Jump to content

Τα Σκαλαρια Μου Τσιμπανε Το Πιο Μικρο Σκαλαρι...τι Να Κανω Σος


Recommended Posts

γεια σας παιδες ολα καλα??

ειμαι καινουργιος στον κοσμο του ενυδρειου και εχς ενα προβληματακι...

εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα..

το εχω και δουλευει 2 μηνες περπου χωρις ψαρια μονο με το φιλτρο.την βδομαδα που μας περασε αγορασα 3 σκαλαρια και μια ανουμπια..

το προβλημα ειναι πως τα 2 απο τα 3 σκαλαρια τα εχουν βρει εννοω οτι ειναι μαζι παντα και το αλλο το εχουν κανει περα.

το ενα απο τα 2 που ειναι ζευγαρι μαλλον το τσιμπαει αν παει κοντα στο αλλο η αν παει γενικα κοντα τους.δεν το αφηνουν να φαει και γενικα το εχουν σε μια γωνια.

αυτο που ειναι μονο του ειναι και πιο μικροσομο απο τα αλλα 2.ειναι μικρα τα σκαλαρια και τα 3 αλλα αθτο που ειναι μονο ειναι 1 κλικ πιο μικρο.

σασ παρακαλω τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

και να φτιαξεις κρυψωνες, με ριζες για να μπορει να κρυβετε το αδυναμο.

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου εμπειρια επειδη εχω ιδιο ενυδρειο 200 καθαρα λιτρα δεν χωραει πανω απο ενα ζευγαρι σκαλαρια. επειδη ειναι κιχλιδες ειναι κυριαρχικα ψαρια και παντα θα εχεις τα ιδια προβληματα οσες κρυψωνες και να εχει το ενυδρειο, οποτε θα βγαινει θα το κυνηγουν. οποτε εβαζα παραπανω σκαλαρια απο 2 ειχα προβληματα και δεν χαιρομουν το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ψάρι έχει τον χαρακτήρα του δεν υπάρχουν στάνταρ θεωρικά θα μπορούσες να βάλεις και άλλα 3 σκαλαρια και να μην έχεις πρόβλημα, μπορεί όμως και να έχεις, μπορεί να βάλεις έναν ακόμη τσαμπουκά και να πέφτει μπόλικο ξύλο.

Σε πρώτη φάση άμεσα θα έφτιαχνα κρυψώνες για τα ψάρια πυκνοφυτεύοντας την πλάτη του ενυδρείου, σε ένα 50% των περιπτώσεων το πρόβλημα λύνεται στο υπόλοιπο 50% ο τσαμπουκάς θα συνεχίσει να το κυνηγάει. Μπορεί το όνομα αγγελόψαρα να μας μπερδεύει μερικές φορές αλλά η συμπεριφορά τους μόνο αγγελική δεν είναι, είναι απρόβλεπτες κιχλίδες. Μόνο όταν μεγαλώσουν από μικρά μαζί τα ψάρια μόνο τότε δεν έχουν προβλήματα και αυτό μόνο όταν δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής, ευτυχώς η περίοδος τους κρατά λίγο 4-5 μέρες και μετά όλα στρώνουν πάλι.

Τέλος μπορεί το πρόβλημα να λυθεί και από μόνο του δηλαδή να σταματήσει το ένα να κυνηγά το άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες εβαλα ριζες και ξυλα και παει και λουφαζει εκει...να παρω αλλο σκαλαρι ομως ??ειδα οι γνωμες διαφερουν...τι να κανω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Aν "σηκωνει" το ενυδρειο (λιτρα και φιλτρανση) κι αλλα σκαλαρια, βαζεις αλλα 3-4. (Ετσι μοιραζεται η επιθετικοτητα. Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα)

Αν οχι, κρατας ενα ζευγαρι (αν ειναι ζευγαρι) και δινεις το περισσευουμενο σε αλλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 200 καθαρα να ριξω 1 ακομα για αρχη μπας και το αλλο ειναι ζευγαρι και τα αλλα μεινουν παρεα??το ενα απο τα 2 τσιμπαει μονο το αλλο οχι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 200 καθαρα να ριξω 1 ακομα για αρχη μπας και το αλλο ειναι ζευγαρι και τα αλλα μεινουν παρεα??το ενα απο τα 2 τσιμπαει μονο το αλλο οχι.

Διαβασε ξανα την απαντηση του delta :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μοιρασμένες η γνώμες απλά έχεις δυο επιλογές ή κρατάς ζευγάρι ή φτιάχνεις κοπαδακι από 6 ψάρια.

Πάντως το επαναλαμβάνω ότι στα ψάρια αυτά όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτα δεν είναι μηχανήματα για να σου δώσουμε εγγυήσεις συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...