Jump to content

Ριακτορας Για Biopellets.


maik78

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Καλές γιορτές να έχουμε!!

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα biopellets.Σαν λίτρα καθαρά είναι 280.

Από ριακτορα έχω τον TLF PhosBan 150.με ροή 1000 l/h.Μπορεί να πάρει και παραπάνω ροή;

Μια σκέψη είναι να πάρω κάποιον ριακτορα,(ειδικό,όπως λένε για biopellets),όπως είναι της Reff Octopus.

Άλλη σκέψη είναι να πάω σε κάποια DIY κατασκευή ριακτορα.Ακόμα σκέφτομαι να μετατρέψω τον ριακτορα του ζεολιθου.

Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Maik78 και zeovit και pellets????

Όχι.

Θα πάω από zeovit στα pellets!

Για κάποιο λόγο το zeovit σε εμένα δεν είχε τα ανάλογα αποτελέσματα!

Το καλό είναι ότι δεν έχω κοράλλια να σκέφτομαι την προσαρμογή τους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Θα πάω από zeovit στα pellets!

Για κάποιο λόγο το zeovit σε εμένα δεν είχε τα ανάλογα αποτελέσματα!

Το καλό είναι ότι δεν έχω κοράλλια να σκέφτομαι την προσαρμογή τους.

Για ρωτα τον Alexpsycho να σου πει για τα biopellets...... εχει κανει διατριβη σε αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε συ έκανε χρήση Zeovit χωρίς κοράλλια?

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε συ έκανε χρήση Zeovit χωρίς κοράλλια?

Εδω θα βρεις τον λογο!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29800&st=300

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε αναλύσει το θέμα σε βάθος.

Θέλουν ανάδευση και τροφή...

Έφτασα να ρίχνω 2 κύβους κατεψυγμένα την ημέρα και την επόμενη να έχω μη μετρήσιμα νιτρικά και εντελώς διάφανο νεράκι φωσφορικά...

Η δύναμη τους είναι ανεξέλεγκτη.Θέλουν μεγάλα ρυπογόνα ψάρια πολλά ταΐσματα και καλό καθάρισμα.

Πάντως μπορώ να πώ οτι είχα θεαματικά αποτελέσματα απο το πρώτο 3μηνο χρήσης τους...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε αναλύσει το θέμα σε βάθος.

Θέλουν ανάδευση και τροφή...

Έφτασα να ρίχνω 2 κύβους κατεψυγμένα την ημέρα και την επόμενη να έχω μη μετρήσιμα νιτρικά και εντελώς διάφανο νεράκι φωσφορικά...

Η δύναμη τους είναι ανεξέλεγκτη.Θέλουν μεγάλα ρυπογόνα ψάρια πολλά ταΐσματα και καλό καθάρισμα.

Πάντως μπορώ να πώ οτι είχα θεαματικά αποτελέσματα απο το πρώτο 3μηνο χρήσης τους...

Αυτό νομίζω ότι το έχω!!

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναιο σχετικα.εγω κοντεψα να τα παρω στα χερια.ακουω πελλετ και τρεχω με 1000 και μακρια.

αν τελικως βαλεις μια χαρα κανει ο tlf 150 αρκει να εχεις πλαστικες σχαρες και να βγαλεις τα μαυρα σφουγγαρακια τελειως και εγω τον ετρεχα με μια 1000αρα eheim ελαχιστα στραγγαλισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα δοκίμασα σε TLF 150 αλλά καμία σχέση η ροή που δίνει η αντλία όταν είναι ακριβώς κάτω απο τα πέλλετ...κατέληξα σε ένα φτηνό ριακτοράκι με σίτες πάνω κάτω και άριστη ανάδευση...και δούλεψα 8 μήνες το υλικό...

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναιο σχετικα.εγω κοντεψα να τα παρω στα χερια.ακουω πελλετ και τρεχω με 1000 και μακρια.

αν τελικως βαλεις μια χαρα κανει ο tlf 150 αρκει να εχεις πλαστικες σχαρες και να βγαλεις τα μαυρα σφουγγαρακια τελειως και εγω τον ετρεχα με μια 1000αρα eheim ελαχιστα στραγγαλισμενη.

Τον συγκεκριμένο τον έχω και μάλιστα δουλεύει με αντλία 1000 λίτρα.Μονο σχάρα δεν έχω,έχω τις κόκκινες που είχε μέσα.

Τελικά αξίζει να πάω με αυτόν η είναι καλύτερα να τα δουλέψω με άλλον ριακτορα!

Και εγώ τα δοκίμασα σε TLF 150 αλλά καμία σχέση η ροή που δίνει η αντλία όταν είναι ακριβώς κάτω απο τα πέλλετ...κατέληξα σε ένα φτηνό ριακτοράκι με σίτες πάνω κάτω και άριστη ανάδευση...και δούλεψα 8 μήνες το υλικό...

Και στον TLF 150 από κάτω δεν είναι η ροή;

Link to comment
Share on other sites

Κάνει ολόκληρο U για να φτάσει στο υλικό ενώ οι έτοιμοι είναι αρκιβώς απο κάτω η αντλία... εκμεταλλεύονται όλη την δύναμη της.Καλό είναι να βάλεις και 2 σίτες σαν αυτές που δίνει η TLF.μια κάτω για να μην μπουκώσει η αντλία και μία επάνω να μην έχεις τίποτα ατυχήματα και με τα B/P δεν λέει να πάει κάτι στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγόμενα screen για τους ριακτορες που μπορούμε να τα βρούμε;

Έχετε τίποτα στο νου,που μπορεί να τα αντικαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγόμενα screen για τους ριακτορες που μπορούμε να τα βρούμε;

Έχετε τίποτα στο νου,που μπορεί να τα αντικαταστήσει;

Μια άλλη σκέψη είναι να κάνω έναν DIY με μπουκάλι από cocacola.

Κομμένο στην βάση του και να λειτουργεί σαν καταρράκτης.

Σε ενδεχόμενο σταμάτημα της αντλίας,τι υλικό μπορώ να βάλω για να αποφύγω τα biopellets να φτάσουν στην αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...