Jump to content

Απορίες Σχετικά Με Το Ξεκίνημα Θαλασσινόυ Ενυδρείου.


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεκινάω το στήσιμο σε ένα Rio 180 ltr , το οποίο θα στηθεί με θαλασινό νερό.

Για αρχή, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Είναι αξιόπιστο - χρειάζεται το sicce voyager 3 που αγόρασα, ή τσάμπα πέταξα τα λεφτά μου?

Το ξεκινάω χωρίς skimmer επειδή για αρχή δεν θέλω να βάλω κοράλια αλλα μόνο ζωντανό βράχο .Έχω διαβάσει το θέμα με το πόσο αναγκαία είναι η αγορά ενός καλού skimmer,

απλά θα ήθελα να μάθω αν είναι αδύνατο για αρχή, να ξεκινήσει μόνο με το μανάτο εσωτερικό φίλτρο της juwel και στην πορεία ( που θα πέσει και ο άλλος μισθός ) για καλύτερα

αποτελέσματα να βάλω ένα πολύ καλό. Κάτι πήρε το αφτί μου οτι το deltec mc 300 είναι πολυ καλό.

Για το skimmer της juwel έχει κανείς άποψη?

Απο το φίλτρο του ενυδρείου πια σφουγγάρια πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Τέλος μία πολύ ''αρχάρια'' ερώτηση.. Τώρα που θα το ξεκινήσω και θα μπει ο αραγωνίτης και οι συσκευές σε λειτουργεία, βάζω πρώτα το αλάτι (πήρα της Red Sea ) και μετά το αντιχλώριο και τα βακτήρια ή ανάποδα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο ξεκινημα στο θαλασσινο ενυδρειο.

ο κυκλοφορητης που αναφερεις ειναι μια χαρα αλλα προφανως θα χρειαστεις και αλλον ενα τουλαχιστον(αναλογως τι απαιτησεις θα εχεις για κυκλοφορια).

το σκιμμερ ειναι πολυ βασικο κομματι στην αλυσιδα και καλο θα ειναι να το βαλεις στις αμμεσες αγορες σου ασχετα αν θα βαλεις κοραλλια η οχι.

το mce 300 οριακα θα σε καλυψει αλλα καλυτερα να πας στο mce 600 που θα σου δωσει αερα αν αργοτερα θελεις να στοκαρεις αρκετα το ενυδρειο σου.

ολα αυτα αν πας σε εξωτερικο κρεμαστο γιατι αν φτιαξεις σαμπ εχεις και αλλες επιλογες.

για το σκιμμερ της juwel μην το σκεφτεσαι καθολου.δεν αξιζει.

απο το εσωτερικο φιλτρο θα αφαιρεσεις ολα τα σφουγγαρια και θα βαλεις μεσα (σε δυχτακι) ανθρακα και αντιφοσφωρο.

αν καταληξεις στο mce 600 μπορεις να βαλεις τα υλικα εκει καταργωντας το εσωτερικο φιλτρο που κοβει μερικα λιτρα και καταλαμβανει ενα σχετικο ογκο(και οπτικα) στο ενυδρειο.

για το γεμισμα θα βαλεις το νερο και το αντιχλωριο στο ενυδρειο,θα προσθεσεις το αλατι και θα φτιαξεις την αλατοτητα και μετα θα προσθεσεις τον αραγονιτη.

βακτηρια στο τελος αφου μπει και ο βραχος.

καλο θα ειναι να βαλεις στο προγραμμα την αγορα μια συσκευης αντιστροφης οσμωσης για τις αλλαγες του νερου.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 180 λιτρα θα προτιμουσα το MCE300.

Το ΜCE600 θα το στεγνωσει το ενυδρειο.

Στο εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου,θα βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο.

Επισης καλο θα ειναι να προγραμματισεις στις αγορες σου και μια αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγόρασε αντίστροφη οσμωση για να μην έχεις προβλήματα από την αρχή.

Σκιμερ με το mce300 θα είσαι μια χαρά! Μην πεταξεις λεφτά σε άλλο.

Πάρε τεστακια salifert και προσοχή στην επιλογή του ΖΒ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλη αρχη !!!

Κι εγω μονο βραχο εχω χωρις κοραλλια

Το σκιμμερ απαραιτητο, μονο να δεις τη βρωμα 1 φορα τη βδομαδα που το καθαριζω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

Σκέφτομαι να αγοράσω το mce 300 και να τοποθετήσω τα υλικα όπως μου είπατε στο φίλτρο.

Πόσο θα μου κοστίσει μια καλή συσκευή αντίστροφης όσμωσης? ( μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ) ?

Το αλάτι δεν πρέπει να το σπάσω πρώτα σε λεκάνη και μετά να το βάλω στο νερό του ενυδρείου?

Ζωντανό βράχο σκέφτομαι να πάρω απο το w inn απ' όπου αγόρασα και τα υπόλοιπα.

Τα βακτήρια αν δεν κάνω λάθος μου είπανε να τα τοποθετήσω πριν και στη συνέχεια να βάλω το βράχο..

Κώστα Τ όταν αναφέρεσαι στο σαμπ τι ακριβώς εννοείς? είναι καλύτερο απο τον εξωτερικό τρόπο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

Σκέφτομαι να αγοράσω το mce 300 και να τοποθετήσω τα υλικα όπως μου είπατε στο φίλτρο.

Πόσο θα μου κοστίσει μια καλή συσκευή αντίστροφης όσμωσης?ανάλογα τη μεμβράνη,τα φίλτρα και τα υλικά θα συνιστούσα μια ενυδρειακή 75 γαλόνια την ημέρα με ρητίνη απιονισμού.Μπορείς να ψάξεις και να αγοράσεις on.line στο Waterwaves.gr( μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ) ?

Το αλάτι δεν πρέπει να το σπάσω πρώτα σε λεκάνη και μετά να το βάλω στο νερό του ενυδρείου?Καλό είναι να το κάνεις έτσι...αν αυτό δεν είναι δυνατό μπορείς να βάλεις το νερό και να σπάσεις σιγά-σιγά το αλάτι μέσα στο ενυδρείο... υπολόγισε τα κιλά που συστήνει ο κατασκευαστής για να φτάσεις στην επιθυμητή αλατότητα μετά απο 2-3 μέρες μπορείς να προσθέσεις και βράχο-αραγωνίτη...καλό είναι να αγοράσεις ένα αλατόμετρο για να τσεκάρεις που και πού την αλατότητα γιατί είναι απο τις πιο σημαντικές παραμέτρους.Μετά τις αλλαγές νερού υποχρεωτικά θα προετοιμάζεις το αλατόνερο σε κάποιο δοχείο τροφίμων.

Ζωντανό βράχο σκέφτομαι να πάρω απο το w inn απ' όπου αγόρασα και τα υπόλοιπα.

Τα βακτήρια αν δεν κάνω λάθος μου είπανε να τα τοποθετήσω πριν και στη συνέχεια να βάλω το βράχο..αν αγοράσεις ζωντανό βράχο δεν είναι απαραίτητα τα βακτήρια...απλά επιταχύνουν κάπως την διαδικασία.Οι πιο πολλοί εδώ χρησιμοποιούν special blend &microbacter7 αλλά όλα την ίδια δουλειά κάνουν πάνω κάτω.

Κώστα Τ όταν αναφέρεσαι στο σαμπ τι ακριβώς εννοείς? είναι καλύτερο απο τον εξωτερικό τρόπο ?

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ ειναι ουσιαστικα ενα δευτερο ενυδρειο κατω απο το κυριως οπου το νερο υπερχιλιζει απο το κυριως,πεφτει στο σαμπ και μια αντλια το ξαναστελνει επανω.

πολυ χρησιμο,αυξανεις τα λιτρα του ενυδρειου,βαζεις εκει το σκιμμερ,το θερμαντηρα η αν χρειαστει καποιο ριακτορα και εχει χωρο να καλλιεργησεις αλγες που τραβανε τα νιτρικα,φοσφωρικα.

η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα εξτρα κοστος αλλα σου λυνει τα χερια,οχι βεβαια οτι δεν μπορεις και χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Alexpsycho σε ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Το μόνο που μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι , πώς θα μπεί το υπόστρωμα αραγωνίτη μετά.

Δεν πρέπει να τον βάλω πριν απ όλα ομοιόμορφα στον πάτο?

Είναι σωστό να επιπλέει ,μέχρι να πέσει μόνος του.?

Ανακεφαλαίωση για να αποτρέψω τυχόν λάθη..

1) Γεμίζω το ενυδρείο με νερό

2) Βάζω την ποσότητα αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στα ltr μου

3) Σπάω σε μία λεκάνη το αλάτι και το βάζω στο νερό μέχρι να φτάσει στα επιθυμητά όρια

4) Βάζω τα βακτήρια

5)Τοποθετώ το Ζωντανό Βράχο

Ο αραγωνίτης προηγείται του βήματος (1) ή είναι απαραίτητο να μπεί μετά την επίτευξη επιθυμητής αλατότητας??

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ ειναι ουσιαστικα ενα δευτερο ενυδρειο κατω απο το κυριως οπου το νερο υπερχιλιζει απο το κυριως,πεφτει στο σαμπ και μια αντλια το ξαναστελνει επανω.

πολυ χρησιμο,αυξανεις τα λιτρα του ενυδρειου,βαζεις εκει το σκιμμερ,το θερμαντηρα η αν χρειαστει καποιο ριακτορα και εχει χωρο να καλλιεργησεις αλγες που τραβανε τα νιτρικα,φοσφωρικα.

η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα εξτρα κοστος αλλα σου λυνει τα χερια,οχι βεβαια οτι δεν μπορεις και χωρις αυτο.

Κώστα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις άλλον έναν οπωσδήποτε, υπολόγισε ότι όταν βάλεις αραγωνίτη και βράχο, η στάθμη του νερού θα ανέβει, οπότε μην γεμίσεις το ενυδρείο μέχρι πάνω... Εχουμε το ίδιο ενυδρείο, καλογέμιστο σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

μην με ευχαριστεις.μια παρεα ειμαστε και βοηθαω και εγω οσο ξερω οπως βοηθησαν και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Alexpsycho σε ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Το μόνο που μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι , πώς θα μπεί το υπόστρωμα αραγωνίτη μετά.

Δεν πρέπει να τον βάλω πριν απ όλα ομοιόμορφα στον πάτο?

Είναι σωστό να επιπλέει ,μέχρι να πέσει μόνος του.?

Ανακεφαλαίωση για να αποτρέψω τυχόν λάθη..

1) Γεμίζω το ενυδρείο με νερό

2) Βάζω την ποσότητα αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στα ltr μου

3) Σπάω σε μία λεκάνη το αλάτι και το βάζω στο νερό μέχρι να φτάσει στα επιθυμητά όρια

4) Βάζω τα βακτήρια

5)Τοποθετώ το Ζωντανό Βράχο

Ο αραγωνίτης προηγείται του βήματος (1) ή είναι απαραίτητο να μπεί μετά την επίτευξη επιθυμητής αλατότητας??

παίδες είναι έυκολο να μου λύσετε και αυτές τις απορίες??

Link to comment
Share on other sites

βαζεις νερο στο ενυδρειο "μεχρι την μεση για να εισαι ανετος με το στησιμο" σπας το αλατι μεχρι τα επιθυμιτα (απο την στιγμη που ειναι το πρωτο γεμισμα δεν χρειαζεται να φτιαξεις το νερο καπου αλου)

βαζεις βραχο βαζεις αραγωνιτη η το αναποδο "αν στισεις πρωτα βραχο και μετα βαλεις αραγωνιτη θα εχεις ποιο καλη βαση βραχου και δεν θα φοβασε μην σου πεσει το στησιμο αν καποιο ψαρι σκαψει απο κατω"

εφοσων δεν εχεις ζωντανα μεσα καθεσε με την ησυχεια σου και στρωνεις τον αραγωνιτη οπως ακριβος τον θες

και μετα βακτηρια αν θες

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

εγω θα εφτιαχνα ξεχωριστα και σιγα-σιγα το αλατονερο,και μετα θα αρχιζα να γεμιζω επισης σιγα-σιγα το ενυδρειο.αραγωνιτη πρωτα μεσα,στην συνεχεια βαζω τον ζωντανο βραχο και συμπληρωνω με το αλατονερο.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εφτιαχνα ξεχωριστα και σιγα-σιγα το αλατονερο,και μετα θα αρχιζα να γεμιζω επισης σιγα-σιγα το ενυδρειο.αραγωνιτη πρωτα μεσα,στην συνεχεια βαζω τον ζωντανο βραχο και συμπληρωνω με το αλατονερο.

Mπορώ να πώ οτι κατατοπίστικα αρκετά και σασ ευχαριστώ πολύ γι αυτό.

Μία διευκρίνηση μόνο..

Μέσα στο φίλτρο αφαιρώ όλα τα σφουγγάρια και θα βάζω μέσα (σε δυχτακι) ανθρακα και αντιφοσφωρο.??

Ρωτάω γιατί σε γνωστό κατάστημα με ενυδρειακά είδη μου είπανε να βάλω το μπλε, το ασπρο και να αφαιρέσω το πρασινο και το μαυρο

σφουγγάρι και να βάλω και το έτοιμο δυχτάκι με το βιολογικό όπωσ το εχει ετοιμο η εταιρεία..

Τι είναι πιο σωστό ???

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που θα δουλεψει σαν βιολογια ο ζ.βραχος τα σφουγγαρια ολα εξω.δεν χρειαζονται,εκτος και αν θελεις να αφησεις το μπλε πχ σαν μηχανικη φιλτρανση πλυνε βγαλε καθε μηνα...και ναι για ανθρακα -αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοχείο για να προετοιμάζεις νερό? Αν δεν έχεις πάρε ένα θα σου χρειαστεί. Παρε ένα πλαστικό 60λιτρο απο το ικέα.

1) Βάζεις νερό στο δοχείο, βάζεις ένα θερμοστάτη και ένα κυκλοφοριτή να γυρνάει το νερό και ρίχνεις την σωστή δόση αντιχλωρίου(εκτός και αν έχεις όσμωση).

2) μόλις φτάσει η θερμοκρασία του νερού στο δοχείο απο 23 - 26 ρίξε το αλάτι και άστο να σπάσει. (αν θές να φτάσεις την θερμοκρασία γρήγορα στο επιθυμητό αποτέλεσμα, βάλε τον θερμοστάτη στο φουλ, και μόλις φτάσει η θερμοκρασία εκεί που θες, τον ρυθμίζεις στους 25 με 26)

3) Αφήνεις το αλάτι να τρέχει για 24 ώρες(παραπάνω αν το αφήσεις ακόμα καλύτερα) τουλάχιστον για να δυαλυθούν καλά τα στοιχεία του.

4) Εφόσον πέρασε το χρονικό όριο των 24 ωρών, βάζεις τον αραγωνίτη στο ενυδρείο και ρίχνεις απο πανω το νερό σιγά σιγά(βάλε ένα πιάτο πάνω στον αραγωνίτη και ρίξε πάνω στο πιάτο το νερό). Πριν ρίξεις το νερό στο ενυδρείο μετράς αλατότητα. Απο 1023 μέχρι 1026 είναι καλα. Αν βλέπεις ότι κάποιοι κόκοι δεν έχουν σπάσει το αφήνεις να τρέξει και άλλο πριν το βάλεις στο ενυδρείο.

5) Εφόσον ρίξεις το νερό στο ενυδρείο, βάζεις ένα κυκλοφοριτή να γυρνάει το νερό, και πάς και κάνεις την ίδια διασικασία για να φτιάξεις και άλλο νερό. Καλό είναι να πάρεις ένα κυκλοφοριτή αποκλειστικά για το δοχείο.

6) αν έχεις τον βράχο τον βάζεις. Διαφορετικά περιμένεις να σου έρθει.

7) Το σκίμερ θα το ανοίξεις μόλις βάλεις ζωντανό βράχο. Το ίδιο και τα βακτήρια.

8) Το αφήνεις να στρώσει μέχρι οι τιμές του νερού να είναι ιδανικές για τον πρώτο κάτοικο.

ΥΓ: Αν έχεις και 2ο δοχείο για να προετοιμάζεις νερό, ακόμα καλύτερα, γιατί θα βάλεις περισσότερο νερό με το πρώτο γέμισμα.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πολύτιμη η βοηθειά σου!

Οχι δεν έχω δοχείο αλλα σκεφτόμουν να πάρω έτσι και αλλιώς για να προετοιμάσω όσο το δυνατόν πιο σωστά τη διαδικασία του αλατιού.

Για skimmer να προτιμήσω το deltec mc 300 ?

Τα βακτήρια μου είπαν απο το κατάστημα να τα βάλω μετά το αντιχλώριο, πριν μπει ο βράχος.

Είναι καλύτερα λες να τα βάλω μετά? Αν μπούνε πριν θα επηρεάσουν αρνητικά το στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

για το mce 300 με κλειστα τα ματια.

πολυδουλεμενο και αξιοπιστο.

τα βακτηρια θα τα ριξεις αφου βαλεις το βραχο για να επιταχυνουν το κυκλο του στρωσιματος.

θα ξεκινησεις με ζωντανο η νεκρο βραχο?

Link to comment
Share on other sites

ξεκινοντας με ολοκληρη τη ποσοτητα του βραχου ζωντανο σιγουρα ο κυκλος στρωσιματος θα ειναι πιο συντομος βοηθωντας τον με τα βακτηρια.τεστακια αμμωνιας,νιτρωδων,νιτρικων για να το παρακολουθεις.μολις μηδενισουν αμμωνια,νιτρωδη και εχεις νιτρκα εισαι ετοιμος για να εισαγεις τους πρωτους οργανισμους στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...