Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού.. Ιδέες?


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδιά! Επειδή το ενυδρίο σηκώνει 27 θερμοκρασία με τον θερμοστάτη στους 24(jager) λόγω επειδή εχω καπάκι και τ5 φωτισμό που σημαίνει μεγάλες θερμοκρασίες και ειδικά με κλειστό καπάκι, και δεν με πολυπειράζει τώρα, αλλά αν έρθει καλοκαίρι θα έχω big problem, λέω να φτιάξω φωτιστικό με το ballast που έχω ήδη και τις λάμπες που έχω ήδη(να μην πάνε χαμένα), καθώς έχει και αδιάβροχα ακροφύσια. Λοιπόν στο ψητό. Θα έρθει αύριο φίλος μου να το φτιάξουμε που πιάνει το χέρι του. Το θεμα είναι απο τι υλικό να το φτιάξουμε? Έχω σκεφτεί για ξύλο. Το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι καλο? Αντέχει σε υγρασία? Θα χρειαστεί να περασθεί κάποιο είδος βαφής για να το χρησιμοποιήσω άφοβα χωρίς να φουσκώσει(αν φουσκώνει)?

Τα σχέδια που θα το φτιάξω τα έχω υπολογίσει, απλά θέλω να βρω με τι υλικό θα το φτιάξω. Είναι και θέμα οικονομικού. Ευχαριστώ, και αν έχετε κάτι υπόψην σας θα με βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πανο το καλυτερο ειναι συνδυασμος σιδερο κ ξυλο.

Να κανεις το σκελετο απο σιδερο να πατησουν,μπαλαστ,ακροφυσια κτλ

Και να τη ντυσεις με ξυλο!

Εχει το πρακτικερ κατι τετοια που κοβονται ευκολα με πριονακι και τα φτιαχνεις

Οπως θες εσυ!

Και αν καποια στιγμη χαλασει το ξυλο,ξεβιδωνεις,το αλλαζεις και τελος.

Το σιδερο ωραια θα ηταν να το περασεις 3-4 χερια μινιο η

Απο αυτο που ελεγε ο κλαζ,το πλαστικο;-)

Link to comment
Share on other sites

Απο 10 εκατοστα και πανω ωστε να γλυτωνεις απο πιτσιλιες και να απλωνει

Και λιγο παραπανω το φως.

Βεβαια εξαρταται και απο τι κοραλια εχεις μεσα,αλλα 10 σαν μεσο ορο ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να το κάνω μόνο με κόντρα πλακέ και να βιδώσω απάνω ανακλαστήρες και μπαλάστ λάμπες. Ειναι και τα οικονομικά στην μέση καθώς έχουν άλλα πράγματα προτεραιότητα αυτό τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα δοκίμαζα αλουμινένιο κορμό περασμένο μπογιά που είναι για καράβια και ντύσιμο απο χρωματιστό πλέξι (μάυρο).

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα δοκίμαζα αλουμινένιο κορμό περασμένο μπογιά που είναι για καράβια και ντύσιμο απο χρωματιστό πλέξι (μάυρο).

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν ειναι στη μεση το οικονομικο καντο οπως το σκεφτεσαι!δεν ειναι κακη ιδεα.

Τσεκαρε πρωτα και τιμες για σιδερο η αλουμινιο οπως ειπε ο σφεντονας να δεις ποσο

Θα ανεβει το κοστος κ μετα πρατεις αναλογα.

Στο λεω γιατι αν χαλασει το ξυλο πας ξανα για καινουργια κατασκευη κ αντε ξανα

Εξοδα ενω αν εχεις τη βαση απλα θα αλλαζεις ενα κομματι

Link to comment
Share on other sites

Κοντρα πλακε θαλασσης και το περνας με σιλερ 2-3 χερια και τελος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή ο φίλος έχει φνωριμίες με διάφορα μαγαζιά(σιδεράδες, μαραγκους κλπ) που δούλευε πιο παλιά, μου είπε πως μπορεί να το πάρει και τσάμπα. Αν δω ότι δεν γίνεται, και πάει για κάτι αγοραστό θα το εξετάσω καλύτερα. Αν βάλω κόντρα πλακέ θαλάσσης θα χρειαστεί να το ασταρώσω ή μπορώ να το βάλω ως έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...