Jump to content

Guppy; Molly; Platy;


Guppy

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου, διαβάζω άρθρα για ζωοτόκα ψάρια και δεν ξέρω τι να πάρω. Έχω ενυδρείο 35 λίτρα καθαρά με guppy. Προσπαθώ να βρώ ζωοτόκα που είναι ανθεκτικά αλλά τα περισσότερα είναι ευαίσθητα στις ασθένειες.. Τα guppy πάντως είναι πολύ ευαίσθητα. Τί μου προτείνετε εσείς;;

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να βαλεις ΚΑΙ αλλα σ' αυτο το ενυδρειο ? :lol::bowdown::bowdown:

Κρατα μονο τα γκαπυ ( ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ) θα πανε ολα καλα :)B):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πιο μεγάλο ενυδρείο και θα δεις "ανθεκτικότητα".

Σε 35 λίτρα μόνο guppy παίρνει (το πολύ 4-5 ζευγάρια). Τάϊζε προσεκτικά και καθάριζε συχνά το φίλτρο.

Platy από 40-50 λίτρα και πάνω (το πολύ 2-3 θηλυκά και 1-2 αρσενικούς μόνο).

Ξιφοφόρους από 60 λίτρα(4-5 το πολύ) και πάνω και 1-2 αρσενικούς μόνο.

Molly από 80 λίτρα(4 θηλυκές το πολύ και 1 αρσενικό) και πάνω και θέλουν λίγο αλάτι στο νερό.

Είναι όλα "ανθεκτικά" στις ασθένειες αρκεί να μην στρεσάρονται. Θέλουν στρωμένο ενυδρείο, καλό φίλτρο, καθαρό νερό, σταθερή θερμοκρασία, τον χώρο τους και λίγη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά θα περιοριστώ στα guppy. Διάβασα στη σελίδα: tramisaquarium.gr και λέει ότι όλα είναι ευαίσθητα (αναφέρει και τις ασθένειες) εκτός από τα guppy.

Εδώ όμως διάβασα ότι τα guppy είναι πιό ευαίσθητα, γι αυτό ρώτησα. Πρέπει να κάνω μεγαλύτερο ενυδρείο δεν πάει άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα γκάπυ είναι απο τα πιό ανθεκτικά ψάρια.Σε πληροφορώ πως αντέχουν σε θερμοκρασία δωματίου και είναι και μια χαρά.Τα υπόλοιπα ζωοτόκα ναι είναι λίγο πιο ευαίσθητα.Παρ'ολα αυτά εγώ είχα πολλά για χρόνια σε ενυδρείο χωρίς θέρμανση ούτε και αλάτι και γεννούσαν συνέχεια αναπτύσσονται και ποτέ δεν αρρώστησαν απο τίποτα

Link to comment
Share on other sites

εγω λεεω πως τα molly ειναι ανθεκτικα το εχω δοκιμασει.

καλη τηχη με την επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

το επειδη τα ειχες σε ενυδρειο χωρης θερμανση δε σημαινει οτι ειναι και το ιδανικο και εσυ ζεις σε αθλιες συνθηκες αλλα για ποσο καιρο????

(βεβαια αν το δωματιο εχει θερμ. απο 23 και πανω ενταξει δεν υπαρχει προβλημα αλλα και παλι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για αυτο εχουμε και θερμοστατες)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε εμενα απευθυνεσε ποπό;

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να φιλοξενώ στο βοηθητικό μου ενυδρείο γκάπι για καιρό με φίλτρο και θερμοστάτη μόνο και όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...