Jump to content

Βοηθειες Για Λεντοταινιες


annateo

Recommended Posts

Και ομως οι καλλικαντζαροι με επισκεφθηκαν και φετος αν και λιγο νωρις γιαυτους.

Το φωτιστικο απτο elite παρεδωσε πνευμα. Εδω και κατι μερες εκανε κολπα αλλα σημερα

μετα απο ενα μεγαλο τσαφ... σκοταδια παντου. Απο φωτισμο δεν εχω πολλες απαιτησεις. ετσι και αλλιως 2 λαμπες δουλευα και τωρα.Φυτα δεν εχω. Απο ψαρια δισκους,σκαλαρια,ροδοστομους. Το ενυδρειο ειναι το elite ef2000.

200cm μηκος 60cm υψος 50cm πλατος.

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με λεντ και ψιλοβιαζομαι για να μην τα αφησω πολλες μερες

στα σκοταδια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Καθε γνωμη για βοηθεια και καθε λινκ ευπροσδεκτο. Απο λεντοταινιες, μετασχηματιστες και οτι αλλο χρειαστει.

Για αρχη σκεφτομαι 4 μετρα ασπρο θερμο φωτισμο. Στο πισω μερος του μυαλου μου ομως

Σκεφτομαι και για αλλα 4 μετρα μηπως παιξω και ψευτο ανατολη-δυση.

Ουφ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ανατολη-δυση σε ταινια δεν ξερω...ξερω ομως οτι τα ηλεκτρολογια εχουν 5μετρες ταινιες και οτι αλλο χρειαζεσαι για να τα δουλεψεις απλα...μπορει να ξερουν και για ανατολη δυση και ντιμ αλλα μπορει και τιποτα....πες τους και οτι τα θελεις για ενυδρειο μηπως εχουν τιποτα να προτηνουν ή καμια συμβουλη....και φυσηκα περιμενε και καμια απαντησει απο αλλους εδω μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Ψευτο ανατολη δυση εννοω να βαλω πχ 4 ×2 μετρα ταινιες και τις αναβω με ξεχωριστω χρονοδιακοπτη.

Εδω επαρχια εκτος που θα τα βρω πιο ακριβα τα πραγματα δεν νομιζω οτι θα εχουν και εμπειρια απ ενυδρεια.

Γιαυτο ρωτησα και εδω.

Ποσα βατ ανα μετρο λετε να κοιταξω? Εστω οτι βαλω στην αρχη 2 ταινιες × 2 μετρα.

Καθε ταινια θελω να εχει ξεχωριστω ελεγχο. Ποσα αμπερ πρεπει να εχει ο καθε μετασχηματιστης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα ,

πρόσφατα πήρα μια ταινία 5 μέτρων με led smd 5050. Σου παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά :

30 led / μέτρο

Σε κάθε άκρη της ταινίας έχει υποδοχή για σύνδεση με τον controler (αυτό το μαυράκι που σου κυκλώνω όμως το έχει μόνο μια φορά)

Μετασχηματιστής 12Volt με 2Α έξοδο.

Μπορείς να κόψεις την ταινία όπως φαίνεται στην εικόνα.

Λογικά κάθε led καταναλώνει 0.24 watt.

Επίσης να ζητήσεις οπωσδήποτε αδιάβροχη ταινία.

post-47796-0-88454400-1356170960_thumb.jpg

post-47796-0-58984900-1356171044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παρω ταινια θα μπορεσω να δουλεψω μονο αυτη που θα κοψω?η αλλη παει χαμενη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πάει χαμένη. Κόβεις όσο θέλεις και απλά κάθε κομμάτι το συνδέεις με τον μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω kαι τους δυο. Με μπερδεψε αυτο το μαυρο που ανεφερε ο dpap

Να σαι καλά. Το μαύρο όπως είπε και ο Δημήτρης το έχει οντως μία φορα. Απλά το 2ο κομμάτι θα κόψεις λίγο την άκρη και θα ενώσεις καλώδιο (+ -). Το μονωνεις Το ενώνεις και με τον μετασχηματιστή και οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Και παλι ευχαριστω. Αλλη ερωτηση. Εστω οτι παρω ταινια 14 βατ ανα μετρο.

Και την κοψω ανα δυο μετρα. Ποσα αμπερ πρεπει να ειναι ο καθε μετασχηματιστης για μια διμετρη ταινια?

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι την λεντοταινια να την βάλεις σε κανάλι μεσα γιατι με την πάροδο του χρόνου θα χάνεις ενα ενα τα led

Λυκούργε εννοείς το κανάλι το κλασικό που περνάμε τα καλώδια στον τοίχο για να μη φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα το έχει σε πλαστικό και σε αλουμίνιο το είχα δει σε ενα μαγαζί στο Μοναστηράκι και το πήρα δυστηχως την κατασκευή την έχω χαρίσει αλλιώς θα ανεβασα φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι κανάλι μικρό και μπαίνει μεσα η ταινία και εχει μπροστά διαφανεί πλεξι κλας και το προστατεύει απο τις υγρασιες.

Οκ ευχαριστώ!! Θα κοιτάξω να βάλω κ εγω γιατί δεν το ήξερα!!

Link to comment
Share on other sites

τιμη για ολα αυτα δεν ειπαμε??

5 μέτρα ταινία , τηλεχειρισμός , τροφοδοτικό και κοντρόλερ 27€ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.. Λεπτομέρειες..!!!! Πλάκα κάνω σε ποια περιοχή μένεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , από Γερμανια σωστά;

Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες εμένα. :P

Ναι από Γερμανία τα πήρα αν εννοείς αυτό.

Εγώ μένω κάτω Σαξονία , σε μια πόλη κοντά στο Ανόβερο.

Link to comment
Share on other sites

dpap ποσα βατ ειναι τα δικα σου? Τα εβσλες για κυριο φωτισμο? Εγω που εψαξα για αδιαβροχες ταινιες 14w ανα μετρο εχει καμια 40ρια ευρω χωρις τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες εμένα. :P

Ναι από Γερμανία τα πήρα αν εννοείς αυτό.

Εγώ μένω κάτω Σαξονία , σε μια πόλη κοντά στο Ανόβερο.

:P ΩΩΩ ναι εσένα εννοούσα..!!!!

Αν έχει eshop το κατάστημα που τα πήρες, στείλε μου το site αν μπορείς..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

dpap ποσα βατ ειναι τα δικα σου? Τα εβσλες για κυριο φωτισμο? Εγω που εψαξα για αδιαβροχες ταινιες 14w ανα μετρο εχει καμια 40ρια ευρω χωρις τροφοδοτικο.

Έχω κόψει ένα μέτρο περίπου άρα πρέπει να είμαι στα 7,2 watt λογικά. Τα έβαλα για κύριο φωτισμό μαζί με κάποια άλλα led έτοιμα, αλλά έχω κάλβους στο ενυδρείο και μερικές βαλισνέριες. Θέλω να πω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις.

:P ΩΩΩ ναι εσένα εννοούσα..!!!!

Αν έχει eshop το κατάστημα που τα πήρες, στείλε μου το site αν μπορείς..!!!!!

Το link είναι αυτό. Πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις αδιάβροχο και τροφοδοτικό καθώς και τον τηλεχειρισμό. Δυστυχώς είναι στα γερμανικά και όπως βλέπω έχει 17€ έξοδα αποστολής , οπότε λογικά δεν συμφέρει. :(

Link to comment
Share on other sites

Το link είναι αυτό. Πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις αδιάβροχο και τροφοδοτικό καθώς και τον τηλεχειρισμό. Δυστυχώς είναι στα γερμανικά και όπως βλέπω έχει 17€ έξοδα αποστολής , οπότε λογικά δεν συμφέρει. :(

Εγώ πιστεύω πως και πάλι συμφέρει. Για όλο το πακέτο βγαίνει 23,49 (χωρίς να είναι αδιάβροχο και με 24 χειριστήριο) + 17μεταφορικά = 40,49.

Εδώ πήρα 1.5 μέτρο ταινία και ένα μετασχηματιστή μικρό που έκανα πατέντα με διακόπτες κτλ. 22ευρώ, από μαγαζί με ηλεκτρολογικά. Από ενυδρειακό κατάστημα μονο ταινιά 60πόντους και τροφοδοτικό 27ευρώ (αυτή την τιμή είχα βρει εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως και πάλι συμφέρει. Για όλο το πακέτο βγαίνει 23,49 (χωρίς να είναι αδιάβροχο και με 24 χειριστήριο) + 17μεταφορικά = 40,49.

Εδώ πήρα 1.5 μέτρο ταινία και ένα μετασχηματιστή μικρό που έκανα πατέντα με διακόπτες κτλ. 22ευρώ, από μαγαζί με ηλεκτρολογικά. Από ενυδρειακό κατάστημα μονο ταινιά 60πόντους και τροφοδοτικό 27ευρώ (αυτή την τιμή είχα βρει εγώ).

Αυτό γιατί να το κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...