Jump to content

Απορια Με Αλγη


savvaskom

Recommended Posts

καλημερα στην παρεα!!!!!εχω ενα 280λιτρο μαλαουι και εχω μεσα 2 νταμαρια με πετρες απο παραλια....εχει πιασει πανω αρκετη αλγη και αναρωτιεμαι γιατι εχω για φωτισμο μια λαμπα Τ5 54W μηπως να την αλλαξω και να παρω καμμια 39W? η μηπως δεν φταει ο φωτισμος???τα φωτα σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Το να πιασει αλγη εν μερη εγω το βλεπω φυσιολογικοτατο.υπαρχουν πολλοι παραγοντες για την εξαρση αλγης.ωρες φωτισμου,καθε ποτε και ποση αλλαγη νερου κανεις,αλλες ρουτινες;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αργά ή γρήγορα είναι φυσιολογικό να πιάσει άλγη το ενυδρείο εκτός αυτού στο φυσικό τους περιβάλλων οι αφρικανες τρώνε άλγη και αρκετές πέτρες είναι σκεπασμένες με άλγη, εγώ δεν το βρίσκω αντιαισθητικό εφόσον δεν έχει πρασινίσει όλο το ενυδρείο ή η άλγη είναι τριχοειδείς.

Σίγουρα ο έντονος φωτισμός παίζει ένα επιπλέον ρόλο στην δημιουργεία της αλγης αλλά η αφρικάνες από όσο ξέρω γουστάρουν το έντονο φως.

Περισσότερα θα σου πουν οι φίλοι μας οι αφρικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδες για τισ απαντησεις!!!!για τα φωτα εχω χρονοδιακοπτη και αναβει 5 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να βαλεις μια φωτο για να καταλαβαιναμε περι τινος αλγεως μιλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλο θα ηταν να βαλεις μια φωτο για να καταλαβαιναμε περι τινος αλγεως μιλας.

καλησπερα φιλε μου καλη χρονια καταφερα να ανεβασω τελικα μια ελπιζω να βγαλεις ακρη

post-51025-0-38039500-1357081089_thumb.jpg

post-51025-0-94920300-1357081457_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - savvaskom
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου καλη χρονια καταφερα να ανεβασω τελικα μια ελπιζω να βγαλεις ακρη

Καφέ Διατομικη άλγη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...