Jump to content

Αυγα? Τι Ειναι Στην Φωτο?


Antonisnyo

Recommended Posts

Βοηθηστε γιατι υποψιαζομαι ψειρες με διαφορα που διαβασα.

Διαβασες για ψειρες σ' ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες καμιά αλλαγή νερού και είναι φυσαλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες καμιά αλλαγή νερού και είναι φυσαλίδες?

κι εμένα για φυσαλίδες μου κάνουν...

κάνε κάτι πάρα πολύ απλό... άγγιξέ τις απαλά με την άκρη μιας λαβίδας ή ενός ψαλιδιού... αν φύγουν προς τα πάνω είναι φυσαλίδες και τζάμπα ο πανικός σου

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα ηδη αγγιξει κολλανε στο χερι, νομισα πως ηταν αυγα απο γεννα, τωρα βλεπω να κολυμπανε στο ενυδρειο κατι πραγματακια, φωτογραφιες απο ψειρες στο ιντερνετ ταιριαζουν απολυτα.. Μερικα εχουν κολησει στις ουρες απο τα ψαρια. Τα χρυσοψαρα εκαναν αποπειρες να βγουν απο το ενυδρειο και χτυπησαν αρκετες φορες στον πατο στα χαλικια. θα ανεβασω μια φωτο αλλα δε φαινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Argulus ? Τι θεραπείες προτείνει το ψάξιμο που έχεις κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τα χρυσοψαρακια και τα εβαλα στο μικροτερο ενυδρειο. Το ενα απο τα δυο ειχε μερικες ψειρες στα λεπια και το καθαρησα, δεν ειχε τραυματα. Το πλεκο θα το παω σημερα πισω. Το προβλημα ειναι οτι στο ενυδρειο που εβαλα τωρα τα χρυσοψαρα το νερο δεν ειναι στρωμενο και φοβαμαι να βαλω το στρωμενο φιλτρο μην εχει μεσα αυγα. Θα παρω φαρμακο οτι πει ο πετσοπας και θα καθαρισω το κυριο ενυδρειο. Σας ευχαριστω παρα πολυ, δε ξερω τι θα εκανα. Ναστε καλα καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελικά αυτό το καρκινοειδές που έγραψα πιο πάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα είναι αυτό και σίγουρα χρειάζεται να κάνεις θεραπεία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καταρχας ειναι Argulus οπως εγραψε ο φιλος μας dpap εξαρχης. Ειναι ακριβως οπως γραφει το νετ. Τα ψαρακια προσπαθουσαν να πηδηξουν απο το ενυδρειο και ξινοντουσαν σε διαφορα αντικειμενα στο ενυδρειο και στο χαλικι. Επισης ταιριαζουν οι φωτος απολυτα. Τωρα τα ψαρακια που ειναι σε αλλο ενυδρειο σχεδον για δευτερη μερα δεν παρουσιαζεται καποιο παρασιτο και περιμενω ακομα 2-3 μερες. Οσο για το ενυδρειο με τα παρασιτα, τα βλεπω να κολυμπανε και να εχουνε κανει καταληψη! Αντι για φαρμακο και καθαρισμο αυτου του ενυδρειου θα κανουμε αυριο κατι πιο γρηγορο, θα απλωσω το χαλικι στο μπαλκονι και θα το βαλω μια φωτια με οινοπνευμα και εναν καθαρισμο ολο το ενυδρειο. Τα εβαλαν με λαθος χρυσοψαρα!! χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο ! Ενημέρωσέ μας για την κατάσταση των ζωντανών στο άλλο ενυδρείο. Αφού όπως λες δεν είναι στρωμένο το φίλτρο, προσοχή με τις τιμές του νερού ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα σου μπορεί ακόμα να έχουν το παράσιτο!! Ψάξτα εξονυχιστικά!!!!!

Καλή ιδέα αυτό με τη φωτιά!! πυρομανή!!!!! (πλάκα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία και στο μικρό ενυδρείο ένα από δαύτα τα τέρατα να μείνει θα ξαναγεμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι παιδες, το μεγαλο ενυδρειο ειναι επιτελους καθαρο, εχει γινει απολυμανση και με καψιμο και με χλωρινη. 1 ωρα δουλεια ηταν μονο απλα σημερα βαλαμε μεσα τα 2 χρυσοψαρακια, δεν αντεχαν τα καημενα πια στο μικρο ενυδρειακι. Δεν εμφανησαν ξανα τιποτα και ειναι ολο κεφακια. Δηκαιουνται να κινηγιουνται τωρα στο μεγαλυτερο μερος τους με φυτα και χαλικια σαν πασαδες! Ετσι οπως τους αξιζουνε! Χαιρομαι για αυτα, αν και τα συνηθισα να τα εχω διπλα στο πληκτρολογιο του υπολογιστη μου ολη μερα. Το προβλημα ειναι μονο πως εχω καθαρισει το φιλτρο του ενυδρειου και αρχιζω εντελως απο την αρχη με νεο υλικο και βιολογια μηδεν. Θα το παλεψουμε ομως και σε κανα 2-3 εβδομαδες θα ειναι ολα καλυτερα. Να πω εδω μονο πως σε 1 εβδομαδα φευγω για Ολλανδια λογω οικονομικων οποτε αυτα τα 2 φιλαρακια μου θα μεινουν ειτε στην αδερφη μου ειτε σε εναν ξαδερφο κι ετσι η μοναδικη μας επαφη θα ειναι πλεον η καμερα του skype. Ναστε ολοι καλα. Δε θα μπορουσα να εχω καλυτερη βοηθεια στην πορεια μου ξεκινοντας με ενα ψαρακι και μια γυαλα, φτιαχνοντας νεα κατασκευη εως φυτεμενο ενυδρειο. Ευχαριστω ολους απο το www.aquazone.gr. Καλη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Να υποθέσω ότι υπάρχουν σκευάσματα με έτοιμα βακτήρια και γνωρίζεις τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί ;

Καλή αρχή εκεί που θα πας ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...