Jump to content

Αντικοινωνικος-λιτοδιαιτος δισκος


Recommended Posts

Παιδια σας παρακαλω θελω τις συμβουλες σας!!μεσα στο ενυδρειο μου 600 λιτρων που οι τιμες του ειναι κανονικες και σταθερες για τους δισκους μου κατοικουσαν 4 δισκοι,καποια στιγμη πριν καμεια βδομαδα αποφασισα να βαλω και αλλους δυο σε μεγαλυτερο μεγεθος,απο τοτε αρχισε το πανηγυρι......... ενας απο ολους που ηταν και ο πιο φοβιτσιαρης απεβιωσε πριν 2 μερες χωρις καμεια ενδειξη περα απο το τι ηταν απομονομενος τις περισσοτερες στιγμες.Απο τοτε που εβαλα και τους 2 νεους αλλος ενας που τοσο καιρο εδειχνε πολυ κινητικος και ευδιαθετος αρχισε να εχει τα συμπτωματα του πλεον ψοφιου.... :bowdown::bowdown::) κρυμενος συνεχεια και δεν λεει να βγει καθολου μαζι με τους αλλους ,ουτε τρωει...... B):rasp::thumbup:η εμφανιση του ειναι καλη αλλα εχει χασει ογκο λογο που δεν τρωει.Απο οτι παρατηρω ενας απο τους αλλους του κανει καποιες επιθεσεις που και που αλλα αυτος δεν λεει να κουνηθει απο την κρυψωνα του....φοβαμαι για παρασιτα που πιθανον να εχει και οχι ιδιαιτερα απο τις πεστικες .... :thumbup:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :hysterical::hysterical::lol:

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι για παρασιτα που πιθανον να εχει και οχι ιδιαιτερα απο τις πεστικες .... :bowdown:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :bowdown::):lol:

Δεν νομιζω οτι πρεπει να εισαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο!!!Αν οι νεοι δισκοι ειχαν φερει καποιο παρασιτο το σιγουρο ειναι οτι θα ασθενουσαν και αυτοι.Απο τη στιγμη που οι νεοι ειναι υγειεις και τσαμπουκαδες το πιθανοτερο ειναι οτι φταιει το στρες απο το κυνηγι.Εχεις πολλα φυτα και ξυλα στο ενυδρειο σου για να εχουν τα μικροτερα δισκακια κρυψωνες???

Link to comment
Share on other sites

Παντος ενας καλος ατυπος κανονας ειδιαiτερα στoυς δισκους και το εχω παρατηρησει και εγω ειναι να βαζουμε τους δισκους που μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας με μια φορα βεβαια ξερω οτι καταπονουμε αρκετα την βιολογια βαζοντας 4,6 ή και 8 δισκους με την μια τουλαχιστον μεχρι να ισοροπησει το συστημα μας (ενυδρειο,βιολογια κ.τ.λ) για αυτο και θελει πολυ προσοχη στην αρχη και συχνες αλλαγες νερου και ισχυρη βιολογια ,αλλα γλυτωνουμε τσακωμους, κυριαρχιες χωρου ή τουλαχιστον το ζουν μια φορα και οχι πολλαπλες και πιστεψε με ειναι στρες για τα ψαρια.Οσο για τα παρασιτα με καλυψε απολυτα ο nidal στην απαντηση του.

Link to comment
Share on other sites

Παντος ενας καλος ατυπος κανονας ειδιαiτερα στoυς δισκους και το εχω παρατηρησει και εγω ειναι να βαζουμε τους δισκους που μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας με μια φορα βεβαια ξερω οτι καταπονουμε αρκετα την βιολογια βαζοντας 4,6 ή και 8 δισκους με την μια τουλαχιστον μεχρι να ισοροπησει το συστημα μας (ενυδρειο,βιολογια κ.τ.λ) για αυτο και θελει πολυ προσοχη στην αρχη και συχνες αλλαγες νερου και ισχυρη βιολογια ,αλλα γλυτωνουμε τσακωμους, κυριαρχιες χωρου ή τουλαχιστον το ζουν μια φορα και οχι πολλαπλες και πιστεψε με ειναι στρες για τα ψαρια.Οσο για τα παρασιτα με καλυψε απολυτα ο nidal στην απαντηση του.

Pan σε αυτο που λες εχεις εν μέρη δίκιο αλλα θα πω κατι που ειπε σε παλαιοτερο ποστ ο nidal.

Ποιος εχει τι δυνατοτητα να παρει 6 η 8 δισκους μαζεμενους και τι γινεται οταν θελουμε να αντικαταστησουμε ψαρια στο ενυδρειο μας οταν αυτα εχουν παιθανει.

Πιστευω οτι αν υπαρχουν κρυψώνες στο ενυδρειο οπως ειπε ο nidal τα προβληματα με τον καιρο ξεπερνιούνται αρκει να μην υπαρχει υπερπληθυσμός οπου εκει αλλαζουν τα πραγματα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πρεπει να εισαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο!!!Αν οι νεοι δισκοι ειχαν φερει καποιο παρασιτο το σιγουρο ειναι οτι θα ασθενουσαν και αυτοι.Απο τη στιγμη που οι νεοι ειναι υγειεις και τσαμπουκαδες το πιθανοτερο ειναι οτι φταιει το στρες απο το κυνηγι.Εχεις πολλα φυτα και ξυλα στο ενυδρειο σου για να εχουν τα μικροτερα δισκακια κρυψωνες???

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου,οπως και ολων των αλλων παιδιων,Αυτο ειναι το ενυδρειο μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου,οπως και ολων των αλλων παιδιων,Αυτο ειναι το ενυδρειο μου...

Ωραίο :lol:

Με μερικά φυτά ακόμα θα δείξει ακόμα καλύτερο.

Συν του οτι θα παρέχουν κρυψώνες στους Δίσκους σου.

Απο Νο4 πως τα πας ;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πρεπει να εισαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο!!!Αν οι νεοι δισκοι ειχαν φερει καποιο παρασιτο το σιγουρο ειναι οτι θα ασθενουσαν και αυτοι.Απο τη στιγμη που οι νεοι ειναι υγειεις και τσαμπουκαδες το πιθανοτερο ειναι οτι φταιει το στρες απο το κυνηγι.Εχεις πολλα φυτα και ξυλα στο ενυδρειο σου για να εχουν τα μικροτερα δισκακια κρυψωνες???

ΣΥΓΝΩΜΗ παιδια απλα βιαζομουν να παω την πεθερα στον πειραια θα εχανε το καραβι..........χαχαχαχαχαχαχ,Αυτο ειναι το ενυδρειο μου..post-2098-1169755618_thumb.jpg.

το θεμα ειναι οτι 3 μερες δεν εχει παει καν στο φαι.πως συντηρειτε??????? :bowdown::lol:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Απο Νο3 εννοώ ;

[/quote

Απο ΝΟ3 ΝΟ2 :lol::bowdown::bowdown: μηδενικα ph 6.7 gh 8 kh 3 αμμωνια 0

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ παιδια απλα βιαζομουν να παω την πεθερα στον πειραια θα εχανε το καραβι..........χαχαχαχαχαχαχ,Αυτο ειναι το ενυδρειο μου..post-2098-1169755618_thumb.jpg.

το θεμα ειναι οτι 3 μερες δεν εχει παει καν στο φαι.πως συντηρειτε??????? :bowdown::lol:

Οι δίσκοι όταν στρεσάρονται κάνουν αρκετές μέρες να φάνε, αρκεί να μην το παρατραβήξουν γιατί όταν θα μάθει να ζει χωρίς να τρώει θα ...ψοφήσει.

Υ.Γ. Ελπίζω να πρόλαβες το πλοίο...

Link to comment
Share on other sites

ακομη ρε παιδια να φαει :bowdown::)B):rasp: σημερα βγηκε λιγο προς τα εξω αλλα ο συγκεκριμενος δισκος που το κινηγαει δεν το αφησε σε ησυχια..... :thumbup::thumbup::hysterical: ετσι μου ερχεται να το βαλω στο 80λιτρο που εχω για να παρει λιγο τα πανω του .τι λετε???? :lol::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει ο ένας από τους νέους δίσκους δεν τρώει η από τους παλιούς ;

Και πες μας τη τιμή από το ΝΟ3 πόσο είναι .

Πάντως αν είναι από στρες μην τον πειράξεις μπορεί να γίνει χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει ο ένας από τους νέους δίσκους δεν τρώει η από τους παλιούς ;

Και πες μας τη τιμή από το ΝΟ3 πόσο είναι .

Πάντως αν είναι από στρες μην τον πειράξεις μπορεί να γίνει χειρότερα.

καλησπερα.ειναι απο τους παλιους δισκους.το no3 ειναι σε μηδενικα πλαισια .σημερα που πηγα απο το μαγαζι που ψωνιζω και του εξηγησα την περιπτωση μου εδωσε τremazol της sera.το εβαλα στο ενυδρειο καραντινα που εχω με το νερο του μεγαλου και αφου εριξα την δοσολογεια που επρεπε το αφησα συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου και του ανθρωπου που ειχε το μαγαζι 20 λεπτα και μετα το ξαναμετεφερα στο μεγαλο ενυδρειο....ελπιζω να πανε ολα καλα αλλα δεν το βλεπω γιατι εχει να φαει καπου 6 μερες.. :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...