρα μην βάλεις τίποτα άλλο απο ντελτεκ! Δεν αξίζει! Αν ανέβεις παραπάνω λίτρα υπάρχουν και άλλα ωραία. Αλλά να ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...